Przeskocz do treści

Jednym głosem

Poinformuj innych

 

Jednym głosem

S12 – to droga, która dzieli teren naszej gminy.

S12 – to sprawa, która łączy nas – mieszkańców tej Ziemi.

Na II spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami GDDKiA w dniu 18.04.2018 r. uzyskaliśmy kolejne informacje dotyczące zaplanowanej w postaci                     dwóch wariantów drogi S12.

Mamy nadzieję, że nasi włodarze oraz inni decydenci zainteresowani sprawami Kowali również pozyskali cenną wiedzę – o nas.

My, mieszkańcy gminy Kowala mówimy jednym głosem:

 • NIE – dla okazywanej nam ignorancji urzędniczej!
 • NIE – wobec arogancji polityków usiłujących decydować o nas – bez nas!
 • STOP – manipulacjom dokonywanym poprzez publicznie wypowiadane nieprawdy przez osoby sprawujące funkcje społeczne!
 • I najważniejsze: akceptujemy wyłącznie „wariant południowy" -                czyli "A" lub "C" trasy S12!

Ten nasz wspólny głos, który jednoznacznie wybrzmiał podczas zebrania                     i który został zawarty w upublicznionym na blogu „Apelu” skierowanym                   do Parlamentarzystów i Samorządowców Ziemi Radomskiej –                                    nie pozostał bez odzewu.

Jako pierwszy odpowiedział Radny Powiatu Radomskiego naszego okręgu
Pan Waldemar Trelka. Dzięki Jego staraniom nasza sprawa szybko trafiła na biurko Posła na Sejm RP, pełniącego funkcję Szefa Gabinetu Politycznego Komitetu Prezesa Rady Ministrów – Pana Marka Suskiego.

Otrzymaliśmy zapewnienie o osobistym zainteresowaniu Pana Posła naszą sprawą oraz  nadaniu jej oficjalnego trybu.

Teraz sprawę „Kowala- S12” reprezentuje podsekretarz stanu
w Ministerstwie Infrastruktury - Pan Marek Chodkiewicz.

Z niecierpliwością czekamy na wszelkie informacje o podejmowanych działaniach,
o których na bieżąco będziemy informować poprzez blog naszego Komitetu.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom społecznego zaufania, które odpowiedziały na nasz apel.

Jednocześnie, wyrażamy przekonanie, że mamy pełne prawo wymagać od polityków odpowiedzialności za powszechnie wypowiadane obietnice wsłuchiwania się w głos obywateli, wychodzenia naprzeciw ich potrzebom oraz za publicznie składane deklaracje realizowania bezkompromisowej polityki „czystych rąk”.

Oczekujemy, że słowa te nie pozostaną jedynie pustym, wyborczym frazesem.

 

WAŻNE:

 • Postarajmy się napisać i wysłać jak najwięcej opinii do GDDKiA:

e-mailem na adres komitet@kowala-s12.pl (przekażemy)
e-mailem na adres sekretariatspi@schuessler-plan.com (bezpośrednio)
pocztą - Schuessler-Plan Inżynierzy Sp. z o.o.; Al. Jerozolimskie 96;
00-807 Warszawa

Fax: +48 (22) 41-91-401
Można również wrzucić do skrzynki członków Komitetu:
Kowala-Kolonia 2C lub Kowala-Kolonia 10B

 • Zadbajmy, aby opinie trafiły do właściwego adresata.
 • Przypominamy: „wariant południowy” został na mapie oznaczony jako A lub C
  (oba warianty na terenie gminy Kowala są tożsame).
 • Dziękujemy mieszkańcom sąsiedniego Gębarzewa za obecność na naszym zebraniu i poparcie interesującego nas wariantu A.
  Odwdzięczyliśmy się naszą obecnością na zebraniu w Skaryszewie.            Razem możemy więcej.
 • Wszystkie osoby mogące w jakikolwiek sposób wesprzeć nasze działania prosimy o kontakt przez skrzynkę mailową komitet@kowala-s12.pl

45 myśli na “Jednym głosem

 1. Tutejsza

  kochani to do roboty! projektanci czekają na nasze głosy na piśmie----zasypmy ich naszymi głosami za wariantem ,,A'' lub ,,C'' każda dorosła osoba z każdego domu z terenu naszej gminy niech pisze formularz badania opinii----w Skaryszewie mądrzyli się że tylko głosy na piśmie ich interesują!!!! Ratujmy KOWALĘ!!!!

  Odpowiedz
  1. obserwator

   No wreszcie wiem po co głosuje się na takich radnych do powiatu----wreszcie coś się ruszyło! Czy to czasem nie powinna być inicjatywa własna p.Trelki by pomóc ludziom z własnego okręgu wyborczego? No dobrze że chociaż na ten rozpaczliwy apel odpowiedział!

   Odpowiedz
 2. Patriotka

  To nieprawdopodobne,że z Ziemi Radomskiej mamy takie ,,szychy''u sterów Państwa ,a nie potrafią nam pomóc w tej wydaje się jasnej sprawie jak przebieg drogi s-12 tak by nie niszczyć gminy i ludzi! Co my mamy o tym sądzić?Na kogo głosować za kilka miesięcy?To liczenie się z ludźmi to ŚCIEMA??????

  Odpowiedz
 3. Syn tej ziemi

  Dzięki zainteresowaniu radnego powiatowego p. Waldemara Trelki,
  nasza sprawa trafiła na biurko najwyższych urzędników państwowych.
  Mamy nadzieję, że Ci wysocy urzędnicy pomogą nam uratować naszą Gminę Kowala, że los mieszkańców tej gminy nie jest im obojętny.
  Wariant tzw. "południowy" absolutnie nie szkodzi miastu Radom, a ratuje Gminę Kowala!!!.
  Bardzo prosimy wszystkie zainteresowane strony o utrzymanie tego kompromisu między Gminą Kowala, a pozostałymi gminami Skaryszew, Gózd i miastem Radom, którym jest wariant "A" (południowy) na terenie Gminy Kowala.

  Odpowiedz
   1. obserwator

    A co na to Kochany Waldek? Strzępi już swój jęzor? Strzeli nam wykład kolejny o ,,dobru narodowym,, grupy kolesiów????

    Odpowiedz
   2. Jacek

    No tak - trzeba było aż wielkiego publicznego apelu zwykłych ludzi, aby radny powiatu, mieszkaniec tej gminy - kiwnął palcem. Czy na pewno wszystko jest w porządku?

    Odpowiedz
 4. GutMir

  Miło słyszeć że przedstawiciele
  naszej gminy na szczeblu powiatowym i państwowym podjęli rękawicę i stanęli na wysokości zadania Ale nie popadajmy w euforię To władza gminna powinna zrobić bronić Nas i naszych spraw gminnych PODZIĘKUJMY IM ZA TO

  Odpowiedz
  1. Drzazga

   Gdyby ludzie wiedzieli co nasi włodarze tak naprawdę myślą,co mówią w kuluarach--kiedy zdaje im się,że ,,pospólstwo'' nie słyszy,jak bardzo chcą przepchnięcia szkodliwego dla gminy wariantu,,B''tzw północnego--śmiejąc się bezczelnie z podjętej przez ludzi walki i ich determinacji----to ze spotkania 18kwietnia ---nie wyszli by cali----to banda bez żadnej moralności sprzedawczyków-zdrajców!!!!Radni i sołtysi zaś boją się nawet ludzi wziąć w obronę niezależnie co myślą w głębi serca----są pewnie mobingowani bo nie sądzę że tak bezmyślni!!!

   Odpowiedz
  2. Wdzięczny

   "Dziękujemy" - wszystkim równo: władzom i radnym gminy - powiatu - posłom z tej ziemi wyrosłym - to my ich na te stołki powsadzaliśmy, a teraz co? Łaskę nam robią?
   Dziękujemy wam równo - za to g...o!!!

   Odpowiedz
 5. tutejsza

  Osiński publicznie wyparł się swojej pieczątki i podpisu na mapie wysłanej w 2016r do GDDKiA---jest opublikowana od dawna na tym blogu---ma mieszkańców tej gminy za prostaków,, niekumatych, nieczytatych''---jeszcze trochę będzie z ludźmi tak pogrywał to niech się już liczy z pozwem zbiorowym za działanie urzędnika na szkodę tutejszego społeczeństwa--oczywiście do spółki ze swoimi pachołkami!!!

  Odpowiedz
  1. Drzazga

   Ciekawe czy wtedy przyjdą mu na pomoc posłowie z obu opcji politycznych ,,,władze Radomia,którym tak czapkuje razem z Bulskim--nie patrząc na interes własnej gminy??????

   Odpowiedz
 6. Zgodnie z prawem i sprawieliwością

  Szanowny Komitecie Kowala S-12

  Wydaje mi się, że jedynym skutecznym i legalnym narzędziem przeciwstawienia się decyzjom godzącym w dobrostan lokalnej społeczności jest zorganizowanie lokalnego referendum (patrz: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym).
  Zgodnie z ustawą referendum lokalne przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej:

  1) 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu,
  2) 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.

  Przygotujcie wniosek i referendum, pod którym podpisze się 10% mieszkańców gminy, a władze gminy będą zobligowane go przeprowadzić.
  Powodzenia.

  Odpowiedz
 7. Zgodnie z prawem i sprawieliwością

  Poniżej dokładniejsze ustawowe zapisy:

  Z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego wystąpić może:

  1) grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, a w odniesieniu do referendum gminnego – także 5 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy,
  2) statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego,
  3) organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej jednostki samorządu terytorialnego.

  Organizatorzy referendum mają 60 dni na zebranie podpisów mieszkańców danej społeczności lokalnej, którzy popierają konkretną inicjatywę. Aby referendum doszło do skutku na listach podpisać musi minimum 10% mieszkańców danej jednostki terytorialnej. Listy trafiają następnie do komisarza wyborczego. Ten ma 30 dni na przyjęcie, bądź odrzucenie wniosku o referendum. Na postanowienie komisarza o odrzucenie wniosku przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

  Referendum przeprowadzane jest w ciągu 50 dni od upublicznienia decyzji komisarza referendum o przyjęciu wniosku.

  Referendum jest ważne, jeśli udział w głosowaniu wzięło 3/5 obywateli, którzy wzięli udział w poprzednich wyborach wybierających wójta, prezydenta, burmistrza, radę miasta etc.

  Odpowiedz
  1. alonzo

   Już dawno o tym myslałem, żeby odwołać wójta w drodze referendum, ale prawo już go niestety "chroni".
   Ale co się odwlecze to nie uciecze, Osiński, emeryt chyba już nie wystartuje, a pożal się Boże zastępca? - no chyba się nie odważy wystartować.

   Odpowiedz
   1. z Polski

    Referendum nie dotyczy tylko przecież wyboru władzy .Podstawą prawną przeprowadzenia REFERENDUM LOKALNEGO w Polsce jest Konstytucja RP.Jest podstawową instytucją demokracji bezpośredniej. Referendum lokalne---jest to wyrażenie przez członków WSPÓLNOTY SAMORZĄDOWEJ w drodze głosowania swojej woli co do sposobu rozstrzygania SPRAWY (poprowadzenia drogi) jej dotyczącej. Skorzystajcie z przysługującego WAM prawa!!!

    Odpowiedz
 8. Zgodnie z prawem i sprawieliwością

  Z całym szacunkiem - pisząc o referendum miałem na myśli zapytanie mieszkańców gminy Kowala, za którym wariantem przebiegu S-12 się opowiadają: północnym czy południowym?

  Odpowiedz
  1. Alonzo

   Taką wolę wyrazili już mieszkańcy na spotkaniu 18 kwietnia z GDDKiA, poza tym do 11 maja mozna wyrazić swoją opinie odnosnie projektowanych wariantów na ankietach pozostawionych przez projektantów S12.
   Martwi jednak coś innego, wola mieszkańców wolą, a decyzje podejmuje kto inny. Dośc jasno zostało to powiedziane na spotkaniu.

   Odpowiedz
   1. Wyrok

    Dla mieszkańców Gminy Kowala nie istnieją już 2 warianty,tylko jeden możliwy do przeprowadzenia przez jej teren czyli A ,,południowy,, Żadna siła,żadne specustawy tego nie zmienią------albo droga pójdzie mniej szkodliwym korytarzem południowym---albo WCALE!!!! Jeżeli GDDKiA oraz niżej i wyżej postawieni decydenci w kraju nie uszanują naszej woli sprawa trafi przed arbitraż międzynarodowy!!!

    Odpowiedz
 9. Zgodnie z prawem i sprawieliwością

  Referendum ma znacznie większą moc niż wola wyrażona na spotkaniu. Wyniki referendum z mocy prawa są wiążące dla władz gminy, które to władze zyskują potężny argument przed decydentami wyższego szczebla - mogą zablokować w ten sposób niekorzystny wariant północny S-12. Powiem więcej: m u s z ą tak postąpić.

  Odpowiedz
   1. Z gminy

    Byłaby warta, gdyby nie fakt, że wójtowie realnie chcą wariantu północnego. To, że damy im właściwe narzędzia do ręki, jeszcze nic nie znaczy. Tylko zmarnują ogromny wysiłek ludzi związany z organizacją tego referendum. Szkoda zachodu.

    Odpowiedz
    1. Zgodnie z prawem i sprawieliwością

     W przypadku REFERENDUM LOKALNEGO nie ma znaczenia, czego chcą Wójtowie, ale czego chcą mieszkańcy GMINY KOWALA. Jest nadzieja, że chcą wariantu południowego S-12. Zróbmy to referendum!

     Odpowiedz
     1. Komitet Społeczny Kowala S12

      Zapraszamy do pracy w naszym Komitecie. Każda pomoc i sugestia jest cenna. Obecnie jesteśmy skupieni na zbieraniu ankiet odnośnie proponowanych wariantów. Proszę się przyłączyć i zebrać jak najwięcej ze swojej okolicy i przekazać do nas.
      kontakt: komitet@kowala-s12.pl

 10. pat

  Frysztak!!! Jeszcze raz powtarzam:precz łapska od Kowali--jakim prawem śmiesz się wypowiadać np. w g.wyborczej co dla Nas w Kowali jest lepsze,którędy drogę prowadzić---chcesz zdobyć głosy Radomian naszym kosztem ?,czy mamusia i tatusio mają działki na zbyciu ??????,;Twoi dziadkowie na CMENTARZU KOWALSKIM chyba się w grobie przewracają--jesteś żałosny!!!

  Odpowiedz
 11. GutMir

  Nic nie dziwi Nas Wszyscy wiemy jakie jest zaangażowanie wójta i radnych w sprawie gminy A w szczególności budowy S12 i dladego powstał komitet społeczny który wie wszystko w/w temacie Robią wszystko dla naszej gminy żeby ją uratować przed rozbiciem i rozbiorem

  Odpowiedz
 12. Z gminy

  Myślę, że działania Komitetu nie wystarczą. To cała gmina musi stanąć jednym frontem. Jeśli tak się nie stanie, wszystko na nic.
  Znam takich, których S12 nie dotyczy bezpośrednio, a całym sercem angażują się w tę sprawę.
  Znam też takich, którzy za parę marnych groszy za wykup nieużytków pod tę trasę chcą głosować na wariant północny - no cóż - ludzie mali...

  Odpowiedz
  1. Toya

   Pewnie znajdą się i tacy, którzy - za flaszkę lub inne gadżety - opowiedzą się za wariantem północnym. Przecież już tak było z listami. Historia lubi się powtarzać.

   Odpowiedz
   1. Kos

    Ja najbardziej obawiam się tych, którym się po prostu NIE CHCE - przyjść na zebranie, wypełnić ankiety itd....A potem oni sami i my wszyscy musimy ponosić skutki tego niechciejstwa. Już na zawsze.

    Odpowiedz
    1. tutejsza

     Całe to zamieszanie jest właśnie przez to,że NAM się NIE CHCIAŁO----patrzeć władzy na łapy,kontrolować,rozliczać,wymagać---więc mamy to co mamy! Ruszyć więc tyłki,wypełnić ankiety ---RATOWAĆ KOWALĘ!!!! przed zabójczym wariantem B

     Odpowiedz
 13. lama

  Oj tam.........."Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim......." - tak to jakoś leciało i myślę, że te proporcje są jeszcze aktualne....

  Odpowiedz
 14. GutMir

  MY WSZYSCY TY JA TO KOMITET S12 CAŁA SPOŁECZNOŚĆ KOWALI GMINY OD A DO Z WSZYSTKICH MIEJSCOWOŚCI ROBIMY TO DLA NAS SPOŁECZNIE ZA WŁADZĘ GMINĄ KTÓRĄ CZAS POGODZIĆ W NICOŚĆ BEZ POWTÓRNIE

  Odpowiedz
 15. Mieszkaniec sąsiedniej gminy

  Czytam waszego boga i zauważyłem, że bardzo ,,ciśnięcie" po waszych włodarzach. Chciałbym wam przypomnieć, że to dzięki Waszym radnym ( dokładnie dwójce) my mieszkańcy Sołtykowa dowiedzieliśmy się że był kiedyś stworzony drugi wariant. Dziękuję im za wsparcie naszego protestu w grudniu . To oni kategorycznie sprzeciwiali się wariantowi północnemu, przywieźli mapy z dwoma śladami S 12. To pomogło rozgłośnić ten problem. Dało nadzieję że w dwie gminy nie pozwolimy na rujnujący nas wariant niebieski, który przebiegał również przez gminę Kowalę. Jestem przekonany że o Was też walczyli. Nie ujmuję zasług waszego komitetu , jesteście dobrym przedstawicielem waszej społeczności, tylko nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka. Może warto rozejrzeć się bo na pewno wiele osób miało swój wkład w to co jest teraz na papierze S 12. Życzę dalszych sukcesów.

  Odpowiedz
  1. Armagedon

   Skoro są tacy fantastyczni,
   - to dlaczego nigdy nie porozmiawiali z wyburzeńcami w Kowali - Kolonii?
   - dlaczego nigdy nikogo nie uprzedzili o przyszłych planach budowy S-12?
   - dlaczego nigdy nie zorganizowali protestu w Kowali?
   - a gdzie konsultacje społeczne?
   - a gdzie uchwała rady gminy sprzeciwiająca się niszcącemu wariantowi tzw. "północnemu"?
   - a gdzie zwykła ludzka empatia?
   - dlaczego są takimi wielkimi egoistami w promowaniu siebie z napisem na czapce na terenie innej gminy?
   - nawet sobie sprawy nie zdają jak bardzo zaszkodzili Gminie Kowala nie współpracując z mieszkańcami!!!
   - po co tacy ludzie kandydują na społeczne funkcje?
   - dlaczego mieszkańcy na nich głosowali?
   - czy są jeszcze uczciwi ludzie którym można zaufać???

   Odpowiedz
 16. GutMir

  Drogi sąsiednie naszej gminy w/w radni gminy Kowali Ich dwoje spotykają się z mieszkańcami gminy Skaryszew a nie robią nic w swoje i dla swoje gminy Kowali NIE DZIWI TO ZACHOWANIE I NIE DAJE WAM DO MYŚLENIA

  Odpowiedz
 17. Z Kowali-Kolonii

  Trudno nie odnieść wrażenia, że JEDYNYM celem obecności Pana Radnego MG na proteście w Sołtykowie było zrobienie sobie zdjęcia w charakterystycznej czapce, które potem ukazało się 3 razy (podobno nawet 4 razy) w Echu Dnia - dodajmy w roku wyborczym. O innych działaniach Pana Radnego nie słyszałam.

  Odpowiedz
  1. tutejsza

   JAKIM PRAWEM w studium uwarunkowań dla Gminy Kowala mógł się znaleźć w ogóle taki wariant--taki pomysł skrajnie szkodliwy przez ŚRODEK GMINY (teraz zwany B) WŁADZOM i Radzie Gminy z 2009-kiedy przegłosowali ten ZABÓJCZY plan zagospodarowania przestrzennego zawdzięczamy naszą obecną gehennę!!! Wójt Stanik i reszta min. radny M G są autorami tego zdradzieckiego planu!

   Odpowiedz
 18. mieszkanka

  O przepraszam ...nie mogę się zgodzić .
  ,, O innych działaniach Pana Radnego nie słyszałam....''
  Pan radny M G jeszcze kilka razy wypowiadał nazwisko byłego ,zapomnianego wójta z ,,Kowally''

  Odpowiedz
 19. Zgodnie z prawem i sprawieliwością

  Szanowny Komitecie Społeczny Kowala S12

  gdzie można pobrać ankietę? Nie mogę znaleźć tej informacji, a powinna być na wierzchu tego bloga i "kuć w oczy". Gdzie ją wysłać? Oby nie była anonimowa, bo wyniki nie będą wiarygodne. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  1. Komitet Społeczny Kowala S12

   Ankiety były rozdawane podczas spotkania 18 kwietnia z GDDKiA w szkole.
   Są również do pobrania w UG Kowala, pokój nr 10.
   Nie są anonimowe, trzeba podać imię nazwisko, adres, podpis.
   Postaramy się je dzisiaj zamieścić na blogu do ściągnięcia. Dzięki za sugestie. Informacja o ankietach i adres, gdzie i jak wysłać znajduje się w tym wpisie "Jednym głosem", adresy są również na ankiecie.
   Można je również dostarczyć do nas - Kowala-Kolonia 2C lub 10B, dostarczymy je zbiorczo.
   Mamy na to czas do 11 maja.

   Odpowiedz
   1. Zgodnie z prawem i sprawieliwością

    Podzielę się pomysłem na zbiórkę ankiet.
    Skorzystajmy z długiego weekendu i licznych uroczystości w naszych Kościołach. Komitet Społeczny Kowala S12 mógłby poprosić Księży Proboszczów z terenu gminy Kowala i gmin ościennych o umożliwienie postawienia stolika z banerem, że tutaj rozprowadzane są ankiety w sprawie przebiegu S12. Przy tym stoliku byłaby możliwość pobrania ankiety, a nawet wypełnienia jej przy stoliku i oddania członkowi Komitetu dyżurującemu przy stoliku.
    Potrzebne działania: 1) w dniach 24-28 kwietnia Komitet rozmawia z Księżmi Proboszczami i uzyskuje zgodę na zbieranie ankiet pod Kościołami w dniach 1 i 3 maja; 2) Komitet prosi jednocześnie każdego Księdza Proboszcza, aby w niedzielę 29 kwietnia przekazał wiernym na każdej Mszy Św. komunikat, że w dniach 1 i 3 maja Komitet Społeczny Kowala S12 będzie rozprowadzał ankiety z możliwością ich wypełnienia przy stoliku pod Kościołem po każdej Mszy Św.; 3) w dniach 1 i 3 maja członkowie Komitety i ich pomocnicy dyżurują pod Kościołami przy stolikach zaopatrzenie w plik kwestionariuszy ankiet i przybory do pisania.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz
   2. Mieszkanka

    http://s12-radom-pulawy.pl to jest strona internetowa z przebiegiem trasy S 12 zobaczycie jak przebiegają warianty ( jeśli mogę zasugerować wybierajcie wariant C ) jest również formularz zgłoszeniowy do pobrania. Opisujcie drogi zjazdowe czy jesteście za czy przeciw

    Odpowiedz
 20. z u s

  Patrzę i nie mogę się nadziwić jak jeden kret chodzi i kopie Zrył już własne pole to teraz łazi po działce sąsiada Niszczy pracę i dorobki sąsiadów i to dla ich dobra co za obłuda i nie ludzkie zachowanie i postępowanie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *