Przeskocz do treści

Wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Poinformuj innych

 

Wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Trzecie spotkanie z przedstawicielami GDDKiA w Kowali w dniu 5 listopada
w doniesieniach medialnych zostało określone jako "burzliwe".
Niestety, stanowcze i merytoryczne wystąpienia mieszkańców znów nie doczekały się konkretnych odpowiedzi. Bulwersuje fakt, że na ostatnim już spotkaniu
w sprawie S12 mieszkańcy nadal nie otrzymali informacji w sprawie kryteriów decydujących o wyborze wariantu preferowanego, nawet w tak oczywistych kwestiach jak ilość wyburzeń, czy wyceny poszczególnych przebiegów.

Po drażliwych pytaniach mieszkańców odnośnie nagłośnionych przez media informacji o domniemanej korupcji prowadzący spotkanie poinformował, że sprawa jest badana przez CBA i prokuraturę.

Podczas spotkania przedstawiono projekt umiejscowienia przepustów i dróg dojazdowych. Mieszkańcy wnieśli zastrzeżenia dotyczące ich niewystarczającej ilości na wariancie południowym (C).
Uzgodniono, że przy właściwej współpracy wójta naszej gminy z GDDKiA oraz jednostką projektową uwagi te mogą zostać uwzględnione.

Organizatorzy poprosili mieszkańców o wyrażenie swojego stanowiska wobec zaprojektowanych wariantów poprzez wypełnienie formularza opinii (ankiety), której wzór zamieszczamy poniżej (do pobrania).
Należy zwrócić uwagę na poprawne wypełnienie rubryki z danymi osobowymi oraz umieszczenie podpisu wyrażającego zgodę na przetwarzanie danych (ze względu na przepisy RODO ankiety bez podpisu nie będą brane pod uwagę).

Na spotkaniu mieszkańcy  po raz kolejny stanowczo i jednogłośnie opowiedzieli się za wariantem południowym (C) i po raz kolejny  musimy nasz głos przełożyć na ilość wysłanych ankiet - przed wyborem wariantu preferowanego.
Ankiety należy przesłać do dnia 30.11.2018 pocztą, faxem lub mailem do biura projektowego Schuessler-Plan, lub do Komitetu Społecznego Kowala-S12,
(po podpisaniu zgody na dysponowanie  w celu przekazania do firmy projektowej)

 

Ankieta po trzecim spotkaniu informacyjnym GDDKiA
Ankieta po trzecim spotkaniu informacyjnym z GDDKiA

 

 

 

140 myśli na “Wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

 1. Uczestnik

  To 3-cie spotkanie informacyjne nie wniosło do sprawy nic nowego.
  Z czym i po co GDDKiA przyjechała do Kowali?
  Ze spotkania na spotkanie powinno być coraz mniej wątpliwości, pytań.
  Powinny być już omawiane szczegóły - a tymczasem mamy totalną sieczkę informacyjną, a przedstawiciele GDDKiA byli zupełnie nieprzygotowani i nie potrafili odpowiedzieć na najważniejsze pytania!!!
  To kpina a nie profesjonalizm.
  Tym bardziej, że od ostatniego spotkania upłynęło kilka miesięcy!
  I co? - i nic!
  Mieszkańcy są totalnie wkurzeni!!!

  Odpowiedz
 2. Pan Kracek

  No ale jakieś tąpnięcie nastąpiło.
  Wójt Osiński na koniec kadencji zapewniał bardzo gorąco o poparciu przez UG Kowala wariantu południowego A,C o który już tyle miesięcy walczą mieszkańcy naszej gminy.
  Lepiej póżno niż wcale - przynajmniej tyle z jego strony.
  Jak wyglądało to poparcie wcześniej wszyscy wiemy.

  Liczymy na zdwojoną aktywność nowego Wójta w tej sprawie - jeżeli chce być wójtem dla ludzi i dla gminy, a nie przeciwko ludziom i gminie.
  Miejmy nadzieję, że przyszła chwila refleksji nad tym jak się wcześniej zachowywał i angażował ku dobru wspólnemu - nie było dobrze.
  Ale co było to było. Jest nowe rozdanie i teraz nowy wójt D. Bulski miejmy nadzieję że weżmie odpowiedzialność za Gminę i mieszkańców.

  Odpowiedz
   1. Muslim

    Za rządów POPSL z taśm kelnerów usłyszeliśmy, że Polska to państwo teoretyczne, PIS pozbawił nas wszelkich złudzeń, że jest inaczej.

    Odpowiedz
 3. GutMir

  A nadzieja umiera ostatnia i to jest to co daje siłę do działania w dobrej sprawie dla naszej gminy Władze gminy Kowali na spotkaniu powinni zająć konkretne obronne zdecydowane stanowisko

  Odpowiedz
 4. INFO

  Z informacji ważnych!
  Pan Tomasz Kwieciński - z-ca dyrektora GDDKiA Oddział Warszawa - NIE JEST JUŻ DYREKTOREM!
  Niezorientowanych w sprawie informuję, że Kwieciński pilotował sprawę S12.
  Przypadek? Nie sądzę.
  Pan Zbigniew Wichański - kierownik projektu S12 Radom-Puławy, nie pokazał się na spotkaniach informacyjnych.
  Przypadek? Nie sądzę.

  Odpowiedz
  1. Pijany Mistrz

   Kurcze, w takim tempie, to zaraz nie będzie miał kto skończyć tej drogi. Może w ramach informowania społeczeństwa Komitet udostępni GDDKiA dobroczynnie prawa do korzystania z autorskiego projektu Komitetu: kompilacji CBA. Niech mają, niech procedują. Dla dobra kraju, dla dobra narodu.
   ŁI DE PIPOL!!!!!

   Odpowiedz
 5. XYZ

  I pewnie nieprzypadkowo od kilku miesięcy mieszkańcy nie mogą się dowiedzieć jaka jest w końcu ta liczba wyburzeń na wariantach.
  Ktoś "niezorientowany" na forum Echa Dnia dowodził, że przecież można sobie policzyć czerwone kwadraciki i już wiadomo. Problem w tym że nic nie wiadomo.
  W Rożkach/Adamowie, wariant A(C) i B przebiega w tym samym miejscu. Na wariancie A(C) - są wyburzenia, na wariancie B - nie ma wyburzeń.
  Dom w Rożkach, na wariancie B - powinien być do wyburzenia, a nie jest zaznaczony na czerwono, tak samo dom w Kowali-Kolonii (wariant B), ekrany prawie w domu, od południa, powinien być do wyburzenia, nie zaznaczony na czerwono.
  Przypadek? Nie sądzę!
  Tak właśnie się manipuluje ludźmi, liczbami i informacjami.
  Tłumaczenie, tuż przed wyborem wariantu preferowanego i na trzecim (ostatnim) spotkaniu z mieszkańcami, że jeszcze nie wiadomo, nie napawa optymizmem, albo rzeczywiście projektanci sper.........li i został tylko ten mało poinformowany Pan co do nas przyjechał.

  Odpowiedz
 6. również uczestnik

  Projektanci nie umieli odpowiedziec na zasadnicze pytania mieszkanców, bo to POLITYCY te drogę proktjują wbrew sztuce inżynierskiej wg swoich pokrętnych interesow. !!
  TO CHORE !!!

  Odpowiedz
 7. Malwa

  Jeszcze podam jeden przykład "profezjonalizmu" Panów inżynierów. Wariant B przebiega przez część mojej działki, na planach nie oznaczono do mojej posesji żadnej drogi dojazdowej. Na spotkaniu, na moje pytanie o drogę do posesji, Pan inżynier ołówkiem na planie narysował kreseczkę twierdząc, że tu będę miała dojazd. Nie mam żadnej gwarancji, że będzie dojazd do posesji. Może czas rozpocząć naukę latania. Czy tak postępuje poważna firma, poważni ludzie?

  Odpowiedz
  1. Mia

   O powadze tej instytucji dowiedzieliśmy się jak przyjechali do nas w grudniu '17 z jednym wariantem. I po co ta ściema z badaniami, opiniami, konsultacjami.

   Odpowiedz
 8. Powaga

  Pogoniliśmy Rozwój, pogonimy i GDDKiA
  Do Hymnu!

  ... Nie traćmy zaufania i mocno wierzmy w to,
  że kara ich nie minie poskromić trzeba zło.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  żeby w Kowali więcej nie było go.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  aby w Kowali nie było go...

  Link do oryginału: https://youtu.be/Ba2jKId9vrk?t=669

  Odpowiedz
 9. Komitet Społeczny Kowala S12

  Uwaga zmiana terminu nadsyłania formularzy opinii!
  Na stronie http://s12-radom-pulawy.pl/przebieg-wariantow pojawiła się informacja, że Formularze Opinii odnośnie wariantów będą zbierane do 30.11.2018 roku.
  Gorąco zachęcamy wszystkich do wypełnienia, oczywiście wyłącznie z zaznaczeniem wariantu C 🙂
  Wypełnione formularze należy przesłać bezpośrednio do firmy projektowej Schuessler - Plan (dane teleadresowe znajdują się na formularzu) lub dostarczyć do członków Komitetu Społecznego Kowala S-12 - po wyrażeniu zgody na dysponowanie formularzem w celu przekazania do firmy projektowej (druki dostępne u członków komitetu)

  Odpowiedz
 10. Mieszkańcy Kowali

  Uwaga uwaga to jest znacznie większy problem i niebezpieczeństwo w tej debacie pojawił się tak zwany łącznik up czyli można by rzec 4 Variant do wyboru jednak w żadnej ankiecie za żadnej razem nikt nas nie zapytała o zdanie czy zgadzamy się na ten łącznik up dlaczego jest tak niebezpieczny ponieważ daje furtkę w przyszłości na połączeniu wariantów a i b czyli połączenie interesów miasta radomia i innych gmin nie patrząc na dobro kowali włącznik AB jeśli by doszedł do skutku będzie Najgorszą rzeczą z możliwych bo Bądźmy realistami dla Gminy kowala nie ma znaczenia czy będzie wariat a czy c nie możemy natomiast dopuścić do wariantu b który podzieli naszą gminę na pół wariant łącznika up to tak jakby czwarty wariant który nam przeds taviano ale nikt z nami Tego nie konsultował nigdy Jeżeli nie doprowadzimy do tego żeby został usunięty definitywnie z propozycji projektantów to w przyszłości ktoś powie do telewizji No przecież pogodziliśmy mieszkańców i zrobiliśmy kompromis czyli łącznik up czyli będzie i tak zakręt w stronę Radomia ale będzie wariant przez naszą gminę b a dalej będzie wariant A to jest bardzo niebezpieczna propozycja społeczny komitet powinien wystosować pismo w tej sprawie zarówno do polityków jaki do pracy jak i do dyrekcji jaki do biura projektantów z zapytaniem na czyj to wniosek został umieszczony włącznik a b czyli można powiedzieć czwarty wariant bo projektant sam tego nie wymyślił sam sobie Przecież nie będzie dokładał pracy czyli pozostaje pytanie kto wnioskował za takim wariantem i kto zaakceptował czwarty wariant jakim jest łącznik a b

  Odpowiedz
  1. QWER

   To co powiedziałeś to już nie przypuszczenie, tylko fakt.
   Dobra analiza, ale jak sama GDDKiA powiedziała musi być zachowana wariantowość. Powiedzieli jeszcze, że S12 to będzie kompilacja 3-ech wariantów, więc z tzw. łączników raczej na pewno nie zrezygnują na skutek pism Komitetu Społecznego, bo w ten sposób postawiliby się w bardzo trudnej sytuacji. A tak to mają wybór i różne możliwości.
   Bardzo sprytne z ich strony to fakt, ale wariant B jest wariantem korupcyjnym, o czym poinformowały media TVN i TVP i dlatego realizacja tego wariantu byłaby swoistym samobójstwem.

   Odpowiedz
   1. QWER

    A Kowalę będą omijać z daleka, bo narobili świństw i juź wszyscy o tym wiedzą.
    Działki itp..,czy zmiana korytarza północnego B w 2009r, czy jeden tylko wariant B w 2017r.

    Dla służb wyjaśnienie tego to łatwizna.
    Tylko muszą chcieć lub mieć na to zgodę.
    Poczekamy - zobaczymy!!

    Odpowiedz
 11. miejscowa

  Jeśli to prawda, że wszystkie warianty są brane pod uwagę, to jak przy każdej ważnej decyzji będą rozpatrywane wszystkie za i przeciw, i wybrany zostanie ten wariant, który ma więcej plusów. Jest jedno " ale". Plus dla jednych może być minusem dla drugich. Jak na razie nie ma jasnych kryteriów. I to może być korupcyjne.
  Najwyższy czas, żeby nasze władze gminne przygotowały plan działania w obronie Kowali. Wielu ludzi nadal nie ma pojęcia jakie są zagrożenia. Jak dotąd brakowało dokładnych informacji do wszystkich mieszkańców ( poza działalnością Komitetu Społecznego Kowala S 12 ). Moim zdaniem to powinna być najważniejsza sprawa dla pana Wójta. Może pokaże , że większość mieszkańców dobrze wybrała, wybierając w drugiej turze pana D. Bulskiego.

  Odpowiedz
 12. misia

  Moim zdaniem to powinna być najważniejsza sprawa dla pana Wójta. Może pokaże , że większość mieszkańców dobrze wybrała, wybierając w drugiej turze pana D. Bulskiego....''
  Żadna łaska ze strony nowo/wybranego.
  Mieszkańcy Gminy Kowala potrafią zawalczyć o własne domy.
  Jeżeli D.Bulski nie stanie po stronie prawdy i mieszkańców, to mamy narzędzia prawne aby Mu podziękować.
  Ps.Referendum....ktoś coś słyszał?.
  Poczekajmy, teraz Pan Bulski jest samodzielny, już nie będzie tłumaczenia ,że to nie on, nie jego kompetencje itd.

  Odpowiedz
 13. Kot Prezesa

  Ale była imprezka na 100-lecie odzyskania niepodległości. Dopiero dziś wieczorem odnaleźliśmy most Poniatowskiego.

  Odpowiedz
 14. Dudek

  Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości ogłaszam amnestię dla wszystkich więźniów politycznych i skazanych za niewinność, szczególnie zaś dla Koralgola i Misia Uszatka z gaju Kowala-Kolonia!!!

  Odpowiedz
   1. z Komitetu

    No rzeczywiście pełna zgoda w przysuskim, prawda panie naczelniku Jaskowski? Jeżeli po trzecim (ostatnim) spotkaniu informacyjnym mieszkańcy odważyli się jednak podjąć walkę o wprowadzenie zupełnie nowego wariantu - po nieużytkach a nie po domach, to znaczy że nasz protest przeciw prywatnym interesom otworzył oczy również innym, uwierzyli w siłę swojego głosu. W końcu przyjeżdżają wsłuchiwać się w "głos ludu" jak mawiali projektanci i GDDKiA 🙂

    Odpowiedz
 15. Gminny chłopek

  Ankiety, ankiety!!!
  Wypełniajcie ankiety po 3-cim spotkaniu przeciw wariantowi "B". Można pobrać tu na stronie, lub e-mailowo, lub dostarczyć do Komitetu. To bardzo ważne.
  Czas do 30 listopada.

  Odpowiedz
 16. Miś Reporter

  Mimo woli pada Dudka, Rozbójnicy zablokowali wypuszczenie Misia Koralgola i Misia Uszatka. Swą nikczemną postawę tłumaczyli "dobrem narodowym" i "bezpieczeństwem wewnętrznym". Jednak my nie pozwoliliśmy na dalsze podłe i niemisiowe traktowanie tych dwóch bohaterów, postanowiliśmy wziąć sprawy we własne łapy i uwolnić obu miśków. Obecnie Koralgol jest już w domu, zaś Uszatek uciekł za granicę. Poniżej zamieszczamy część materiałów operacyjnych z tej akcji.
  https://youtu.be/A1c2CPuNoq4?t=946

  Odpowiedz
 17. Stary Niedźwiedź

  Niech żyją wszystkie MISIE!!!
  kłuSSownik został pogoniony na dobre, a naGaniaczowi odebrano kołatkę -
  PUSZCZA JEST WOLNA!!!

  PS. O Koralgolu i Uszatku podobno kręcą już seriale -
  BYŁO WARTO!!!!

  Odpowiedz
 18. Anonim

  ,,Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi...''
  Czy wiemy kto jest przewodniczącym Naszej Rady Gminy ....
  Wiemy pan Chruślak?
  To już chyba mamy jasność z kim pobratał się Pan Bulski .
  Proste wybrał rozbój/ integralsów ....zobaczymy co z Naszymi domami...
  Porażka.

  Odpowiedz
  1. Białe jest Czarne

   Tak, to trudne dla zrozumienia co zrobił wójt Bulski.
   Wszyscy, cała gmina tak mocno się zmobilizowała w głosowaniu II-tury żeby nie dopuścić Stanika i integralsów do stołka, a ten teraz pobratał się z tymi których tak wcześniej krytykował na radach za blokowanie inwestycji, czy festynu dożynkowego.
   Tak naprawdę właśnie dopuścił pośrednio Stanika do głosu.
   Chruślak przewodniczącym od KW Stanika.
   Czuję się oszukany!!!
   Każdy był przekonany, że przewodniczącym rady gminy będzie ktoś z radnych komitetu W. Pachniewskiego ponieważ to z tego Komitetu weszło najwięcej radnych bo aż 6-ciu!!!
   Wszyscy myśleli, że to z nimi Bulski stworzy koalicję na zasadzie "bliższa koszula ciału" - a tu proszę jaka niespodzianka i rozczarowanie.
   Nieźle wyrolował swoich wyborców nowy wójt i to już na samym początku kadencji!!
   Szkoda - jestem bardzo rozczarowany.

   Odpowiedz
 19. Ale

  Kurtyna opadła, teatr skończony.
  Ta koalicja p.Bulskiego z Rozbojem S.S. to klasyczne ,,SKUNDLENIE'' polityczne ,o ktorym ksiądz tyle na kazaniu w Święto Niepodległosci powiedział.
  Dla chwilowych korzyści, z najniższych pobudek zdrada wyborców o których się zabiegało, zdrada wartości, ..........dla WŁADZY !!!

  Odpowiedz
 20. Pijany Mistrz

  Porażka. Bulski może życiem nauczony, wie jaki z niego kasanowa, raczej radnych na haryzmę ani na gładką gadkę za sobą nie porwie, wie że tyle ugra, ile zapłaci. Może to i dobrze, przynajmniej gość mocno na nogach stoi, zna swoje słabe strony i zagrożenia. To, że wyborców swoich głosujących w dużej mierze przeciw rozbójnikom, w bola zrobił to inna inszość.
  Pewnie rozbójnicy przy najbliższej nadarzającej się okazji wbiją mu nóż w plecy, no ale po to są przecież rozbójnikami.
  Czeka nas zapewne 5 zmarnowanych lat i mnóstwo podobnych zagrywek jak ta z wysłaniem propozycji drogi przez cmentarz. Pewnie za 5 lat Bulski przerąbie wybory , trochę już się rzeczywistość odmieni, stare komuchy co odpadły w tych wyborach, pewnie odpadną na dobre prawem natury, nowe komuchy to już co najwyżej małe pluszowe stalinki do straszenia dzieci.
  Mamy swoich ludzi w Radzie, to przynajmniej nie będą mogli nakłamać nam i ukrywać swych niecnych planów. No ale nie oszukujmy się, szału nie widać. Szkoda, bo to pewnie będą ostatnie lata na wyciągnięcie czegoś z UE.

  Odpowiedz
   1. No koment

    Chciałbym mieć refleksje, ale na siłę nie będę szukał.
    "Szanowni Państwo, wydaję mi się że mogę dużo, chyba nie będzie problemów".

    Odpowiedz
   2. Alert

    Uwaga, Uwaga,
    W gminie Kowala doszło do groźnej pandemii dżumy z cholerą.
    Epicentrum zlokalizowano w urzędzie gminy.
    Kto może niech się szczepi.

    Odpowiedz
 21. QWER

  Ludziska,
  kampania się skończyła a mieszkańcy dokonali wyboru.
  Trzeba ten wybór uszanować.
  Teraz najważniejsze są ankiety!!!
  Niech każdy komu zależy na losie tej gminy zbierze ankiety przeciw bardzo szkodliwemu wariantowi B od swojej najbliższej rodziny, a jeżeli ma możliwości i chęci to od sąsiadów też.
  Wysłać pocztą, e-mailem lub dostarczyć do Komitetu.
  W jedności siła.

  Odpowiedz
 22. Neron

  Dzisiaj w sejmie odbyło się posiedzenie sejmowej komisji ds. budowy trasy S12. Co prawda dotyczyło odcinka łódzkiego, ale należy ogłosić że słynny już burmistrz Sulejowa który z taką determinacją wraz wspólnie z mieszkańcami walczył o przyzwoity, pożądany przebieg trasy S12 przez ich teren doczekał się pozytywnego dla nich rozwiązania i zaskarżona została niekorzystna dla Sulejowa decyzja środowiskowa i padły stwierdzenia że będzie pomyśli samorządu w Sulejowie - brawo dla burmistrza Sulejowa i mieszkańców za determinację mimo że trwało to tak bardzo długo a sytuacja była beznadziejna.

  Należy ogłosić również fakt, że na tym spotkaniu również był obecny nowy wójt gminy Kowala p. D. Bulski na zaproszenie przewodniczącego zespołu parlamentarnego i nawet zabrał głos - dzięki czemu znowu przypomniano na forum o słynnej już za sprawą dziennikarzy i determinacji mieszkańców gminie Kowala i o wyburzeniach i o protestach i złej sytuacji w gminie w związku z S12.
  To dobrze, może poczuje się nareszcie gospodarzem tej gminy i odpowiedzialnym za los mieszkańców tej gminy.

  Link: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#B64B1DC510B90F60C125833D0051E4DD
  Żródło - iTV Sejm.
  22.11.2018r.
  od 1h09min. nagrania.

  Odpowiedz
  1. Chili

   Widziałem nagranie.
   Dowiedzieliśmy się, że decyzję środowiskową odnośnie zupełnie nowego wariantu można wydać w 2-miesięce (chodzi o słynny Sulejów).
   Przez 8 lat procedowali wbrew mieszkańcom i samorządowi, a teraz w 2 miesiące załatwiają sprawę. Najważniejsze że wreszcie zgodnie z wolą ludu.
   Ach ta magia telewizji - ja to nazywam Efektem Bertolda

   Odpowiedz
   1. Teq

    Telewizja w sprawie Sulejowa nie miała znaczenia, bo decyzję środowiskową dla tego rejonu uchylono już w sierpniu 2016 i od tego czasu ustalano nowy przebieg w pobliżu Sulejowa. Łódzki oddział GDDKiA przesłał poprawioną dokumentację do RDOŚ już wiele miesięcy temu i obecnie czeka na decyzję środowiskową. Nie można więc pisać, że trwało to 2 miesiące skoro od ponad 2 lata ustalany jest nowy przebieg.

    Odpowiedz
    1. Chili

     No tak , tylko skąd ta desperacka przemowa Burmistrza.
     Decyzja owszem z 2016 roku zaskarżona, tylko że gdyby nie parę dobrych zbiegów okoliczności o których pisałem powyżej, to ta obecna na pewno by nie była korzystna, o czym zresztą mówił burmistrz, że znowu zaskarżymy. Całość sytuacji świetnie obrazuję "eleganckie" zachowania jednego z dyrektorów z GDDKiA podczas wystąpienia burmistrza (widoczne na nagraniu)

     Odpowiedz
  2. xyz

   A bełkot przewodniczącego Kosztownego - nie do zniesienia, po prostu niestrawny. Dowodzi, że 6 mln wydawanych na obecne projektowanie nic nie znaczy, bo i tak nie wiadomo jaki będzie przebieg drogi. Może parę metrów w tą, może w tamtą? A może tu węzeł, może tam, może tu MOP, może tam.....
   Pewnie że nie wiadomo, bo kto wie za 2 lata kto będzie posłem i w czyje działki trzeba będzie znowu trafić.

   Odpowiedz
 23. Mia

  Zwycięstwo Sulejowa wymaga komentarza.
  Oto po 8 latach walki burmistrza i mieszkańców z GDDKiA i cholera wie z kim jeszcze, po decyzji środowiskowej - wszystko zostało odwrócone. Decyzja środowiskowa uchylona, wariant nowy zaprojektowany (akceptowany przez społeczeństwo) i do końca roku wszystko ma być zakończone łącznie z wydaniem nowej decyzji środowiskowej. SZOK! No szok.
  Na ogromny szacunek zasługuję postawa Burmistrza Sulejowa, że walczył razem z mieszkańcami, że wykorzystał swoją szanse na spotkaniu w zespole parlamentarnym we wrześniu (głos ten usłyszała cała Polska dzięki materiałowi TVN). Determinacja i szczęście, że pojawił się redaktor.
  Tak to zdecydowanie należy nazwać: Efektem Bertolda.
  W Kowali też czekamy na taki EFEKT!

  Odpowiedz
 24. Anonim

  Sołtysi ,Radni do dzieła , mnóstwo starszych osób nic nie wie o ankiecie .
  Wydrukować
  Rozdać
  i oddać do komitetu
  Czas do 30 listopada a Wy co ? , zero pomysłu.
  Wykonać , odmaszerować o trudnościach nie meldować.
  Pozdrowienia dla wszystkich Sołtysów i Radnych
  Razem damy radę.

  Odpowiedz
  1. QWER

   Tak, tak,
   ankiety obecnie najważniejsze!!
   Ruszcie tyłki, bo kolejnej już nie będzie.
   Walka do końca ?.
   Warto.
   P.s.
   Ankiety przeciw wariantowi "B".

   Odpowiedz
 25. miejscowa

  Niektórzy są zniechęceni, bo to " powtórka z rozrywki". Czy ankiety wypełnione po drugim spotkaniu informacyjnym są już nieaktualne ? Ale lepiej napisać jeszcze raz jakie jest zdanie mieszkańców. Tu nie ma dużo pracy, a swój głos warto oddać.

  Odpowiedz
 26. Koziorożec

  UG umieścił na stronie internetowej (w ramach transparentności) wysłane uwagi do przepustów i dojazdów które min. były tematem trzeciego spotkania informacyjnego z GDDKiA. Osoby które uczestniczyły w spotkaniu na pewno pamiętają, że GDDKiA prosiła, by UG takie pismo z uszczegółowieniem tych żądań, oraz szczegółowym uzasadnieniem UG przesłał. Pomijając kwestię, czy to coś da, czy nie, to pismo, jego treść i forma to ewidentna kpina i ośmieszenie, ale niestety naszej gminy, naszego urzędu. Gdybym dostał takie pismo, które nasza gmina, nasz wójt wysłał, to po przebrnięciu przez 2 pierwsze akapity wrzucił bym je do niszczarki. A podpisali się pod nim zarówno nasz wspaniały kierownik "planista" Markiewicz, jak i sam wójt D. Bulski.
  Jeśli naszym urzędnikom tak zależy na wariancie "A", jak uzasadnili swoje uwagi, to należało by ich ubezwłasnowolnić w kwestii kontaktów z GDDKiA. Skoro na zapewnienie dobrego dojazdu dla kilku wsi cały wysiłek jaki włożyli w uzasadnienie to cyt." -utwardzić DB28922048" (oczywiście powinno być DG28922048, DB to chyba żeby się szefowi przypodobać. Z resztą podobnych pomyłek w całym piśmie jest znacznie więcej). Co więcej w ogóle nie poruszyli w tym piśmie dwóch bardzo ważnych kwestii, zarówno stworzenia dodatkowego darmowego przejazdu korzystając z wiaduktu nad torami, jak i odpowiedniego rozbudowania wiaduktu za kowalską górką z wyodrębnionym pasem dla ruchu pieszego i rowerowego, należało by też za wiaduktem wywalczyć przynajmniej pas do skrętu w lewo, bo po 12-stce droga na Rudę stanie się jedynym możliwym dojazdem dla kowalskich właścicieli łąk nad Oronką.
  Znacznie lepiej wygląda oczywiście opis poprawek na wariancie "B", mimo występowania błędów formalnych, opisy są bogatsze i jak by dokładniejsze. Szczególnie ostro chłopcy zawalczyli o przesunięcie węzła na drodze wierzbickiej (744) w pola, gdzie, jak gminne ptaszki śpiewają, znajduje się wiele działek osób bliskich władzy, z których niektóre nawet już zostały odrolnione. Przypadek??!!!

  Odpowiedz
  1. Teq

   Dokładnie, miałem właśnie o tym pisać. Autor tego "dzieła" nie wie chyba co to znaki interpunkcyjne, a czasami nowe zdania rozpoczyna bez kropki i z małej litery, więc już w ogóle nie wiadomo gdzie kończy się jedno zdanie i zaczyna kolejne 😀 Do tego, co już wyżej zauważono, pełno literówek, albo nawet błędnych numerów arkuszy, których dotyczą wymienione później uwagi. Znam się trochę na planowaniu dróg, ale wczytując się w te uwagi miałem problem ze zrozumieniem dużej ich części (najlepszy jest opis dodatkowego wiaduktu nad torami z planszy nr 1.003 B - niech ktoś rozrysuje co autor miał na myśli :D). Takie pisma tylko ośmieszą gminę Kowala, a wystarczyło chociażby dołączyć jakieś rysunki przedstawiające te propozycje.
   Co do zaznaczenia błędnych lokalizacji węzłów DW744, zarówno w wariancie A/C jak i B (niezgodnych z planami zagospodarowania przestrzennego województwa, a nawet gminy Kowala z 2009 roku gdzie w wariancie B węzeł z S12 jest trochę bardziej na wschód), to akurat zgadzam się z uwagami, bo skoro ma być budowany w przyszłości zupełnie nowy wlot do Radomia (do ul. Młodzianowskiej) tej drogi wojewódzkiej omijający gęsto zabudowane osiedla domów, to lepiej od razu o tym przypomnieć, bo na północ od planowanej S12 jest duże osiedle domów (szczególnie właśnie w wariancie B). Później niemożliwe byłoby poprowadzenie nowego śladu bez wyburzeń albo bez poprowadzenia drogi kilka metrów za płotem, a przecież na tym najbardziej powinno nam zależeć. To że tam są działki osób bliskich władzy to wiele nie zmienia, bo nawet bez przesunięcia węzła byłyby to działki, które zyskają na wartości (właśnie przez bliskość węzła).

   Odpowiedz
   1. Koziorożec

    Rozumiem, że w przypadku puszczenia wariantu "A"("C") to ta Nowomłodzianowska miała by się wpiąć w Parznicach przed rondem. Pozostaje wątpliwość w kwestii zasadniczej: czy korupcyjne podłoże wriantu "B", gdzie od 2006 roku wszyscy "wtajemniczeni" wykupowali działki na trasie i w okolicy węzłów, nie powinno całkowicie wykluczyć wariantu z dalszego procedowania. Jeśli nagle niezbędna stała się wariantowość- stworzyć nowy wariant pod Wierzbicą polami.

    Odpowiedz
  2. Ktoś

   Wójta na razie!!! nie udało się zmienić, ale Markiewicz to w końcu się doczeka za to swoje bałaganiarstwo i bylejakość.
   Oj się doczeka. Myśli, że jest nie naruszalny i niezastampialny.

   Odpowiedz
 27. Z Komitetu

  No ale pod tymi uwagami to się Władysław Król podpisał. I tu pojawiają się kolejny raz te same nurtujące pytania- kto to jest ten Król?, gdzie jest zatrudniony bo raczej nie w UG Kowala?, na jakiej podstawie pisze i rysuje te swoje śmieszne wypociny?. Ile gmina mu płaci za to i dlaczego właśnie jemu?. Czy jego plany mają służyć Kowali czy Radomiowi?.
  Liczę, że w końcu ktoś mi na te pytania odpowie. Inaczej trzeba będzie kolejne pisma w trybie informacji publicznej wystosować.

  Odpowiedz
  1. Pilne

   W gminie Kowala tylko wariant A (C) ma prawo być brany pod uwagę i tylko nad nim trzeba się szczególnie skupić, żeby zabezpieczyć,wynegocjować u projektantów maksymalnie najlepszą komunikację terenów gminy, które znajdą się na południe od trasy S-12, aby ludzie z Rudy,Dąbrówki,Załawia mogli swobodnie dostać się pieszo,rowerem,traktorem często z przyczepą i maszynami wielkogabarytowymi czy samochodem do centrum gminy a nie tylko przez tzw węzły.
   To co wywalczymy teraz będzie już służyło ludziom na zawsze ,a to co przegapimy teraz będzie przeszkadzało na zawsze !!!
   UG do roboty !!! Wczuć się wreszcie w powagę chwili, nie czas na ziewanie bo nas pokolenia będą przeklinać !!!

   Odpowiedz
 28. Anonim

  Łysy nic nie rozumie.
  Nie potrafi czytać map ze zrozumieniem .
  Może poprosi ludzi z S 12 to mu,, łopatologicznie '' wyjaśnią.

  Odpowiedz
  1. Pijany Mistrz

   Tak naprawdę problem jest w tym, że chyba rozumie, i on i jego spece drogowe, i jak od początku oficjalnie niby wspierali wariant południowy, a w rzeczywistości grają cały czas na północny. Prawda jest taka, że do 2020r nie będzie wiadomo, gdzie ta droga pójdzie. A my tyle będziemy mieli, ile sobie wywalczymy.

   Odpowiedz
 29. Janusz

  Pan Markiewicz był pilnym uczniem z koleji p. Wnukowskiego, który był kiedyś kierownikiem referatu budownictwa w Kowali.
  Bałaganiarstwo i bałaganiarstwo.
  Trzeba coś z tym zrobić, bo to tak dłużej nie może funkcjonować!!!
  Oni zlewają temat, a my tracimy bardzo wiele.

  Odpowiedz
  1. Rere

   GDDKiA na ostatnim spotkaniu wyrażnie zaznaczyła, że czeka na propozycje urzędu gminy odnośnie przepustów, dróg lokalnych, przejść, przejazdów, ścieżek rowerowych na wiadukcie żeby było bezpiecznie, a pan Markiewicz razem z panem Królem opracowali coś bardzo zdawkowego i nie przemyślanego. Wstyd wogóle coś takiego pokazywać!
   Taka poważna inwestycja z poważnymi konsekwencjami dla nas mieszkańców, a oni jaja sobie robią.
   Uważam, że trzeba napisać skargę na p. Markiewicza do urzędu gminy oraz do jednostki nadzorującej, nadrzędnej - bo tak dłużej nie można tego tolerować!. Limit kpin już się skończył!.

   Odpowiedz
 30. Anonim

  markiewicz -spec ,kierownik,
  jedyne co potrafi to mruczeć coś pod nosem, zero dokumentów , wiecznie nieprzygotowany .Wystarczy obejrzeć S.rady gminy.
  Kpiny czas zakończyć.
  Skarga jesteśmy za.

  Odpowiedz
 31. Krasnoludki

  Czyżby krytyka pomogła?
  Ale nam nie chodzi o krytykę - sprawy są poważne, a czasu coraz mniej!

  Na stronie internetowej UG Kowala zamieszczono kolejne pismo wraz z mapką a na niej odręcznie mazakiem narysowana propozycja urzędu.
  Szkoda, że tak po dziadosku, ale lepsze to niż nic. Pan Król, twórca tylu pomysłowych map nic a nic się nie wysilił?.
  Generalnie ta propozycja jest dobra, tak jak mieszkańcy sygnalizowali o potrzebie lepszego skomunikowania wariantu AiC z gminą.
  Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi i propozycje to piszcie tu na blogu, bo czasu mało a urzędasy czytają. Będziemy też interweniować w gminie.

  Odpowiedz
 32. Zainteresowany

  A co tam słychać w Warszafce?
  Podobno Komitet Społeczny był w GDDKiA i przyglądał się spotkaniu Urzędu Gminy na czele z wójtem Bulskim z nowym dyrektorem wydziału GDDKiA p. Sekulskim?.

  Odpowiedz
 33. Anonim

  III Sesja Rady Gminy zaczyna...... się braki w dokumentacji, nieprzygotowanie
  / czy celowe działanie?/
  Brawo Panie Pawle .
  Budowa Hospicjum, cóż p. Bulski znowu pokazał braki,zero kultury , taktu.
  Zatroskany wójt - winien powiedzieć,że jest gotowy do pomocy , do dalszych rozmów ...

  Odpowiedz
 34. Chili

  Dobrze że TVN 24 dzisiaj przypomniał reportaż, co by się "niektórym" nie wydawało że sprawa S12 przebrzmiała.
  Nic, a nic nie przebrzmiało, a ludzie w gotowości bojowej!!!

  Odpowiedz
 35. miejscowa

  Cieszę się, że telewizja TVN ponownie emitowała reportaż pana Bertolda o trasie S 12 przez Kowalę. Niektórzy zapomnieli. My nie. Zbliża się Nowy Rok - życzę wszystkim, żeby był szczęśliwy.

  Odpowiedz
  1. xyz

   Oni bardzo by chcieli żeby ludzie zapomnieli. Ale ludzie nie zapomnieli, ba, wyborcy nie zapomnieli.
   A Bertold Kittel - Dziennikarz Roku - no, no 🙂

   Odpowiedz
    1. xyz

     Jak to możliwe? Wyjątkowy ignorant może nie wiedzieć o tym co się dzieje i tej nagrodzie i innych nagrodach tego dziennikarza w niedawnym czasie.
     My wszyscy wiemy i bardzo się cieszymy.

     Odpowiedz
 36. Krecik

  Witojcie,
  już myślołem że jakiś pomór grypy internetowej wszystkich pozamiatał, ale jeszcze dychacie. Daj Bóg - w zdrowiu dychajcie.
  Tak, właśnie oglądałem. TVN wznowił materiał i od razu odrzyły zmory.
  Mimo, że upłyneło tyle czasu od reportażu to po obejrzeniu tego ciarki chodzą po plecach. Teraz na spokojnie jeszcze bardziej widać, że nie jest wszystko w porządku jakby się co niektórym politykom wydawało. To nie możliwe, że działano transparętnie i zgodnie z prawem. Coś jest na rzeczy.
  Czekamy na dalszy rozwój sprawy i decyzje od których będzie zależało co dalej!.

  Link do wczorajszego reportażu:
  https://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/superwizjer-uklad-radomski-nieruchomosci-i-politycy-pis,872125.html

  Odpowiedz
  1. Don kowalikus

   Kotku mały i puchaty,
   u prezesa to tylko Filemony i Pafnuce,
   my, to tylko karma dla szczurów,
   ale mały krok dla Kowali - to duży krok dla ludzkości.

   Gmina Kowala jako czerwona planeta?
   Może tak!
   Już po naz!!

   Odpowiedz
   1. Houston

    Don kowalikus- tu ziemia. Stop. Wracaj z Marsa. Stop. Atmosfera marsa psychoaktywna. Stop. Widać już pierwsze objawy. Stop.

    Odpowiedz
 37. Jacek

  Myślę, że warto byłoby wysłać naszych urzędników na szkolenie do Chin - niedawno w Tv Info podano, że chiński wiceminister za korupcję został skazany na....dożywocie.
  Tymczasem nasi urzędnicy z Kowali wieszają psy na przedstawicielach Komitetu Społecznego za to, że podczas ostatniej wizyty w GDDKiA przypomnieli o korupcyjnym wątku sprawy S12 - nazywają to "niegrzecznością".
  I o czym tu mówić. Prawdziwy Monty Python!

  Odpowiedz
 38. Yeti

  To dobrze, że TVN przypomniała sprawę "Układ Radomski". O chińskich standardach nie ma co marzyć, ale tak sobie myślę, że jak wulkan dymi, to w końcu wybuchnie, mimo, że jak powiedział redaktor Kittel, widać zaledwie wierzchołek tej góry.

  Odpowiedz
  1. miejscowa

   Już sam czubek góry lodowej ostrzega. Czy sprawa zostanie wyjaśniona ? Nadal - " Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi". Ale jeśli ktoś liczy, że ludzie się poddali, to nie. Do nas bardziej pasuje określenie wulkan niż góra lodowa.

   Odpowiedz
 39. Miśpiś

  Uwaga! W związku z akcją zwalczania zarazy ASF pilnie poszukiwany jest naGaniacz z kołatką, z kijanką lub bez. Także przewidziana jest amnestia dla kłuSSownika w przypadku założonych wnyków na dzika euroazjatyckiego (Sus scrofa) oraz innych z rodziny świniowatych.
  Ku chwale gajowi!

  Odpowiedz
 40. VivaKowala

  OLIWA SPRAWIEDLIWA ZAWSZE NA WIERZCH WYPŁYWA !!!!! Zdecydowanie potępić trzeba zło i tych ,którzy swoje stanowiska i pozycję społeczną wykorzystują żeby w NIESKOŃCZONOŚĆ się bogacić ,a nie czepiać się dziennikarza,który potrafił jakże skrupulatnie pozbierać materiał dziennikarski,aby poinformować opinię publiczną o szerzącej się patologii.

  Odpowiedz
  1. miejscowa

   Jeśli chodzi o temat drogi S 12 przez gminę Kowala to materiału starczyłoby jeszcze na kilka reportaży. Sprawa miała zostać wyjaśniona. Czy zostanie ? Na razie cisza.
   Niektórzy uważają, że jesteśmy przeciwni trasie S 12 przez naszą gminę. To nieprawda. I tak nie zatrzymamy cywilizacji. Ale przecież ta droga może zostać poprowadzona w takim miejscu, żeby nie robić demolki. Są trzy warianty. Popieramy jeden z nich - C. Dlaczego straszy się nas specustawą drogową ? U nas jest wybór.

   Odpowiedz
 41. Pijany Mistrz

  "Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze,

  Ten młody zdusi Centaury,

  Piekłu ofiarę wydrze,

  Do nieba pójdzie po laury.

  Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;

  Łam, czego rozum nie złamie:

  Młodości! orla twych lotów potęga,

  Jako piorun twoje ramię."

  Wybory sołeckie w Kowali
  Jarosław Słomka: 97 głosów
  Radosław Ziółko: 29 głosów

  NaGaniacz oddał mecz walkowerem.
  Satysfakcja- gwarantowana. Łeb hydry odrąbany.

  Odpowiedz
 42. Pol

  "Przeklnij - lecz ciebie przepędzi ma dusza,
  Jak Eumenida przez wężowe rózgi.
  Boś ty, jedyny syn Prometeusza -
  Sęp ci wyjada nie serce - lecz mózgi."

  Pora na emeryturę. Panie NaGaniacz.

  Odpowiedz
 43. Anonim

  Wczoraj był piękny wieczór, tak tuż po 18-tej.
  Ludziska wzorowo przybyli i wybrali dobrego i mądrego z inicjatywą sołtysa, który zresztą jest też naszym radnym. Tak więc mamy Twixa - i dobrze. Brawo dla Jarosława Słomki.

  Odpowiedz
  1. świadek wydarzenia

   Bo to było kolejne pospolite ruszenie przeciw byłemu radnemu Kowali-Kolonii, który chociaż funkcję sołtysa chciał złapać, żeby dalej mógł chodzić po ludzkich domach, przychodzić na rady i sączyć, sączyć......i sączyć swój jad.
   Przyprowadził grupkę"wiernych" ale jak zobaczył ilu ludzi przyszło mu przeciwnych - nie wystartował. I git!

   Odpowiedz
  2. JolaMaj

   Czy to prawda ,że drzwi do Bulskiego w UG są zawsze dla mieszkańców ZAMKNIĘTE... Swoją drogą taka koalicja miłości, Bulski-Gębski i lipa. A raczej -dąb w postaci Jarosława Słomki. Ta strona to jedyne miejsce gdzie można okazać wsparcie dla tak wartościowych ludzi. Coś mi mówi, że takim osobom nie będzie łatwo z odlotami Bulskiego,(to ten transparentny i ten sam co zna ustawę o SG...)

   Odpowiedz
   1. Aligator

    Chorobcia, tak właśnie powiedział na zebraniu sołeckim w Kowali!. Powiedział co myślał.
    Ale nie do wiary, że ta plotka która rozeszła się po całej gminie odnośnie tej najnowszej "miłości" o której wspomina JolaMaj okazuje się wiarygodna.
    Jak to możliwe?. Co ich połączyło?. Nic już nie rozumiem.
    Czy oni mają szacunek dla samych siebie?
    Bardzo kochliwy okazał się ten nasz nowy wójt, tylko póżniej rozwody bywają bardzo bolesne.

    Odpowiedz
 44. Anonim

  Trzeba też dodać, że p. Jarosław Słomka od samego początku angażował się wspólnie z mieszkańcami Kowali-Kolonii na rzecz zmiany bardzo szkodliwego dla całej gminy wariantu B trasy expresowej S12.
  Dziękujemy mu za to wsparcie.
  I walczymy dalej z patologią podejmowanych decyzji.

  Odpowiedz
 45. madridista011

  Są jakieś nowe informacje na temat s12? Od paru miesięcy nic się nie dzieje.

  W artykule, który ukazał się na początku grudnia była wzmianka, że odbędzie się posiedzenie zopi/kopi, a dopiero później wystąpią o decyzje środowiskowa. Jeżeli wniosek ma być złożony na przełomie marca i kwietnia, to wybór wariantu preferowanwgo na posiedzeniach zopi/kopi powinien odbyć się w niedługim czasie.

  Odpowiedz
  1. Rabin

   Tu okaże się słowność i honor wójta D. Bulskiego, który obiecał pełną informację i transparentność w kwestii projektowanej S12. GDDKiA ma obowiązek informowania chyba tylko jednostek administracji samorządowej. Zobaczymy czy p. Bulski się wywiąże ze swych obietnic.
   Zresztą pytań jest znacznie więcej, choćby co ze śledztwem CBA itd. Oczywiście znając realia naszego "państwa" "prawa" nie spodziewamy się nawet pozorów wyjaśnienia czegokolwiek, na szczęście za pasem są kolejne podwójne wybory, więc różne przypadkowe działki polityków wszystkich opcji na trasie S12 będą dalej medialne. I z tym wiążemy wszystkie nasze nadzieje, że przeliczą wszyscy bilans strat i zysków i drogę z nas zabiorą.

   Odpowiedz
   1. JolaMaj

    Ludzie drodzy...pokładacie nadzieję w słowności , honorze i transparentności poczynań p. Bulskiego . Myślę że są granice absurdu , których przyzwoici ludzie nie powinni przekraczać. Gratulacje dla p.Jarka Słomki... skromność ,pokora i wiarygodność- nareszcie zwycięża!!! Panie Jarku proszę pamiętać że ,,dobro" przyciąga ,, dobro". Wspiera Pana wielu wartościowych ludzi. Brawo* DOMINATOR* Z Kowali !!!

    Odpowiedz
    1. Aligator

     Nie rozumiem pani JoluMaj dlaczego wójt Bulski tak bardzo chce upokorzyć tego chłopaka, a dzisiaj radnego i sołtysa w jednej osobie J.Słomkę?.
     Na bieg "setka na setkę" w 100-lecie odzyskania niepodległości, której autorem był Jarosław Słomka, pan Bulski chętnie przychodził i się promował przed wybormi. Na finiszu tego biegu podczas uroczystości na zakończenie tego biegu w centrum Kowali, już nowy wójt Bulski podziękował wszystkim, tylko nie pomysłodawcy panu Jarosławowi Słomce. Został pominięty z premedytacją, póżniej na radzie gminy również zlekceważył świadomie Jarka - ale mieszkańcy to zauważyli i szeroko komentowali.
     Taki to "Wójt dla ludzi" - puste hasło.
     Dzisiaj powąchał się z tymi co kiedyś Go najbardziej krytykowali na przekór mieszkańcom którzy oddali na p.Bulskiego głos i obdarzyli zaufaniem.
     Co z tego wyniknie?

     Odpowiedz
 46. Góru

  Obietnice są potrzebne tylko przed wyborami. Naród chłonie tę ścieme jak gąbka. Teraz obietnice się już przeterminowały jak np. u Trzaskowskiego. ????.
  Nie liczcie na zbyt wiele.
  Im mniej się informuje tym lepiej dla krętaczy.
  Kowala-Kolonia coś o tym wie.

  Odpowiedz
 47. NIESTETY

  Taki jeszcze młody a już tak zepsuty ten nasz obecny WŁODARZ,że pogardza i niszczy wartościowych,chętnych do pożytecznych działań na rzecz lokalnej społeczności ludzi, a lepi się i zadawala tanimi pochlebstwami tych,którzy niestety wielokrotnie się skompromitowali (chyba,że nie tylko w pochlebstwach tu rzecz,ale.......)

  Odpowiedz
  1. Analizator gminny

   A słyszeliście o radomskim lotnisku?
   Miało być przedłużenie pasa startowego, gdzie PPL przeznaczyło 88 mln. zł., a jedyna firma która zgłosiła chęć podjęcia wyzwania wyceniła na 288 mln. zł.
   Dlatego przetarg został unieważniony.
   I co dalej???
   Lotnisko Radomskie i trasa expresowa S12 były że sobą mocno sprzegnięte. Teraz w tym nowym świetle faktów podawanych przez media, czy warto niszczyć podradomskie gminy (miejscowości) w imię idei która właśnie upada???.
   Tak to jest jak decyzję podejmują politycy, a nie fachowcy.
   To lotnisko cywilne w Radomiu od samego początku nie miało sensu. Ale politycy uparli się.
   Ale skoro tak, to trasę expresową S12 można poprowadzić inaczej - zgodnie ze sztuką budowlaną i wolą mieszkańców. To jest właśnie moment na protesty.
   Czy GDDKiA pójdzie po rozum do głowy???.
   4000 opinii po konsultacjach społecznych w naszym regionie coś o tym świadczy?. Na pewno tak. Wiemy jaki był oddźwięk społeczny. Planowanie trasy w dodychczasowym kształcie jest wysoce szkodliwe dla Gminy Kowala i sąsiednich gmin. Może GDDKiA zechce wziąć pod uwagę te 4000 negatywnych wniosków (w większości) i zrobi sensowny projekt tej trasy, który będzie łączył, a nie dzielił.

   Odpowiedz
   1. Mac

    Co za głupoty, S12 była w planach na długo przed lotniskiem i nie ma z nim żadnego związku (S12 może mieć dzięki niemu jedynie wyższy priorytet) - od Puław do Lublina S12 już istnieje, a budowa na wschód do granicy z Ukrainą jest na dalszym etapie niż odcinek radomski (jest już decyzja środowiskowa). Odcinek Puławy - Radom - Piotrków jest niezbędny w sieci dróg ekspresowych kraju - pozwoli na połączenie Lublina i Radomia z siecią autostrad (autostrada A1) i umożliwi sprawny tranzyt na Ukrainę (Kijów). Co do przetargu na lotnisko, to tylko jeden z czterech musi zostać powtórzony i spowoduje to maksymalnie 2 miesiące opóźnienia.
    Niech jak najszybciej powstanie ta trasa, najlepiej w wariancie A, który pasuje większości gmin, bo S12 jest niezbędna do rozwoju regionu (piszesz tak jakby jedynym wariantem był ten szkodliwy dla Kowali, czyli B). Tylko 1 z 3 wariantów "dzieli" zabudowania gminy Kowala, więc nie pisz komentarzy jak nie znasz nawet proponowanych przebiegów. Poza tym o co chodzi z tym, że wg ciebie większość z tych 4000 opinii jest negatywna? Przecież w tej ankiecie wybierało się preferowany wariant, a nie ten niechciany. No i normalne, że większość opinii będzie z gminy Kowala, bo zawsze najchętniej wypowiadają się osoby, których dana sprawa dotyczy w sposób negatywny (nawet nie bezpośrednio, sądząc po ilości opinii). Nie znaczy to, że np. dla Radomia najlepszy nie będzie wariant A (swoją drogą dla gminy Kowala nie ma znaczenia czy wybiorą A czy C, więc poparcie dla wariantu C przez osoby z tej gminy będzie dla projektantów równoważne z poparciem wariantu A).
    Czytając takie komentarze aż łapię się za głowę, zawsze dany przebieg będzie komuś nie pasować. Przy planowanej trasie S52 z Bielska-Białej do Krakowa (gęsto zaludniony teren) planuje się ok. 270 wyburzeń (tutaj kilkanaście w najgorszym przypadku) i ludzie tam tak nie protestują (wybrany jest już ostateczny wariant - jest wydana decyzja środowiskowa), bo wiedzą jak to ważna inwestycja dla regionu. Przy S12 w wariancie A trasa biegnie w gminie Kowala prawie samymi niezabudowanymi polami, a ludzie jeszcze narzekają, nieprawdopodobne... Inne rejony Polski bardzo chętnie przejęłyby środki planowane na S12 i zbudowałyby ekspresówkę u siebie. Musiałem to napisać, bo już nie mogę czytać niektórych komentarzy na tym blogu.

    Odpowiedz
    1. QWER

     Póki co żaden kontrakt na rozbudowę lotniska cywilnego w Radomiu nie został podpisany.
     Wszyscy czekają na coś?
     Dlaczego?
     O terminach realizacji można zapomnieć!

     Odpowiedz
    2. ITP

     Gdyby mieszkańców Radomia tzw. Homo Blokers interesowało coś więcej jak tylko "ciepła woda w kranie" to by roznieśli takie plany rozbudowy lotniska w pierz.
     Zacznijmy od początku:
     Najpierw miliony wpompowane w nieudolne cywilne lotnisko, teraz zburzenie i wybudowanie nowego lotniska.
     I wszystko gra, nikt w kajdankach za takie decyzje nie wychodzi.
     Skoro będzie budowane nowe lotnisko, większe, to dlaczego nad ludźmi!!!! czemu nie przesuniecie tej inwestycji na pola w kierunku Gozdu. Ludzie popatrzcie sobie na mapie jak wygląda krąg oddziaływania tego lotniska, są już plany. Wszystko się dzieje nad miastem, nad mieszkańcami. Ryk startujących i lądujących Boingów będzie nie do zniesienia. Co Warszawiakom udało się wywalczyć na Okęciu, Radomianie przyjmują bez jęknięcia.
     A potem jeden z drugim posłem pie.......ą o niepokojącym zjawisku negatywnej suburbanizacji (czyli że ludzie spi....ą z Radomia do gmin ościennych)
     Ale jak to mówią, nie moje małpy, nie mój cyrk.
     Radomianie śpijcie dalej.

     Odpowiedz
     1. Syn tej ziemi

      Bardzo słuszne spostrzeżenia ITP.
      Wiecie od czego zacznie się ta wielka inwestycja na radomskim lotnisku?
      Od wyburzenia tego nowiuśkiego portu lotniczego wybudowanego za ciężkie miliony podatników z którego nie było chętnych do latania.
      Następnie, jeżeli wszystko trzeba budować od podstaw, bo istniejące stare nie spełnia norm - to po co szykować Radomianom ten koszmar, a w szczególności dzielnica Ustronie i drugi koniec podejścia do lądowania na Sadkowie??
      Uwierzcie, wymiana okien w mieszkaniach na dźwiękochłonne nic nie pomoże.
      6 milionów pasażerów, czy 9 milionów to oznacza ogromny ruch na radomskim niebie tuż nad blokami mieszkalnymi radomian - tylko współczuć.
      Nikt nie uświadamia radomian o tej przykrej stronie lotniska z osią pasa startowego wychodzącego prawie w centrum miasta Radom.
      To jest permanentny hałas i spaliny.
      Czy ktoś wie jak wygląda start samolotu typu Boeing 737, lub Airbus A320 na pełnym ciągu załadowanego ludźmi, bagażami i kilkoma tonami paliwa? - do tego jeszcze w nocy??
      Z taką lokalizacją lotniska i osią pasa startowego to absurd.
      Jak mimo wszystko uruchomią to lotnisko, to dopiero wtedy zaczną się protesty społeczne mieszkańców szczególnie Ustronia, i nastąpi gwałtowny spadek wartości działek i mieszkań w blokach i wolnostojących na podejściu do lądowania od strony miasta (Ustronie) jak i z drugiej strony pasa startowego.
      W radiach radomskich słychać tylko jedną stronę medalu (czyli rozwój Radomia), a nikt nie mówi o drugiej stronie medalu (czyli degradacja).
      Lotnisko cywilne ma sens - ale nie w tej lokalizacji.
      Skoro trzeba wybudować wszystko od podstaw, to trzeba odsunąć od miasta np. do podradomskiego Piastowa, bo w przeciwnym razie ludzie przeklną pomysłodawców tej wadliwej inwestycji w obecnym kształcie.

    3. Mieszkaniec tych ziem

     Posłuchaj Mac,
     nie wiem jaka jest sytuacja w innym rejonie Polski przy budowie innej trasy. Porównywanie tego z naszą sytuacją jest mocnym nadużyciem i próbą obwiniania nas mieszkańców gminy Kowala za nieudolność ludzi projektujących tę trasę S12 i ludzi tzw. decydentów.
     W naszym przypadku można poprowadzić S12 w wariancie B niszcząc strukturę całej gminy Kowala, odcinając połowę gminy od najważniejszych instytucji jak szkoła, urzędy, ośrodek zdrowia, kościół, policja, straż pożarna, dalej prowadząc S12 w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej w Kowali i dalej szkoły w Mazowszanach tam gdzie nasze dzieci uczęszczają codziennie. Czy będą mogły oddychać świeżym powietrzem na boisku, czy na lekcjach przy otwartym oknem??
     A można też poprowadzić w wariancie A, C (te warianty na terenie gminy Kowala są identyczne, tożsame), gdzie trasa przebiega tylko kilkaset metrów dalej na południe od wariantu B, a rozwiązuje wszystkie te problemy i obawy. Tam są nieużytki i nie trzeba wyburzać domów ludziom.
     Mieszkańcy gminy Kowala doskonale wiedzą jak wyglądają warianty S12 na naszym terenie - bo gdyby nie Ci mieszkańcy to Gmina Kowala miała by tylko jeden wariant przedstawiony na 1-szym spotkaniu informacyjnym w dniu 14 grudnia 2017r. i był to wariant niestety tylko B.
     A dlaczego p. Mac już na drugi dzień po 1-szym spotkaniu informacyjnym dnia 15 grudnia 2017r. do gminy Kowala wpłyneło pismo od GDDKiA nakazujący przestanie zajmowania się (procedowaniem) wariantem południowym AiC!!! - to pismo jest w gminie, możesz Mac sprawdzić.
     Warianty AiC zostały przywrócone tylko dzięki determinacji i walki mieszkańców gminy Kowala.
     Są jeszcze inne kwestie z poprzednich kadencji Wójta i Rady gdzie dokonano zmiany wariantu północnego dzisiaj oznaczonego jako B bez jakiej kolwiek informacji dla mieszkańców od 10-ciu lat. To się nadaje tylko do sądu!
     A jeśli chodzi o te 4000 ankiet - to wiesz Mac jak rozłożyły się poparcia dla poszczególnych wariantów na terenach poszczególnych gmin?. Jeśli wiesz to podziel się tą wiedzą, bo w mediach nie doprecyzowano jak zwykle.

     Tak więc jeśli wspominasz Mac jak jest gdzie indziej w Polsce i że ludzie nie protestują i się cieszą z tego, że będą wyburzeni - to zapoznaj się z historią projektowania s12 na terenie gminy Sulejów i walecznym burmistrzu Sulejowa. On powiedział publicznie całą prawdę jak to się robi - aż niedowiary.
     Zapoznaj się także z historią rodziny Monarchów (jest w internecie), jak ich potraktowano, jak działa GDDKiA.

     Odpowiedz
 48. Gminny chłopek

  Piszesz tak Mac, bo nie znasz problemu od podstaw, od fundamentów.
  Zrozum, my nie jesteśmy przeciwko budowaniu tej trasy. Też uważamy, że jest bardzo potrzebna i też mieszkańcy gminy Kowala są za wariantem A,C czyli dla słabszych za tzw. "górką" w pasie nieużytków.
  A poza tym słyszałeś o doniesieniach medialnych TVN I TVP???
  Bo chyba nie wiesz o co chodzi, albo udajesz że wszystko jest o.k.
  Uzupełnij wiedzę i prowadż dialog. My się oszukać nie damy.
  Jeśli chodzi o ankiety to i owszem wszyscy w przeważającej większości wybrali z tego co było było dostępne. Ale Kowala akceptuje wariant AiC to zapytaj co dzieje się w Hucie Mazowszańskiej i w Nowym Makowie?
  A co ze słynnym już tajemniczym łącznikiem wariantów CBA?
  Wytłumaczysz to?
  Można robić buzią i można robić z sensem ku dobru powszechnemu, a nie tylko pod biznes pojedyńczych osób.

  Odpowiedz
 49. Pijany Mistrz

  Na ostatnim spotkaniu informacyjnym GDDKiA w Kowali między innymi padło pytanie o liczbę ankiet przeciwko wariantowi "C" w gminie Gózd. Bo to właśnie ponoć te opinie miały zdecydować o skierowaniu drogi zygzakiem do Makowa Nowego. Odpowiedź projektantów wręcz osłupiła zebrany lud. Liczba tych ankiet wynosiła 14 albo 15 szt. Ludziska się pośmiali, ale później odezwała się pani z Makowa Nowego, że jest przeciwna wariantowi "A" itd itp. Następnego dnia w Skaryszewie na spotkaniu GDDKiA zanim mieszkańcy zdążyli cokolwiek się odezwać, wystąpił facet przedstawiający się jako rolnik z Gozdu i niemal szaty rozrywał krzycząc, że ta droga wykończy całe rolnictwo w gminie Gózd. W ten sposób na wstępie wybił wszelkie argumenty mieszkańców Makowa.
  Przypadek???!!!!
  Z własnych źródeł wiem, że to nie prawda, ludziom w Goździe jest wszystko jedno którędy ta droga pójdzie. Więc cały ten teatrzyk był po to, żeby droga poszła gdzie miała pójść, a nie sądzę, żeby w tym okresie wyborczym chodziło tylko o kilka działek poszczególnych polityków, wszyscy mają zbyt wiele do stracenia. Więc chodzi w dużej mierze o lotnisko, czego przecież nikt nie kryje, ani Radom, ani Warszawa.
  Nie ma się co tak oburzać na to, że ludzie nie ufają w tej sprawie "decydentom" Od początku było widać jak na dłoni, że ta droga została "biznesowo" zagospodarowana już kilkanaście lat wcześniej, a obecne projektowanie miało być uwieńczeniem tamtych planów. Niestety - stety w przebiegu przez Kowalę popełnili w tej sprawie dwa kardynalne błędy- brak wariantowości na pierwszym spotkaniu informacyjnym, a drugi błąd- brak logiki w puszczaniu drogi przez środek kilku gęsto zamieszkałych miejscowości, mając w alternatywie wariant naturalnie biegnący przez nieużytki kilometr dalej.
  Szczerze mówiąc też obawiam się tych ciągłych odwlekań ogłoszenia wariantu preferowanego, zakładam, że jednak może się okazać, że czas "żółtych kamizelek" dopiero przyjdzie.
  Na pohybel złodziejom, szable w dłoń Panowie szlachta!!!

  Odpowiedz
 50. PIK

  Macu - od razu widać, że jesteś KIMŚ, kto dobrze wie, jak zgodnie z prawem i przy zachowaniu wszelkich procedur - wystrychnąć ludzi na dudka.
  Piszesz, że fakt iż wpłynęło 4000 ankiet za wariantem A/C wcale nie świadczy o tym, że są to głosy przeciwko wariantowi B.
  To się nazywa SZTUKA MANIPULACJI !
  A czy mieliśmy wybór formularzy ankiet? Oczywiście, że NIE!
  Chociaż - jeden wzór ankiety zablokowaliśmy, bo przewrotne intencje jej autorów były rażąco widoczne.
  Jeśli będzie trzeba, to jeszcze raz powiemy wyraźnie, że jesteśmy PRZECIWKO wariantowi B, z przyczyn, o których cała Polska już usłyszała.

  Odpowiedz
 51. Stanisław

  Proszę o opanowanie i zdrowy rozsądek panie i panowie.
  Jestem tutejszy i korzystam z codziennego uroku funkcjonowania w mieście Radom i okolic.
  Niech ktoś nareszcie zapyta normalnych ciężko pracujących obywateli tego miasta, czego to miasto najbardziej potrzebuje.
  Ano najbardziej potrzebuje tego co mieszkaniec tego rozgruchotanego miasta potrzebuje w codziennym zwykłym życiu.
  Zamiast wyrzucenia grubo ponad 100 milionów zł. w niepotrzebny Port Lotniczy Radom - trzeba nam szybkiej i sprawnej kolei do Warszawy. To tam mnóstwo ludzi codziennie dojeżdża do pracy i chce być tam zawsze na czas bez opóźnień podróżując nie dłużej jak 45min. do 50min. max. nowoczesnym szynobusem.
  Potrzeba jest wymiany starych pieców na nowoczesne a najlepiej gazowe, żeby zlikwidować zjawisko smogu w tym mieście - miasto mogło dopłacać do wymiany pieców zamiast topić te miliony w ten twór lotniczy.
  Potrzebne są żłobka i przedszkola, i oczywiście poprawa sytuacji służby zdrowia.

  To są najważniejsze sprawy. To dla mnie oznacza rozwój i podniesienie poziomu życia.

  Teraz przeczytajcie artykuł z 2015 roku - bo trudno się z tym nie zgodzić. Już wtedy prognozowano i oceniano co będzie.
  Link:https://www.spidersweb.pl/2015/11/lotnisko-w-radiomu-loty.html

  Odpowiedz
  1. Po sąsiedzku

   No nareszcie jakiś głos rozsądku p.Stanisławie.
   Trzeba jeszcze tylko dodać, że poptrzebna jest jeszcze nowoczesna infrastruktura drogowa.
   O ile Radom już posiada zachodnią obwodnicę S7 i już widać pozytywne tego skutki dla radomian (niektórzy mówili, że zbyt odsunięta od miasta - a to nie prawda, jest dobrze - kto ma potrzebę skręcić w Radom ten skręca), to potrzeba jest jeszcze wybudować południową obwodnicę Radomia (nie mylić z tym co jest, bo to żadna obwodnica, tylko tor przeszkód).
   Jeżeli trasa ekspresowa S12 która ma powstać w najbliższym czasie ma spełniać funkcję jednocześnie obwodnicy południowej Radomia to jest to dobry kierunek pod warunkiem, że nikt nie popełni błędu i nie puści tej trasy po samych blokach mieszkalnych, czy granicach miasta odcinając tym samym bardzo dobre tereny prorozwojowe, czy ekspansji miasta w kierunku południowym.
   Tereny wzdłuż S12 będą wymarłe. Nikt świadomie tam się nie osiedli, co widać po innych eSkach w kraju - oprócz węzłów i biznesie pojedyńczych osób.
   Słyszymy protesty np. mieszzkańców Gminy Kowala. Są to słuszne protesty, bo dla miasta Radom nie ma żadnego znaczenia, jeżeli ta trasa pójdzie kilometr dalej na połunie. Wręcz będą korzyści dla rodzin które zechcą zamieszkać np. w Gminie Kowala, oraz miasto pozyska potencjalnie przyszłościowo atrakcyjne tereny.
   Radom nie może zamknąć się dookoła pierścieniami z obwodnic tras ekspresowych po samych granicach miasta - to głupota.
   Ptencjalne lotnisko można bez problemu skomunikować z eSkami budując tzw. wstecze, a sama trasa S12 najlepiej i najkorzystniej powinna iść w całości wariantem obecnie oznaczonym jako "C".

   Odpowiedz
  1. YaHoo

   No serce mi zaraz trzaśnie, to nie "algorytm" projektuje drogi?
   Co ja teraz powiem moim dzieciom, że co? że kłamali?
   Jak żyć!

   Odpowiedz
  2. Chili

   A tak się zaklinał, że nikt nie zna przebiegu trasy, redaktora chciał aresztować, a tu proszę....coś tam wie...

   Odpowiedz
   1. Jankiel ale nie muzykant

    Nie konia z rządem, tylko z rzędem!
    Wieśniaki co z wami!
    Jak z Wami prowadzić dialog?
    Nie oglądali Ogniem i Mieczem??

    Odpowiedz
 52. Wiejski nikt

  O rety, rety, - jak mawia klasyk,
  przecież "to nie nasza małpa i nie z naszego cyrku".
  P.s.
  Oni (politycy) mówią na to "konfułobowanie" czy jakoś tak.
  Ciekawe co na to obecny prezydent miasta Radom i jego otoczenie???
  Wskazanie wariantu, czy którędy będzie przebiegać S12 przed zakończeniem jakch kolwiek procedur, to niektótrzy mówili publicznie ,że powinno się nimi zająć CBA!!!
  A tu taka wypowiedż w radomskim radio!.

  Odpowiedz
 53. Gacek

  No no......Szalenie ważne wyznanie.......ale dlaczego dopiero teraz?
  Nie można tak było od razu, kiedy wszyscy grzecznie pytali? Panie Pośle....

  Odpowiedz
 54. Tutejszy obserwator

  Robota leci dalej.
  W lutym będzie podpisana umowa na wykonanie koncepcji programowej przyszłej drogi ekspresowej S12 pomiędzy Piaskami a granicą Ukraińską w Dorohusku.
  To już ostatni odcinek do granicy Polsko-Ukraińskiej.
  W naszym rejonie radomskim czekamy na wybór wariantu preferowanego, ale już są opóżnienia.
  Wszyscy czuwajmy i bacznie obserwujmy.
  Niech logika i zdrowy rozsądek zwycięży.
  Jesteśmy w kontakcie.

  Odpowiedz
 55. Emeryt

  Piszę trochę o lotnisku radomskim, ponieważ wyznaczenie korytarzy trasy S12 jest mocno sprzęgnięta z rozbudową cywilnego portu lotniczego.
  Posłuchajcie tego wywiadu z posłem A.Kosztowniakiem z PiS od samego początku nagrania w radomskim radio https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fradiorekord%2Fvideos%2F355397158381111%2F&show_text=0&width=560
  a następnie w tym samym studio z tym samym redaktorem wypowiada się pan radny PO Wiesław Wędzonka od 3min 40sek. nagrania. http://www.cozadzien.pl/radom/wieslaw-wedzonka-bielan-bawi-sie-w-rzecznika-ppl-u/53639

  ......."prezydent Witkowski nie dołoży ani złotówki do tego projektu"......
  ......."marszałek Bielan bawi się w rzecznika PPL-u"........
  ---o terminach realizacji inwestycji raczej nie ma szans - a to było kluczowe---

  --- a pamiętacie co mówił nasz były wójt T.Osiński z PSL na jednej z sesji Rady Gminy, że "wszyscy posłowie ziemi radomskiej lewej i prawej strony politycznej są za wariantem północnym "B" trasy ekspresowej S12" ??? ---
  Wygląda na to, że nie ma wspólnego frontu!!!
  a lotnisko cywilne i jego rozbudowa robi się ogromnym problemem dla miasta.

  W dalszym ciągu nagrania wywiadu z posłem A.Kosztowniakiem można się dowiedzieć kto wskazał ten wysoce szkodliwy korytarz S12 w wariancie "B" dla podradomskiej gminy Kowala. Na czym tak im bardzo zależy???

  Odpowiedz
 56. Patrio

  Szukacie klasy politycznej, szacunku dla innych ludzi, odpowiedzialności, honoru, prawdy, patriotyzmu od ludzi którzy do niedawna byli zwykłymi urzędnikami, mieszkali w bloku, ale mieli fajne hasła i zostali ważnymi urzędnikami wolą społeczeństwa - czy od nich szukacie tego co reprezentował św.pamięci premier, prawdziwy premier Jan Olszewski???
  Otóż zapomnijcie!
  Jak zrobić w bola ludzi, żeby interesy wyszły na nasze!
  Tak to wygląda na terenie Gminy Kowala od wcześniejszych lat!.
  Takich polityków i patriotów jak premier Jan Olszewski już nie ma. On był jednak dinozaurem.
  Szkoda, że nie wychował swoich naśladowców.
  Po prostu nie zdążył - tak szybko Go odwołali.

  Odpowiedz
  1. miejscowa

   Ale niektórzy są niereformowalni - oni wiedzą lepiej. Wydaje mi się, że takie wartości jak prawda, szacunek dla innych, patriotyzm, honor i w ogóle kulturę zachowania ludzie wynoszą z domu rodzinnego.

   Odpowiedz
 57. Kto kolwiek widział

  Co jest grane?. Jadę sobie przez centrum Kowali i widzę że nie ma po prostu baneru "Nie Dla Trasy S12 Przez Środek Gminy Kowala" - co się dzieje???
  Czy już po sprawie?, czy koniec protestu?.
  Czy Komitet Społeczny wie o tym, że nie baneru?,
  a może ktoś skubnął bo to kawał plandeki?
  Czy ktoś wie co się stało?

  Odpowiedz
  1. Z otoczenia

   Sytuacja jest taka, że przyszła pora na odsłonięcie reklamy właściciela naczepy.
   Baner prezentowany był tam przez cały rok!.
   W tym czasie stał się gwiazdą wieczoru czołowych stacji telewizyjnych jak TVN i TVP.
   Obecnie rozważane jest inne miejsce (najlepiej w planowanym korytarzu bardzo szkodliwego dla całej gminy wariancie północnym "B").
   Cierpliwości. Protest trwa dalej, rękę trzymamy na pulsie.
   Dopóki nie otrzymamy oficjalnej decyzji którym korytarzem będzie realizowana budowa S12 - broni nie składamy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *