Przeskocz do treści

Kolejne protesty na S12

Poinformuj innych

 

WspółpracaKolejne protesty na S12

W dniu wczorajszym, tj. 10.10.2018 r. odbyła się pikieta mieszkańców Makowa Nowego oraz Makowca z gminy Skaryszew w centrum Radomia przeciwko budowie trasy S12 w niszczących wariantach "A" i "B" pod hasłem:  "S12 WOLNA OD AFER". Mieszkańcy domagają się przeprowadzenia arterii wariantem "C" biegnącym przez obszary niezurbanizowane.

Komitet Społeczny "Kowala S12" jest w stałym kontakcie z mieszkańcami tych miejscowości, w kwietniu odpowiedzieliśmy na ich prośbę o wsparcie korzystnego także dla nich wariantu "C" w formularzu badania opinii społecznej w ramach
II spotkania informacyjnego z GDDKiA ( wpis z 23 kwietnia).

Obecnie czekamy  na III turę spotkań informacyjnych przesuniętą
na listopad (po wyborach).
Liczymy, że głos sprzeciwu mieszkańców okolicznych miejscowości zostanie uwzględniony przy wyborze wariantu preferowanego - wszyscy oczekujemy,
że będzie to wariant "C".
Nie wykluczamy wspólnych szerszych akcji informacyjnych i protestacyjnych przeciwko skorumpowanemu przebiegowi "AB".

Materiał wideo oraz relacja z protestu dostępna jest pod linkiem

 

 

39 myśli na “Kolejne protesty na S12

 1. G.K

  Mamy wspólny cel. Tylko wariant C.
  Warianty trasy S 12 projektowane na tle afer korupcyjnych. Radomskie media niestety wyciszają tą sprawę, nie podając tego do informacji.
  Wspólnie pokażemy ze nie poddajemy się tak szybko.

  Odpowiedz
 2. Z kosmosu

  Mieszkańcy widzą i nierozumieją dlaczego:
  - korytarz drogi ekspresowej S12 wije się jak wąż zajeżdżając w różne zakamarki?
  - dlaczego pod zakręty nagle można było zmienić parametry projektowe do promienia łuku 2500m, gdzie parametr wyjściowy dla tego typu drogi był 4500m i w GDDKiA powiedzieli że nie ma odstępstw od tego parametru?
  O co tu chodzi?
  Czy po emisji programu TVN24 i TVP Wiadomości - można myśleć, że wariant AiB to wariant korupcyjny na który mają wpływ politycy a GDDKiA chce lub musi im wszystkim dogodzić???

  Odpowiedz
  1. pol

   To jest wicie się jak wąż? Zobacz jak wygląda pobliska obwodnica Kielc albo Lublina - dokładnie okrąża każde z tych miast, jak najbliżej granic. Obwodnice często właśnie tak przebiegają. A w Radomiu chcą teraz tak jak w przypadku Zachodniej Obwodnicy Radomia S7 (biegnącej przynajmniej 5 km od samej granicy miasta) zrobić S12 jak najdalej. OK, wiem, że powinno się uniknąć wyburzeń i jakby się wysilić to znajdzie się wariant blisko miasta, a jednocześnie z pojedynczymi wyburzeniami, ale nie można z automatu popierać wariantu C, który jest bardziej obwodnicą Skaryszewa, a nie Radomia (i z drugiej strony dość mocno odbija na południe w rejonie Zwolenia, więc w sumie każdy z 3 wariantów jest podobnej długości).
   Co do protestów mieszkańców Makowa Nowego to nie ma tam przecież wg planów wyburzeń - kilka planowanych jest w Makowcu, ale to niestety normalne przy budowie dróg ekspresowych (przy S7 na obwodnicy Radomia też były wyburzenia i to o wiele więcej niż w Kowali). Wszystko to wina zabudowy polskich miejscowości - tzw. ulicówek czyli domów ciągnących się kilometrami wzdłuż drogi zamiast zgrupowania ich w jednym miejscu jak praktycznie na całym świecie - potem bardzo trudno wyznaczyć przebieg ekspresówek bez wyburzeń.
   Najlepszy wg mnie jest wariant A - biegnie na południe od Kowali, ale jednocześnie w rejonie drogi krajowej nr 9 idzie na granicy Radomia. Warto wspomnieć, że na trasie zachodniej obwodnicy Radomia kilkanaście takich wsi-ulicówek zostało podzielonych na pół w często jeszcze bardziej zabudowanych rejonach niż Kowala, a tutaj patrząc na plany to warianty A i B mają dosłownie tylko po jednym takim przypadku (Makowiec w wariancie A i Kowala-Kolonia w wariancie B). Na koniec dodam, że tak naprawdę to te wsie nie są całkowicie dzielone na pół, bo praktycznie każda droga gminna czy powiatowa przecina wg planów ekspresówkę w tunelu albo wiaduktem, więc nie ma problemów z dostaniem się na drugą stronę, a dzięki drogom serwisowym wzdłuż trasy dojazd np. na pola też będzie łatwiejszy niż obecnie.

   Odpowiedz
     1. Żeby było jak najbliżej Radomia

      W celu dogodzenia miastu Radom przeprowadźta s-12 ulcą Maratońską,1905r,Grzecznarowskiego i Alejami WojskaPolskiego - będzie remont i budowa dwa w jednym !!! koszty o połowe mniejsze, lotnisko skomunikowane, a tuneli i wiaduktów zróbta se do woli!?!

   1. Eminen

    Panie pol,
    Polemika z Panem miała by sens gdyby Pan zechciał nie zaczynać tematu od końca. Budowanie dróg, o tak - wszyscy są za.
    Ale jeżeli drogę projektuje się pod działki wysokich, czy prominętnych, czy podrzędnych (bo i tacy są) urzędników państwowych z pieniędzy podatników niszcząc przy okazji struktury całych gmin, wyburzając domy wielu rodzin - to jest to po prostu PATOLOGIA od podstaw.
    Jeżeli Pan nie dostrzega problemu to trzeba się nad sobą zastanowić, czy aby wszystko ze mną w porządku?
    Budowanie dróg zostawmy inżynierom. Oni wiedzą jak to zrobić żeby było dobrze i którędy poprowadzić.
    Jeżeli Pan pol po emisji programu o S12 w TVN i TVP przechodzi nad tym do porządku dziennego i poucza nas mieszkańców gminy Kowala i inne, że powinniśmy co? - poświęcić się dla bohaterów ostatnich reportaży telewizyjnych o S12.
    To jest złe, patologiczne, niemoralne, nieuczciwe i podlegające karze zachowanie. Po prostu.

    Odpowiedz
    1. pol

     Trudno tu komentować, skoro w moim komentarzu każdy doszukuje się drugiego dna, spisku czy układu jakby nie można było mieć nawet trochę odmiennego zdania. Odpiszę więc na jedyną sensowną odpowiedź na mój komentarz. Wszyscy komentujący moją wypowiedź czytajcie ze zrozumieniem - jestem za wariantem A, który biegnie na południe od Kowali i NIE przecina gminy na pół (choć mówiąc szczerze to każdy wariant przecina tę gminę na pół, tylko że z dwóch różnych stron). Osoby, które piszą, że bronię właścicieli działek z PO czy PiS - przypominam, że tylko północny wariant biegnie przez te działki.
     I tak, widzę problem i to nie zaczynając tematu od końca, więc przedstawiłem wcześniej z czego wynikają konflikty z poprowadzeniem dróg ekspresowych w polskich gminach, wsiach czy miastach (planowanie przestrzenne) - samorządy myślą poważnie o przebiegu takich tras dopiero kilka lat przed budową, kiedy ciągnące się kilometrami ulice są już dawno zabudowane domami. Nawiasem mówiąc to gminy na trasie tego odcinka S12 i tak mają szczęście w porównaniu z przebiegiem np. zachodniej obwodnicy Radomia, gdzie z uwagi na zabudowanie wsi w osi wschód-zachód (kierunek ulic prowadzących od Radomia) i jednocześnie samą trasą S7 poprowadzoną z północy na południe, mieszkańcy mieli kilkanaście takich przypadków jak w Kowali-Kolonia (wyburzenia i przecięcia wsi ekspresówką).
     W reportażu TVN-u nie rozumiem jednego - skoro jak można wyczytać na tym blogu już w 2009 roku albo wcześniej znany był północny wariant to czemu próbuje się to tam przedstawić tak jakby mieszkańcy nagle w grudniu poprzedniego roku się o nim dowiedzieli? Nawet jak byli przeciwko takiemu przebiegowi to zawsze w trakcie konsultacji analizuje się 3 różne warianty i nie każdy musi być pozytywny dla danego obszaru. To przecież Wasz wójt zaproponował ten przebieg GDDKiA, więc politycy, którzy kupili tam działki tylko dostosowali się do tego przebiegu. Nie przechodzę, jak Pan pisze, nad tym do porządku dziennego tylko wg mnie należy w takim razie zbadać czy politycy wpływali na wybór danego wariantu (choć tak naprawdę ten etap inwestycji jeszcze się nawet nie zaczął), a nie czy "nagle zmienili przebieg trasy" co sugeruje reportaż. Ostateczny wariant i tak zostanie wybrany, jak sam Pan zauważył, po szczegółowych obliczeniach inżynierów i decyzjach dyrekcji ochrony środowiska opartych na wielu tomach danych.

     Odpowiedz
     1. z Komitetu

      Pol, przeczytaj ze zrozumieniem wszystkie wpisy na tym blogu, bo wydaje mi się że się nie zapoznałeś z nimi i chcesz żeby ktoś ci jeszcze raz to wszystko tłumaczył. Przeczytaj walkę mieszkańców od 15 grudnia 2017 roku, którzy właśnie wtedy (nie w 2009 roku) dowiedzieli się o jedynym! wariancie jaki im przedstawiono na spotkaniu z GDDKiA.
      Reportaż TVN pokazał Nam, uzmysłowił kto i dlaczego na to wszystko wpływał, bo trudno było nam wszystkim zrozumieć działania "naszych" wójtów wbrew własnym mieszkańcom. Proszę też pamiętać że wyszły nowe fakty odnośnie działek v-ce Prezydenta Frysztaka. A to pewnie dopiero początek "uwitych" od lat interesów na rożnych szczeblach.

     2. Pijany Mistrz

      Odpowiem panu od końca, czyli od wyboru wariantu. Pisze pan o inżynierach badaniach itd itp. Ja nigdy chyba nie byłem tak naiwny, żeby wierzyć, że w tym kraju to inżynierzy zdecydują o wydaniu takich pieniędzy. Ale może pan tak myśli. Aby panu to uświadomić proponuję panu odsłuchać fragment nagrania ze spotkania zespołu parlamentarnego od S12, nagranie dostępne pod tym wpisem http://kowala-s12.pl/2018/09/15/aktualne-informacje-w-sprawie-s12/ .Od godziny 12:18 wypowiada się burmistrz Sulejowa, który podobną batalię toczy już od wielu lat. Niech pan zwróci uwagę co on mówi o wyborze wielokryteriowym wariantu. W zależności jakie sobie przyjmą urzędnicy kryteria to droga i wiaduktem przez kosmos może iść, jeśli tak ma iść. I my to wiemy.
      Dlaczego ludzie byli zaskoczeni tą drogą w tym miejscu- odpowiedź jest prosta. Bo wójt S. Stanik w 2009 roku bez jakichkolwiek konsultacji w ukryciu przed mieszkańcami Kowali-Koloni przesunął korytarz o kilkaset metrów z pierwotnego położenia o którym wszyscy od zawsze wiedzieli. Przy okazji załatwiając kilka swoich interesików. Pomógł mu w tym radny na tej wsi M. Gębski z komitetu wyborczego tegoż wójta Stanika zatajając przez 10 lat tę informację przed mieszkańcami. W normalnym kraju ci ludzie prosili by się żeby ich zamknąć w więzieniu, bo by się bali na ulicę wyjść. Ale żyjemy w Polsce.
      No i jeszcze przecięcie gminy na pół w każdym wariancie- chyba rzeczywiście nie zna pan charakterystyki tej gminy. Otóż wariant południowy "A" biegnie naturalną doliną rzeki Oronki, gdzie nigdy nie było zabudowy mieszkalnej. Jest to naturalny korytarz i droga tam umiejscowiona w żaden sposób nie zmieni układu obecnego gminy, a wręcz przeciwnie w tym miejscu nikomu nie przeszkadzając może rzeczywiście wpłynąć na napływ inwestorów zewnętrznych chcących korzystać z bliskości węzła na dwóch najważniejszych drogach w tym kraju: północ-południe i wschód-zachód. To będzie jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w tym kraju.
      Naprawdę wszystko jest opisane na tym blogu, jeśli jest pan zainteresowany tą tematyką proszę mi uwierzyć że tu znajdzie pan wszystkie informacje. A ludzie którzy w styczniu zaczynali tę walkę byli przekonani. że idą do walki ramię w ramię z opłacanymi przez nich urzędnikami; niech pan sobie wyobrazi co oni czuli, gdy się dowiedzieli że to ci "ich" urzędnicy sprzedali przyszłość całej społeczności dla kilku kolesi z układu radomsko-kowalskiego.

     3. Alonzo

      Tak, NAGLE, ponieważ:
      1. Dla mieszkańców Kowali- Kolonii wyrósł on w grudniu 2017 roku (nikt ich nie poinformował o zmianie korytarza od 2009 roku do grudnia 2017).
      NIKT Z MIESZKAŃCÓW NIE WIEDZIAŁ!
      2. Wydawane były pozwolenia na budowę, np. garażu, ludzie ocieplali domy, kładli kostki, remontowali.
      3. Mieszkańcom Kowali - Kolonii w grudniu 2017 roku na spotkaniu z GDDKiA przedstawiono tylko jeden wariant (nie 3!) - północny. Południowy wójt Osiński "zlikwidował" o czym mowa w piśmie z 2016 roku (zaplanował przez cmentarz - GDDKiA odrzuciła)
      4. Mieszkańcom Mazowszan, Huty Mazowszańskiej i Gębarzewa Kolonii wyrósł w kwietniu 2018 (kiedy "ratowano" Sołtyków i przesunięto na nich).
      5. Mamy obecnie wariant południowy A (C) - bo go WYWALCZYLIŚMY - od kwietnia 2018 roku.
      6. Wójtowie Kowali, posłowie, prezydenci z Radomia, wszystkich opcji jawnie lobbowali za wariantem północnym.
      Materiał TVN jest absolutnie wiarygodny i prawdziwy, użyto jedynie "skróty" myślowe. Meritum sprawy uchwycone perfekcyjnie. Wszystko stało się jasne.

     4. Chili

      A wariant południowy w 2016 roku po to wójt Osiński zaproponował przez cmentarz?, żeby "wszyscy" mieli pewność, że droga ma iść jak ma iść.
      I jak się tu ma do tego logika inżyniersko - środowiskowa? Przyjechali z 1 wariantem, a jeżeli na tym wariancie wykopali by np. rzadkiego dinozaura, albo maceby - to którędy droga by poszła, 3 lata badań nad korytarzem w plecy i 2- go wariantu brak?
      Tak widzisz Pol, strzelili sobie swoją bezmyślnością w plecy, myśleli że jak "wieśniakom" zakomunikują że jest 1 wariant, to już wszystko postanowione i nic się nie da zrobić. Zresztą tak była nam przedstawiana ta sprawa, mało tego nawet przysłali w grudniu 2017 pismo, cytuję, że "wariant południowy nie będzie podlegał dalszym konsultacjom" (GDDKiA).
      I jak tu nie być podejrzliwym 🙂

 3. Solidarni

  Kowala, Makow Nowy, Makowiec inne miejscowosci trzymajcie sie razem. Wspolnymi silami moze uda sie oddalic ta trase od naszych domow. Tylko wqriant C.

  Odpowiedz
 4. warchoł

  Ale wstyd dla Radomskiej Ziemi na całą Polskę idzie !
  Radom-Zasłużone miasto w dziejach Polski musi teraz dźwigać ciężar niesławy dzięki paru pazernym, zepsutym pseudo politykom i to wielu opcji.
  Jak widać ,,interesy '' łączą ponad podziałami i cicho szaaaaa !!!!
  Wybory za pasem - im mniej wyborcy się dowiedzą tym lepiej dla nich wszystkich od prawa do lewa -przecież stołeczki czekają !!!!
  Aby zasiąść a potem jakoś będzie się można dalej ,,układać''i GDDKiA drogę rysować- te miliardy na drogi przecież czekają!!!!!!

  Odpowiedz
 5. Kot Prezesa

  Szczerze mówiąc wstydził bym się startować z Rozwoju. Z kim cię widzą, tak cię piszą. Whiskas się kończy szybko, a wstyd zostaje na lata.

  Odpowiedz
 6. JaWiem

  No przecież u nas w gminie jak zasiądą ci sami co w ostatnich czasach to ,,dobiją targu''z tymi z Radomia i Kowale przehandlują już do końca .
  Ja się dziwie, że jeszcze ludzie mają wątpliwości ?
  Zdecydowanie nowym trzeba dać szanse,po starych nie ma się już czego dobrego spodziewać.

  Odpowiedz
 7. Moli

  Ludzie, mieszkańcy na prawie na całym odcinku od węzła S7/S12 po Zwoleń widzą że jest coś nie tak. Mieszkańcy Sołtykowa już wcześniej protestowali przeciw wyburzeniom ok. 100 domów i zmieniono korytarz przez GDDKiA dla nich. To znaczy że co, że dla jednych można zmienić co by wskazywało na jakieś nieprawidłowości, a drugich można poświęcić dla niejasnych i nieczytelnych sytuacji???
  Wszyscy już widzą "patologię" związaną z projektowaniem trasy ekspresowej S12 o podwyższonych parametrach przez tereny naszych gmin.
  Co dalej???
  Ostatni protest mieszkańców Makowa Nowego i Makowca świadczy jednoznacznie ,że jest coś nie tak. Dlatego tą sytuacją powinny się zająć odpowiednie instytucje państwowe.
  Nikt nie jest przeciw budowie trasy S12 przez nasze ziemie, ale zaprojektujmy ją zgodnie z prawem i z poszanowaniem ludzkich praw.
  Hasło " Trasa S12 wolna od afer" jest jak najbardziej adekwatna.

  Odpowiedz
 8. Solidarni

  Jeżeli pojdzie s12 wariantem A badz B to bedziemy ofiarą ukladu radomskiego i niejasnych intersow. Ciekawe czy kiedys sumienie ruszy tych dzisiejszy wlodarzy i rzadzicieli. Musza pamietac ze wladza nie bedzie wieczna a prawda predzej czy pozniej ujrzy swiatlo dzienne.

  Odpowiedz
 9. Anonim

  Po ujawnionych faktach w Superwizjerze nie ma takiej możliwości, żeby droga poszła tym torem. Mogą sobie gadać, że jeszcze wariant nie jest wybrany - bo co im pozostało (ciekawe co by gadali jakby mieszkańcy nie wywalczyli wariantu południowego 🙂
  Wybór wariantu AB=korupcja czyli ciągnięcie drogi pod partykularne interesy aparatczyków partyjno-biznesowych.

  Odpowiedz
 10. Anonim

  Dodać można tylko tyle, że ludzie po tym wszystkim już sobie nie pozwolą na dalsze przekręty tych aparatczyków, Polska w końcu to nie Białoruś, choć jak patrze na Radomskie klimaty - to mam wątpliwości

  Odpowiedz
  1. Moli

   Wybór wariantu AiB = korupcja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Wariant C jest najbardziej optymalny dla nas wszystkich, chodź nie idealny.
   Ta trasa powinna iść za Wierzbicą po nieużytkach i po terenach niezurbanizowanych, a kwestia komunikacji z Radomiem czy lotniskiem to już sprawa dla inżynierów z GDDKiA. Oni mają swoje zdanie na ten temat i gotowe rozwiązania. Wiem bo na własne uszy słyszałem.
   Ale ta korupcja????........no właśnie!!!!!. Ile ludzi po drodze trzeba skrzywdzić, ile miejscowości zniszczyć żeby dogodzić paru cwaniakom??????????.

   Odpowiedz
 11. GutMir

  Otwierajmy oczy uszy i nie dajemy sobie wmówić że nic się nie stało Ci co najwięcej teraz krzyczą usprawiedliwiają swoje i kolesi złe i haniebne postepowanie wobec nas Ponoszą pełną odpowiedzialności za wszystkie złe działania prowadzona do zniszczenia ludzi i ich mienia dorobr wielu pokoleń KOWALI

  Odpowiedz
  1. Don't wory be .....

   No nie do wiary, że aż takie bezprawie!!!
   Czy w tym kraju są wogóle służby które mogłyby się zająć tą patologią z S12, czy to tylko zwykła ściema dla ciemnego ludu o praworządności??
   Tylko rowerzystów po chmielu i kierowców za złe parkowanie i babcie przechodzące przez jezdnie i rolników sprzedających mleko na chodniku potrafią karać i ścigać!!!.
   Następni szczęśliwi nabywcy działek. No i co ten vice prezydent Frysztak ma w tej sprawie do powiedzenia. Co znowu cholerny przypadek że S12 leży na działkach jego rodziny?
   To Frysztak wmawia ludziom przed kamerami o rozwoju miasta, że ten wariant jest najtańszy i nalepszy i wogóle, a to tylko pretekst i kłamstwo. Ponagla GDDKiA żeby szybciej decyzje zapadały!
   A co na to wójt Osiński i vice Bulski - co nie wiedzieli???
   To dlatego tak uporczywie twierdzili że w tej sprawie nic się nie da zrobić, nikt nie chce rozmawiać. Kurde wszystko wcześniej dogadane!. Jeden lepszy od drugiego!
   Przecież oni wszyscy nas mieszkańców oszukali i narazili na ogromne straty materialne. To są urzędnicy, czy już przestępcy w garniturach??
   Chorobcia z jednym wariantem w 2017r w grudniu sobie przyjechali bezczelne typy!!!. A ludzie wont ze swoich chałup z całymi rodzinami i dorobkiem nie wiadomo gdzie!!!
   Niech tylko wbiją łopatę na tym przebiegu S12 w wariancie B to zobaczą co to jest wkur....ne społeczeństwo!!!
   Trza się organizować na całej linii i szykować do dużych protestów już nie tylko takich lokalnych i do blokowania dróg S7 czy DK9, żeby tym tępakom z urzędów uzmysłowić że tak z ciężko pracującymi ludżmi postępować nie wolno!!!
   CBA - do roboty nareszcie. Nie widzicie co się dzieje???

   Odpowiedz
 12. Anonymus

  Osiński chytry lis, wszystko wiedział i w nerwach w końcu powiedział, że od prawa do lewa, wszyscy posłowie są za północnym wariantem. Jak wiemy i prezydenci też - teraz wiemy dlaczego 🙂 a wcześniej się tylko domyślaliśmy. A i pan Osiński zadbał również o siebie, dlaczego nie i w Mazowszanach dopilnował swego, a co?, posłowi wolno, prezydentowi wolno to czemu wójtowi nie! W końcu JEGO gmina!
  Pan Kittel (szacun) rozpoczął namierzanie tego burdelu radomskiej warcholej swołoci......ale kto skończy?

  Odpowiedz
  1. Gminny chłopek

   Czy to prawda co ludziska gadają po okolicy, że Tosiński posiada również działeczki w pobliżu planowanego węzła w Mazowszanach/Parznicach na wariancie B trasy S12 ???
   Czy ktoś wie??

   Odpowiedz
   1. Jankiel

    OOOooo, a kto tam działek nie ma, od gminnego ciecia, przez wszystkie wiejskie szychy ze szkół i przychodni, po samych włodarzy. Nie dziwi, że nie chcieli ryzykować i jeden wariant puścili przez gminę. Klient płaci, klient wymaga. Frysztakowi sąsiadowi Stanika też się udało parę hektarów upchnąć po drodze.

    Odpowiedz
 13. Anonim

  Gdzie te mityczne służby CBA, itp, itd.
  TVN pstryczki sobie daje z TVP publicznie...... i nastąpił pat!, a szch matu nie widać bo Kozia Góra nie jest w stanie ich wszystkich przyjąć na raz, muszą rozłożyć działania na lata?

  Odpowiedz
  1. Struś Prawa

   Nie no co ty, to mieszkańców Kowali Koloni wsadzą do więzienia i tego dziennikarza w kitlu, za to że takie piękne interesiki zepsuli, rozwój tylu osobistościom zatrzymali. TO Rozbój. A zacząć od powybijania im szyb.

   Odpowiedz
 14. Obserwator

  Przejeżdżałem dziś przez Kowalę, wiadomo demokracja, głos ludu jest ważny i każdy kandydat chce być widoczny. Jednak wśród ogromnej liczby plakatów różnych ludzi z różnych ugrupowań jedyne zniszczone jakie zauważyłem to były plakaty p. Pachniewskiego. Czy to nie znamienne, przecież wiemy o wcześniejszej okropnej akcji wandalizmu zniszczenia wielkich banerów tego człowieka. Myślę, że to jednoznacznie pokazuje, kto zagraża UKŁADOWI KOWALSKIEMU.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *