Przeskocz do treści

Byliśmy na ZOPI

Poinformuj innych

Nasza radna i zarazem członek Komitetu Jolanta Pszczoła, obecnie przewodnicząca Zespołu Gminnego ds. budowy S12, korzystając z uprzejmości p. wójta Dariusza Bulskiego, mogła uczestniczyć w posiedzeniu Zespołu Oceny Przedsięwzięcia Inwestycyjnego (ZOPI) w Oddziale Warszawskim GDDKiA. Wcześniej pisaliśmy o tym, że warszawska GDDKiA nie chciała dopuścić przedstawiciela strony społecznej z naszego Komitetu, ale jak widać Komitet jest wszędzie.

Głównym trzonem posiedzenia była prezentacja opracowanych wariantów przez projektanta Schüßler-Plan i tu padały przede wszystkim suche konkretne fakty, zakończone stwierdzeniem, że projektant na podstawie analizy wielokryteriowej do dalszych prac rekomenduje wariant „B” na całym przebiegu. Nadmienił jednak, że wszystkie warianty są bardzo podobne, różnice  w punktacji jaką otrzymały są minimalne i przedstawiają się odpowiednio:

 1. miejsce wariant „B”- ocena 0,88
 2. miejsce wariant „C”- ocena 0,83
 3. miejsce wariant „A”- ocena 0,79
 4. miejsce wariant „AB”- ocena 0,74

Następnym punktem spotkania było przedstawienie swoich preferencji przez zainteresowane instytucje i samorządy.

Przedstawiciel Lasów Państwowych stwierdził, że każdy wariant w jakimś stopniu ingeruje w ich gospodarkę, ale podkreślił, że wariant „C” czyni to w sposób najdotkliwszy. Za najlepsze uznano warianty „A” i „AB”.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego - Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wskazał za najlepsze i przez województwo preferowane warianty „A” i „C”. Zaznaczył, że właśnie węzeł na drodze 744 w przebiegu „AC” najlepiej wpisuje się w strategie rozwoju województwa.

Także Powiatowy Zarząd Dróg uznał przebieg wariantów „A” i „C” za najkorzystniejszy. Starosta radomski pan Waldemar Trelka zabrał głos, aby podkreślić negatywny wpływ wariantu „B” dla powiatu i gminy Kowala.

Następnie wypowiedzieli się przedstawiciele samorządów, przez które planowana inwestycja ma przebiegać. Pomijając część samorządów najdalej oddalonych od Kowali głos zabierali kolejno:

Wójt gminy Tczów- za „A”

Wójt gminy Gózd- za „A”

Nie było burmistrza Skaryszewa, a obecny przedstawiciel jedynie potwierdził wcześniejsze ustalenia, ale nie przytoczył ich treści. Stanowisko Skaryszewa ma być przesłane pisemnie przez burmistrza.

Planista z Radomia opowiedział się jako jedyny za wariantem „AB” ! niszczącym Kowalę: W Kowali - przebieg B, następnie w Hucie Mazowszańskiej - przechodzący w A.
Planista w sposób arogancki uzurpował sobie prawo do decydowania o przebiegu wariantu w Kowali, tłumacząc to korzyściami jakie on przyniesie dla Radomia. Powoływał się na tak dobrze już nam znany „rozwój” i poszerzanie przestrzeni życiowej dla Radomia. Tak naprawdę chodzi o zagarnięcie Kowali i zrobienie z niej dzielnicy przemysłowej Radomia (na być może lokowanie ogromnych hal przeładunkowych dla lotniska).

Władze Kowali kolejny raz podkreśliły swój jednoznaczny wybór wariantu „A” lub „C” o tym samym przebiegu przez naszą gminę i podkreśliły niszczący wpływ na całą gminę wariantu „B”.

Z ciekawszych informacji warto przytoczyć podane przez projektantów długości poszczególnych wariantów : „B”- ok.67 km, „A” i „C” podobnie po ok 68,5 km; oraz liczba wyburzeń budynków: „A” i „B” po ok. 60, „C”- 128.
Projektant wspomniał też o niekorzystnym bilansie robót ziemnych spowodowanym płaskim terenem, zapewne wcięcie się nieco w kowalską górkę wariantem „A"/ "C" poprawiłoby nieco ten bilans zapewniając połowę nasypu dla wiaduktu nad drogą na Rudę Wielką.

Należy wspomnieć sprawę miejscowości Paciorkowa Wola w powiecie zwoleńskim, która podobnie jak Kowala została postawiona w sytuacji zagrożenia podziałem. Tam jednak planiści wykazali się empatią i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom władz i mieszkańców przekierowali trasę na nieużytki i dolinę rzeki. Kowala zaś, z przyczyn dotychczas niewyartykułowanych, na podobne zrozumienie nie zasługuje. Fakt ten bulwersuje, ponieważ świadczy o nierównym traktowaniu obywateli.

Trzeba jeszcze raz podjąć wysiłek, by głos Kowali został usłyszany w GDDKiA przed posiedzeniem KOPI, na którym to wybrany zostanie wariant preferowany do oceny przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Pomimo wywalczenia drugiego wariantu "A/C" i głosu mieszkańców wyrażonego ogromną ilością ankiet, planiści wciąż obstają przy wariancie "B" w naszej gminie, z którym jako jedynym ( niezgodnie z prawem ) przyjechali na pierwsze spotkanie w grudniu 2017 roku.

Wzywamy wójta Kowali i całą Radę Gminy oraz Każdego Mieszkańca do podjęcia wszelkich możliwych działań lobbujących za wariantem Południowym. Walczmy o NASZĄ GMINĘ i o NASZ ROZWÓJ.

Czasu już jest niewiele, a dążenie Radomia do rozbioru naszej gminy i wchłonięcia północnej jej części aż nazbyt widoczne.

Miasto Radom sięga po nasze ziemie i chce czerpać zyski z bliskiej lokalizacji przyszłego lotniska. To nasza ziemia i zyski też powinny być nasze, a podatki powinny zasilać nasz budżet, a nie budżet Radomia.

Gmina Kowala ma niepowtarzalną szansę na rozwój i stanie się tak bogatą jak Gmina Raszyn pod lotniskiem warszawskim, ich Warszawa również próbowała wchłonąć, obronili się i do tej pory funkcjonują jako niezależna gmina.

Należy zrobić wszystko, co jest możliwe. To jest ostatnia chwila, aby nie obudzić się w sytuacji, że to My mieszkańcy Kowali będziemy mieć jedynie hałas, smród, zanieczyszczenia i zniszczone drogi, a pieniądze będzie liczył kto inny.

Na koniec -jako Komitet Kowala S12 skupiający mieszkańców tej gminy, także wyburzeńców na wariancie „B” , nie możemy nie odnieść się do obrzydliwego postępowania  byłego v-ce prezydenta Radomia Konrada Frysztaka, obecnie posła elekta na sejm RP, który w kampanii wyborczej przyjechał do naszej gminy i będąc urzędnikiem radomskiego magistratu wypowiedział się publicznie, że droga S12 nie zostanie przeprowadzona wbrew mieszkańcom, sugerując tym samym, że Miasto Radom odstąpiło od lobbowania niszczenia naszej Gminy. Zachowanie pana Konrada Frysztaka jest wyjątkowo przykre dla mieszkańców, gdyż Kowala to gmina z której pochodzi. Mamy w związku z tym nadzieję, że prezydent Radomia pan Radosław Witkowski, weźmie odpowiedzialność za słowa urzędnika którego sam powołał na stanowisko v-ce prezydenta i przychyli się do opinii większości zainteresowanych gmin i instytucji państwowych.

59 myśli na “Byliśmy na ZOPI

 1. Bardzo zły obywatel

  Bo Frysztakowi zapewne chodziło tylko i wyłącznie o głosy mieszkańców Kowali by za wszelką cenę zostać posłem i dać nogę z magistratu radomskiego.
  Gdzie tu honor i godność??

  Odpowiedz
  1. Sąsiad

   Wszyscy zgodnie komentowali, że Frysztak powiedział wtedy prawdę, bo niemożliwe by był tak podły, by klamać w takiej sprawie wśród swoich, jedynie dla stołka w Warszawie. A jednak!!!!

   Odpowiedz
  2. Staś

   Bo to kiełbasa wyborcza była, albo vice Frysztak ma prywatnie inne zdanie niż prezydent Witkowski bo w Kowali być może wypowiadał się jako osoba prywatna ubiegająca się o mandat posła, a nie jako v-ce prezydent - pieron wie co to za gagadek.

   Odpowiedz
   1. Rambo

    Dobrze wiemy jakie Frysztak ma prywatne... działki w Kowali. Materiał w TVP był, w internecie ciągle można odszukać. Napisał bym też coś o klasie tego człowieka, ale samo pojęcie klasy wyklucza go z dalszych skojarzeń.

    Odpowiedz
 2. Justyś

  No to teraz się nie dziwię temu co na mieście mówią, że wszyscy łącznie z PISiorami gremialnie głosowali na Frysztaka, żeby za wszelką cenę się tego szkodnika z Radomia pozbyć.

  Odpowiedz
   1. rtg

    No i działki jego "dalekiej rodziny" przez które planowany jest przebieg trasy S12 w wariancie B za którym tak bardzo jest Radom to też pochodzą z Kowali.

    Odpowiedz
 3. miejscowa

  Chyba nie dziwi, że Radom ( niektórzy wyznają zasadę " miasto to ja ") obstaje przy swoim, skoro od lat wtajemniczeni mogli planować swoje inwestycje i liczyć na ogromne zyski. Szkoda, że kosztem zwykłych ludzi, którzy - może naiwnie - wciąż liczą, że sprawiedliwość jednak zwycięży ?

  Odpowiedz
   1. Dobrze poinformowany

    Niech ludzie z północy gminy obejrzą i niech też zaczną się zbroić, bo pazerne króliki z Radomia szykują się do ataku na Wasze spichlerze. A są nienapasione i bezwzględne. S12 to początek zagłady. Potem przyjdzie kolej na Was! Obudź się ludu, póki czas !!!!

    Odpowiedz
  1. xxx

   Teraz jest czas na działanie. Trzeba się zjednoczyć między gminami, które są niezadowolone i zacząć ostre protesty.
   Liczymy tu na aktywność wójtów, radnych, sołtysów i komitetów społecznych.
   Do roboty!!!

   Odpowiedz
 4. Kinga

  Cóż przed naszym wójtem prawdziwy egzamin dojrzałości .Zobaczymy czy będzie zaciekle bronił interesów gminy Kowala czy też na zakończenie kadencji owocem rządów będzie jej rozbiór. SZanse na dobre rozwiązanie są.Ościenne gminy się jednoczą.Trzymam za kciuki, że tym razem będzie pan skuteczny.

  Odpowiedz
 5. Kamil

  Uważam że z tym rozbiorem przesadzacie nic takiego nie jest planowane. Jeśli jest proszę o źródło jeśli nie ma powinniście sprostować test bo po prostu klamiecie. Pisze to jako mieszkaniec miejscowości graniczącej z Radomiem. Co do Frysztaka, ludzie głosujcie dalej na ta Sama bandę od 30lat I teraz oburzenie że jeden z nich Was/Nas okłamał serio ? Oczywiście że wariant A jest dla nas lepszy ale B to też wielki rozwój dla naszych terenów. 2 węzły drogi serwisowe w przyszłości planowane połączenie z Radomiem to wielki rozwój dla nas. Droga ta jest planowana od 50lat więc nie miejcie problemów, bo oby nie skończyło się to tak że będziemy mieli s12 do skaryszewa I od węzła radom południe A na terenie kowali dziura I objazdy mnóstwa tirów przez gminę..

  Odpowiedz
  1. Komitet Społeczny Kowala S12

   Panie Kamilu, czy życzy sobie Pan zobaczyć akt rozbioru?
   Widzi Pan sytuacja w naszej gminie spowodowała, że osoby zaangażowane w pracę Komitetu były zmuszone do bieżącego monitowania wypowiedzi polityków, włodarzy nie tylko Kowali ale i gmin ościennych, Radomia. Szczególnie politycy w kampanii wyborczej (w tej kwestii są zgodni z różnych opcji politycznych), można wstecz dotrzeć do takich wypowiedzi trzeba tylko chcieć. Nazywają to ładnie Rozwojem. Również planista radomski, na posiedzeniu ZOPI wypowiadał się o stworzeniu dzielnicy przemysłowej Radomia wokół węzła na 744, w identycznym tonie wypowiadał się planista pracujący dla UG Kowala. Przesłanek jest wiele, wiele więcej, ale można oczywiście nie chcieć ich widzieć, i oczywiście jest to Pana prawo. Może przesłanką do "szerszego" spojrzenia na to co się dzieje będzie dla Pana fakt ostatnich (czerwiec) wydarzeń w Krychnowicach na pograniczu Radomia/Kowali, gdzie prywatny inwestor na 20 ha zaplanował wybudowanie hal przemysłowych tuż pod osiedlem mieszkalnym, szpitalem, smaczkiem w sprawie jest to, że część działek jest nadal prywatnych, a właściciele dowiedzieli się przypadkiem. Mieszkańcy protestują, a wydanie decyzji środowiskowej w tej sprawie jest przedłużone do 31 grudnia 2019. Inwestor mimo medialnych zapowiedzi jak do tej pory nie wycofał się.
   Przesunięcie węzła o 1,5 km na 744 - w wariancie A, chyba nie wstrzyma tego upragnionego rozwoju, nie sądzi Pan 🙂

   Odpowiedz
  2. xyz

   Czy wiarygodnym źródłem będzie wypowiedź byłego wójta Kowali? Co prawda było to podczas bogato zakrapianej imprezy, ale wtedy wiadomo człowiek jest skory do wynurzeń: "część północna Kowali - będzie dołączona do Radomia, natomiast południowa - rolnicza do Wierzbicy". Było to około 3 lata temu. Trasa S12 podzieli tą gminę i proces ten wtedy odbędzie się w sposób naturalny. Znajdź sobie wielokrotne wypowiedzi takiego jednego posła, bardzo zaangażowanego w sprawy S12, o tak zwanej "negatywnej suburbanizacji" i co należy z tym problemem zrobić.

   Odpowiedz
  3. Anonim

   Nie trzeba być Ansztajnem, żeby nie widzieć że Radom się dusi, i nie chodzi o poszerzenie przestrzeni mieszkalnej a lokalizację dla biznesu. W sytuacji gdy "prawdziwe" lotnisko jest jak najbardziej realne, tereny położone w jego bliskiej odległości będą bardzo atrakcyjne. Tak właśnie jest w przypadku Kowali. Wszystko w porządku, że rozwój, że biznes, tylko że pieniążki z podatków mają zasilać Radom, nie Kowalę. I o to właśnie władzom Radomia chodzi. Bardzo dobrze to ujęliście w komentarzu, mieszkańcy będą mieli z S12 smród i hałas, a pieniążki kto inny. A skupowanie działek pod przyszłe inwestycję to już fakt, i Kamil nie są to raczej mieszkańcy Kowali - którym tak prorokujesz rozwój.

   Odpowiedz
 6. Ludwik

  A sposób instalowania kanalizacji dla północnej części gminy - coś ci mówi? A pomysł na przedłużenie nazw ulic poza granice miasta - coś ci mówi? Przyznaj, że nie wygląda to na niezaplanowane działania. Chyba się domyślasz, że w tym planie przede wszystkim ujęte są Wasze opłaty i Wasze podatki, których stawki "nieco" Wam wzrosną. A zabudowa u Was gęsta - no jest na czym oko zawiesić. Taki grosz dla miasta przełoży się na rozwój - bezsprzecznie.

  Odpowiedz
 7. Kamil

  Wszystko co skomentowaliscie jest oczywiście prawda. Co do komitetu nie wiem dokładnie kim jesteście wmiare znam mieszkańców gminy szanuje Was za wasz wkład w sprawę, bo wydaje mi się że robicie więcej niż urząd gminy. Który wg mnie nie robi nic konkretnego. Co do tych granic, takie gadanie jest już od xx lat mam nadzieję że nigdy do tego nie dojdzie. Chodziło mi o to że nie widziałem żadnych oficjalnych planów. Co do hal na krychniwicach wg mnie jest to bardzo dobre I niech się stawia jak najszybciej Ale oczywiście nie na prywatnych działkach. U nas w gminie też właściciele działek dowiedzieli się z planu zagospodarowania że na tablicach są tereny przycmentarne I nie mogą nic tam zrobić. To jest uczciwe ? Bo ksiondzbiznesmen chce robić komunalny. To mnie osobiście boli choć to nie moje działki Ale ludzie zostali "wydymani bez mydła" przez 2 zlodziei księdza I wójta. Ludwik nie wiem o jakiej kanalizacji mowisz bo u nas nie ma zadnej kanalizacji a te plany to tez niesadze zeby to przeszlo. Co do budowy trasy martwi mnie to co napisalem wyżej ska po lewo i po prawo a u nas dziura, korki wypadki i na tym najbardziej my bysmy ucierpieli dlatego moim zdaniem nie ma sensu blokowac wariantu b za wszelka cene. Dzięki za sensowne odpowiedzi widzę że tu można normalnie porozmawiać, pozdrawiam.

  Odpowiedz
  1. Ludwik

   Mówię o wytworzonych już projektach, na które poszły ciężkie pieniądze z budżetu gminy.
   Poza tym, jak to? Bulwersuje Cię cmentarz ujęty w planie zagospodarowania, a nie widzisz problemu w wywaleniu bez uprzedzenia w środku osiedla ogromnych hal generujących ponadnormatywny ruch i hałas 24 godz na dobę? I nie widzisz problemu w wariancie B, który wyrzuca ludzi z dotychczasowego życia, którzy nie wiedzą, co ze sobą zrobić?

   Odpowiedz
 8. Kowalak

  Hale powstają w Krychnowicach nie dlatego, że jest to jedyne miejsce w Radomiu na taką inwestycję (istnieję znacznie lepsze), lecz dlatego, że tereny te należą do tych, którzy mając władzę, noszą się ponad wszelkie prawo i sprawiedliwość. I naprawdę nie trudno zgadnąć o kogo chodzi. Gdyby Ci ludzie z osiedla znali plany "wiedzących" nigdy nie ulokowaliby swojego życia w tym miejscu. Myślisz, że brak planu zagospodarowania, to przypadek? A pchanie wariantu B wraz z przebudową 733 po ludziach wprost do hal, to też przypadek?

  Odpowiedz
 9. Kowalak

  Zrozum, że Kowala walczy o przesunięcie trasy jedynie o 1 km na nieużytki. Nieustająco pytamy, dlaczego to taki zły pomysł, i wiesz co? NIKT do tej pory nie odpowiedział na to pytanie! A dlaczgo? Bo nie istnieje UCZCIWY argument uzasadniający konieczność przeprowadzenia trasy warintem B rujnującym życie tylu ludziom.
  To, co pokazali dziennikarze w TVN i TVP to zaledwie część prawdy.
  I nie poszły żadne pozwy! I nikt z niczego się nie wytłumaczył! Niech sobie robią te interesy, ale jakieś granice pazerności i nieuczciwosci muszą być postawione. Czy tak trudno zrozumieć, o co tu tak naprawdę chodzi?

  Odpowiedz
  1. Kamil

   Zgadzam się z Tobą w 100% chodzi oczywiście o $ złodziei. Nie zgadzam się wogule co do materiałów TVP I TVN dla mnie oba te materiały to dno dziennikarze szukają tylko sensacji.

   Odpowiedz
 10. Kamil

  Ludwik ciężkie pieniądze z budżetu gminy idą cały czas. 100tys zł na projekty (2) chodnika ludwinow tablice poszło już I co chodnika jak nie było tak nie ma i nie zapowiada się żeby był. Około 8 lat temu 80tys zł na boisko w trablicach za cmentarzem w obecnej chwili zarosniete chwasty krzaki została jedną bramka. Pomalowany przystanek na ludwinowie I ułożona stara kostka I dwie barierki 24tys ? Wiata na kotarwicsch też ok 20tys To jest paranoja złodzieje nic więcej. Ludwik w którym miejscu napisałem że nie mam problemu z wariantem B ? Napisałem że według mnie nie ma co blokować go za wszelka cenę. Bo lepiej żeby był tu niz ma nie być wcale A cały ruch s12 na naszej gminie. Co do hal nie widzę problemu w Polsce wszyscy by chcieli miejsca pracy autostrady szybka kolej oby tylko nie obok nas. Mam dom 80m od torów I uwierz mi w ogóle nie zwracam na to uwagi.

  Odpowiedz
  1. jfk

   Kamil po prostu nie wierzysz, że aż tak można ludzi w ch...... robić - a jednak!
   Rok 2006 - 2007 wtedy za wójta Stanika po cichu bez żadnej informacji dla mieszkańców dokonano delikatnej zmiany przebiegu trasy S12 na odcinku Kowala-Kolonia. To skandal który nie przejdzie bez echa bo nie odbyły się żadne konsultacje społeczne, rada gminy ówczesna przeglosowała zmianę a GDKKiA pozytywnie zaopiniowała. I tak ta nasza niewiedza trwała 10 lat. W tym czasie różnej maści cwaniaki zaczeli skupować działki ( oczywiście ci którzy mieli dostęp do informacji ). Dopiero w grudniu 2017 roku na pierwszym spotkaniu informacyjnym w szkole w Kowali z GDDKiA mieszkańcy dowiedzieli się że ich dorobek całego życia jest do zburzenia - co ty na to???
   TVP i TVN właśnie pokazali porażającą prawdę jak budują drogi pseudopolitycy a nie inżynierzy.
   Kowala posiada wariant południowy A który pośpiesznie na początku konsultacji społecznych został przez pewnego urzędnika z GDDKiA jeszcze w grudniu 2017 roku tuż po pierwszym spotkaniu w szkole UWALONY pewnym pismem do urzędu gminy Kowala. Dopiero po ostrych protestach i działaniach strony społecznej urzędnicy z generalnej przywrócili ten wariant!!! - czy to Kamil normalne działania???
   Widać że wariant północny B to jedyny słuszny dla pewnych ludzi z dostępem do informacji i to oni za wszelką cenę chcą to zrealizować nie licząc się z opinią urzędu i mieszkańców i przy okazji niszcząc strukturę całej gminy i powodując wyburzenia domów.
   Wariant południowy A akceptują wszyscy i jest bezkolizyjny i tylko ok. 1km oddalony od północnego a ciągle przebiega przez gminę kowala i uaktywni region tylko właśnie kto to blokuje - jak myślisz???
   Ankiety społeczne które były wypełniane po każdym z 3 spotkań z GDDKiA pokazały jednoznaczną negatywną opinię dla wariantu północnego B w bardzo dużej ilości bo ponad 3000 szt. - i co z tym zrobili projektanci (a sami kazali wypełniać te ankiety żeby poznać opinie mieszkańców) - jak widać olali głos społeczny gminy Kowala.

   Odpowiedz
 11. MalWA

  Kamil, chłopie zastanów się co ty wypisujesz? TU ŻYJĄ LUDZIE. Kowala to nasza mała ojczyzna. Jak widzę dla Ciebie nie ma problemu, że Ci co z pokolenia na pokolenie budowali naszą społeczność będą żyli wśród spalin, po bokiem 12 metrowej autostrady, z ekranami dźwiękowymi pod oknami, z objazdem do ośrodka zdrowia, UG, Kościoła itp. A CI co stracą domy. Pomyślałeś? Chyba nie.

  Odpowiedz
 12. Kamil

  MalWA widać że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz, a zarzucasz mi. Tu żyją ludzie którzy dostaną rekompensaty większe niż to warte. Pomyślałaś o ludziach I ich rodzinach którzy nie żyją bo zginęli na dk12 radom Puławy? Jednej z najbardziej tragicznych dróg w Polsce? Pomyślałaś o ludziach którzy zginą/będą mieć wypadki gdy zrobią s12 do np skaryszewa I tiry będą jeździły do mlodocina obok naszych szkół i dzieci przez parznice I kowale? Spaliny? Więcej kopcimy w piecach niż samochody jakie masz ogrzewanie w domu ? Dołóż tam panele do pieca i mów o spalinach... ekoterrotystko. Autostrady? To będzie droga ekspresowa ! Nie autostrada. Jakie objazdy będziemy mieli wiadukt i taka samą odległość do przychodni kościoła i UG co teraz a nawet drogą o lepszym standardzie. Nie optuje za wariantem B wiadomo A jest lepszy, ale wole żeby był wariant B niz by tej drogi miało nie być w ogóle. Nie odpisuj nie ośmieszaj się już.
  Jfk wiem o tym że to stanik zrobił. Co do petycji ludzie składają miliony podpisów pod wnioskami i to idzie do kosza. Władzy nic nie interesuje tylko ich $.

  Odpowiedz
  1. jfk

   Panie Kamilu,
   Jeżeli władzy nic nie interesuje tylko ich pełne konto , to co proponujesz??
   Tak po prostu położyć łeb na pieńku i czekać na kata???
   Takiemu zachowaniu mówimy stanowcze nie, bo żyjemy ponoć w państwie demokratycznym. Nie chcę być w tym kraju tylko parobkiem który dorabia się całe życie, płaci podatki a na koniec poseł jeden z drugim chcą mnie zburzyć bo on tu kilka lat temu kupił działkę i teraz będzie ciągnął drogę za publiczne pieniądze pod swój biznes.
   Gdzie my żyjemy???
   Nasza gmina daje alternatywny przebieg tej drogi s12 i o to trzeba walczyć.

   Odpowiedz
  2. Pol

   Tak to widzisz Kamil? To dzięki takim jak ty, grube cwaniaki pasą się bez końca. Na kolanach przed panami tego świata zadowolisz się każdym ochłapem, jaki ci rzucą. I jeszcze im zaklaszczesz. I jeszcze podłożysz nogę tym, którzy próbują zawalczyć o normalność. Takich jak ty jest większość i dlatego w Polsce nic nie da się zmienić. Jakie to przygnębiające...

   Odpowiedz
  3. Stąd

   Wielkie rekompensaty? Nie jesteś na czasie. Tak było, ale od kiedy weszła SPECUSTAWA, to sobie poczytaj, jak wywłaszczeni ludzie płaczą. Jak nie jesteś zorientowany, to nie siej propagandy!

   Odpowiedz
  4. MalWa

   Panie Kamilu, dla Pana wiadomości ogrzewam pompą ciepła. mam też panele słoneczne i fotowoltaikę. Dla Pana wiadomości segreguje też śmieci. I niech Pana nie dziwi, że w odległości 100 m od okien nie chcę mieć tej drogi. Niech Pan popyta ludzi co mieszkają blisko takich dróg. Szyby drżą w oknach. Aha ludzie giną wszędzie, na Pana S12 prze Kowalę też zginie nie jeden. Rekompensaty pisze Pan, specustawa to uregulowała, za dom powyżej 20-lat to marne grosze.Starczy może na 2 pokojowe mieszkanie i to w stanie surowym.

   Odpowiedz
  5. marek

   Kamilu! Robisz jeden podstawowy błąd logiczny pisząc (...) wole żeby był wariant B niz by tej drogi miało nie być w ogóle.(...) Taka opcja nie istnieje!!! S-12 wcześnie czy później powstanie. Warianty dotyczą wyłącznie jej przebiegu.

   Odpowiedz
 13. Chili

  Chciałabym nieco uspokoić dyskusję bo widzę, że robi się gorąco.
  Droga S12 ma powstać i powstanie, Kamil nie sugeruj że mieszkańcy Kowali doprowadzą że ta droga w ogóle nie powstanie, bo to głupie.
  Wariant A jest bardzo dobry i ty też jesteś tego zdania.
  Będziemy walczyć do upadłego i tylko od mądrości GDDKiA zależy jak szybko ta droga powstanie.
  Poza "roszczeniami" Radomia nie ma żadnego innego argumentu, że droga ma iść wariantem B - a nie A. Wystarczy spojrzeć na punktację wariantów, lub długości odcinków, różnice są minimalne.

  Odpowiedz
  1. tomcio tulipan

   Jedyny logiczny jest wariant C. Pisząc, że A jest super zapominacie o mieszkańcach Makowa Nowego, gdzie wariant A też niszczy to co chcecie ocalić odsuwając od siebie wariant B w Kowali.

   Odpowiedz
   1. 007

    Kiedyś był na tym blogu taki wpis o kompilacji wariantów CBA (http://kowala-s12.pl/2018/10/26/zapytalismy-o-cel-ankiety/) . Ostatnio oglądałem go i naprawdę wydaje się to najbardziej logiczne i pewnie najtańsze. ALE. Ale na ZOPI projektanci przedstawili tylko 4 możliwe przebiegi: A, B, C i AB. Projektant przedstawił wariant preferowany B najkrótszy i niby przez to najtańszy. No i oczywiście nikomu nie pasujący. Zrobili to oczywiście tylko po to, żeby kolejny raz napuścić ludzi przeciwko sobie.
    Na terenie gminy Kowala warianty A i C są tożsame, dalszy przebieg zależy tylko i wyłącznie od Skaryszewa. Czyli od was. Nic nie poradzimy, że wasze władze lokalne dalej nie słyszą waszego głosu, zachęcamy was do podejmowania dalszych działań, sami będziemy chcieli jeszcze raz przed KOPI głośno zaprotestować przeciwko całkowicie bezsensownemu w naszej gminie wariantowi B, choć zdajemy sobie sprawę że są ludzie i kapitał, dla których ten wariant jest bardzo sensowny, bo zapewnia im uzbrojenie inwestycji planowanych od wielu lat. Zachęcamy i was do działania, nie jesteśmy przeciwko wam. Trzeba jednak postępować roztropnie, zwłaszcza znając już przeciwników i to, że po takim materiale w TVN wszystko wydaje się dalej nie do ruszenia.

    Odpowiedz
   2. Y&Y

    W Kowali jak się mówi A, to to samo znaczy co C - a prawda jest taka, że "decydenci" ponadpartyjni bezczelnie prą do zrealizowania wariantu "AB" czyli tego korupcyjnego - B przez Kowalę, dalej A.
    Ich plan jest taki, projektanci dali niby najtańszy, najkrótszy, na odcinku Kowali - Radom optuję za B więc - wiadomo będzie B no bo blisko miasta (bo różnica 1,5 km to przepaść cywilizacyjna), natomiast od Skaryszewa będzie - A-bo wszyscy tak chcą łącznie z Radomiem. Prawda jest taka że żyjemy w państwie niesprawiedliwości i bezprawia - obecnie zwanym BANASIOWYM RAJEM, ani projektanci, ani GDDKiA nie decydują o przebiegu tej trasy, a efektem ich działań będzie że rządy PiS straci, być może już prezydenta, ale paru lokalnych watażków nachłapie się wydaje im się na zawsze.

    Odpowiedz
   3. Wujcio

    Kowala chce wariantu A,C - bo to ten sam wariant na terenie gminy Kowala.
    Chcą go mieszkańcy i urząd Gminy !!!
    Wariant B będzie tragiczny w skutkach.
    Kiedy GDDKiA uwolni się złych polityków i podejmie dojrzałą, odpowiedzialną za losy mieszkańców decyzje???

    Odpowiedz
 14. Gminny chłopek

  Gdybym chciał mieszkać koło trasy ekspresowej z obciążeniem 50.000 pojazdów na dobę, to kupiłbym sobie działkę przy S7 (ponoć są niedrogo) i postawiłbym tam dom za osczędności życia lub dozgonny kredycik.
  A tym czasem te cwane dranie przyszły tutaj nas niszczyć.

  Odpowiedz
 15. Kamil

  Jfk Proponuję nie głosować na układowiczow z bandy okragłostołowej. Co robię od 8 lat.

  Pol o co Ci w ogóle chodzi odnieś się merytorycznie do któregoś argumentu A nie tupiesz nozka jak niezadowolone dziecko.

  Stąd zasłaniacie się ta specustawa jak by to było coś niepodwazalnego. Gdzie jest specustawa w przypadku S7 Miechów-poradow ? Tam niezadowoleni ludzie sprawili że odcinki po 2 stronach są budowane A tam nawet nie ma wariantu wybranego.
  Proszę Was nie gadajcie głupot o rekompensatach na pseudo obwodnicy Radomia ludzie(których znam) dostawali za nieuzytki po 100tys zł za kawałek pola.

  MalWA super Ale chyba trochę koloryzujesz raczej nikt nie zakłada
  solarow I paneli albo jedno albo drugie.
  Czemu nie odniosłaś się do całej mojej wypowiedzi skierowanej do Ciebie?
  Rozumiem że nikt nie chce mieszkać 100m od Ski, ale fajnie się jedzie obwodnicą Radomia S7 do Warszawy zamiast tłuc się na światłach w jedlinsku co ? Nie muszę nikogo pytać bo mieszkam 80m od torów I mi to nie przeszkadza serio. MAM NADZIJE ZE S12 POJDZIE W WARIANCIE A. Ostatnia rzecz. Osobiście uważam że osoby które wydawały pozwolenia na budowę w śladzie planowanej drogi powinny by pociągnięte do odpowiedzialności, tak samo jak stanik który wytyczyl sobie drogę przez CZYJES DOMY. Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
 16. jfk

  Zgadza się Kamil - trzeba zacząć od pociągnięcia do odpowiedzialności byłego wójta gminy Kowala pana S.Stanika za wytyczenie zmienionego śladu S12 przez domy mieszkańców i ówczesnego przewodniczącego Rady Gminy Kowala za procedowanie tej farsy nie podając tego do publicznej wiadomości i nie podając uzasadnienia tej decyzji.
  Mam nadzieję, że spotkamy się z tym panem w sądzie, bo ludzie są nieźle wkurzeni.

  Odpowiedz
 17. PPP

  Zastanawiam się, czy mieszkańcy Kowali zdają sobie sprawę, że odległóść S12 w wariancie B od SZKOŁY w linii prostej, to zaledwie 350 m. Doświadczeni mówią, że w takiej odległośći hałas od dróg tego typu osiąga najwyższy poziom.
  Edukacja dzieci w hałasie i toksycznym smrodzie - oto propozycja decydentórw Radomia i projektantów dla mieszkańców Kowali. Słabo nas cenią. A trzeba wiedzieć, że w przeciągu najbliższego miesiąca mają zapaść ostateczne decyzje. Ostatnie chwile, na nasze NIE !!!

  Odpowiedz
 18. Robert

  Ale ludzie są niemyślący. Tylko węzeł na wariancie południowym A da gminie prawdziwy rozwój i wpływy do budżetu.
  Węzeł w wariancie B będzie tylko pożywką dla Radomia i przyspieszy degradację tej gminy.
  Wójcie i Rado Gminy - obudżcie się szybko bo NAS PRZEROBIĄ NA SZARO.

  Odpowiedz
 19. Chili

  Przeczytajcie komentarz pod artykułem:
  https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/przebieg-s12-pulawy-radom-gminy-niezadowolone-z-wybranego-wariantu-chca-zmian,n,1000253796.html

  Pozwoliłem sobie go skopiować i tu wkleić, bo jest bardzo ważny i dużo nam mówi, bardzo dużo!

  Gość / 57 minut temu

  Przecież na spotkaniach w większości już było uzgodnione, że ma być najkorzystniejszy wariant A człowiek z Warszawy zapewniał, iż mają na tą drogę tyle kasy z Unii, że wszystkich mogą kupić to po co z ludzi robią idiotów?! To który z urzędasów i projektantów nachapał się kasy, aby to zmienić na wariant B. Żadna Gmina się nie powinna zgodzić i ludzie w niej zamieszkali, a w ten czas nic nie mogą robić!!! A mają na to kasę, aby ludziom zapłacić za wysiedlenie i odkupienie gruntów rolnych itp. Nie dajcie się zwariować wraz z Gminami!!! Trzeba postawić weto dla wykonawcy i GDDKiA gdzie siedzą w tych instytucjach mundrole!!! Szkoda, że nie chcą puścić tą S 12 przez Ukrainę, lub Kielce, gdzie jest tylko parę zawiasów. Jest to zero myślenia projektanta i biura projektów, którzy wzięli i biorą kupę kasy, za ten projekt!!! Powinni się za tych wszystkich, zająć CBA, ABW, CBŚP. Od razu widać, iż jest to przekręt z manipulacją wariantów i projektu trasy S12 Puławy-Radom, od węzła Bronowice w kierunku do Radomia. Apel! Gminy i mieszkańcy obudźcie się, póki nie jest za późno!!!

  Odpowiedz
  1. M&Mirek

   Niszczą ludzi i gminę Kowala w biały dzień. Nie mają żadnych skrupułów i moralności. Dążą do celu po "trupach".
   Gdyby mieszkańcy wiedzieli co jest uszyte, bo nie wiedzą i nie dowierzają.
   Potrzebny protest całej gminy natychmiast, bo inaczej będzie za późno.

   Odpowiedz
 20. ReRe

  Oj, oj niemądre Ludziki.
  Nie wiecie że liczy się tylko układzik i zysk!!!!
  Lepiej bierzcie kasę i dajcie komu trzeba żeby dołączyć do układziku i się wzbogacić, a nie lejecie łzy i chcecie protestować na ulicy.
  Tak działa świat. Wyburzeńcy wezmą odszkodowanie i sobie pójdą gdzie indziej i ot cała historia.

  Odpowiedz
  1. Mia

   Re, Re ale wszyscy wiedzą, że wyburzeńcy są w najlepszej sytuacji, gorzej z całą resztą, które dziecko będzie chciało wiązać przyszłość z taką gminą 🙁

   Odpowiedz
 21. Solidarni opodal

  Chcieliśmy zapytać kiedy i gdzie będzie organizowany ten duży protest przeciwko łamaniu praw człowieka poprzez zupełnie niezrozumiałe projektowanie trasy expresowej S12 w naszych terenach???
  Czy ktoś wie (bo słyszeliśmy o takich planach). Jesteśmy zainteresowani udziałem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *