Przeskocz do treści

Sprawa S12 w Sejmowej Komisji Infrastruktury

Poinformuj innych

 

Sprawa S12 w Sejmowej Komisji Infrastruktury

Sprawa S12, która dzięki nagłośnieniu przez media zyskała ogólnopolski rozgłos, nareszcie wchodzi na właściwe tory.
Na wniosek grupy posłów w dniu 24.10.2018 roku odbyło się specjalne posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury dotyczące min. szczegółowej informacji na temat zmiany przebiegu drogi S12 na terenie gminy Kowala.

Gorąco zachęcamy do wysłuchania nagrania z tego spotkania.
Podnoszone kwestie i rzeczowe wystąpienia posłów wskazują istotę nieprawidłowości.

W szczególny sposób dziękujemy Posłowi Panu  Mirosławowi Suchoniowi
za dogłębne poznanie problemu i zrozumienie intencji podejmowanych przez nas działań.

Tocząca się dyskusja wokół sprawy S12 napawa nadzieją, że ostatecznie znajdzie ona sprawiedliwy finał.

 

Każdy zainteresowany powinien wysłuchać całości posiedzenia (dwie części).
Szczególnej uwadze polecamy wystąpienie wstępne Posła Mirosława Suchonia (godz. 09:23 – 09:29), dyskusję w pierwszej części (godz. 10:03 – do końca pierwszej części) oraz całą drugą część.

Dla osób chcących poznać proces postępowania decyzyjnego GDDKiA  -  pierwsza część nagrania w godzinach (godz. 09:29 – 10:03)

Pierwsza część posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury w sprawie nieprawidłowości przy projektowaniu drogi S12. Źródło: Sejm RP

 

Druga część posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury w sprawie nieprawidłowości przy projektowaniu drogi S12. Źródło: Sejm RP

64 myśli na “Sprawa S12 w Sejmowej Komisji Infrastruktury

 1. Anonim

  Znam osoby z Gozdu, wiem, że ludziom w tej gminie generalnie jest wszystko jedno, którędy ta droga pójdzie. Tak czy inaczej przez pola. Twierdzenie przez GDDKiA, że ten "cyc" w kierunku Radomia jest na wniosek mieszkańców Gozdu to zwykła manipulacja. Jedyną osobą, żywo zainteresowaną takim przebiegiem S12 przez Gózd jest wójt Dziewit, prywatnie bliski znajomy, żeby nie powiedzieć wasal Kosztowniaka

  Odpowiedz
 2. z Komitetu

  Dyrektorzy GDDKiA mówią że nie było przesłanek o nieprawidłowościach?
  Posłowie ziemi radomskiej, minister ds. Infrastruktury, dyrektor GDDKiA - centrali i oddziału mazowieckiego - wszyscy byli poinformowani przez mieszkańców o podejrzewaniu nieprawidłowości w procesie projektowym. Wiem, że każdy urzędnik państwowy w momencie dostania takiego pisma ma obowiązek wprowadzić postępowanie sprawdzające, a co dopiero minister, czy GDDKiA http://kowala-s12.pl/2018/04/12/apel/.

  Odpowiedz
 3. Wolak

  Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obowdnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki.
  Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje
  http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg
  Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przełużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

  Odpowiedz
 4. z Kowala-Kolonia

  Że co? Dyrektor z GDDKiA Warszawa Kwieciński mówi, że mieszkańcy chcą wymusić zdjęcie już teraz wariantu B? i co, że to nie możliwe, bo musi być wielowariantowość?.
  Czegoś nierozumiem, w grudniu 2017 przyjechaliście do nas z jednym wariantem, poinformowaliście że wariant południowy nie będzie podlegał analizom (mamy na piśmie), i co? nie była potrzebna wielowariantowość?
  Panie dyrektorze Kwieciński, a o co tu chodzi?

  Odpowiedz
  1. zgadnij kto?

   Ciekawe, jakby się minister Adamczyk tłumaczył z tego jednego wariantu (gdyby mieszkańcy "nie wydarli" drugiego), też że decyzja jeszcze niepodjęta? 🙂
   Gdybyśmy wtedy wiedzieli, że taki bystry Redaktor nas zaszczyci, to wcale byśmy nie walczyli o ten wariant południowy.
   W sumie szkoda, może moglibyśmy zobaczyć w końcu "jakieś" służby w tym kraju.

   Odpowiedz
 5. Nocny Marek

  Dlaczego nikt nie porusza roku 2009, przecież to wtedy doszło do przesunięcia północnego korytarza nie wiadomo w jakim celu, po co i oczywiście w tajemnicy przed mieszkańcami.
  Czy ten korytarz został ukierunkowany już wtedy jak podała TVP pod działki rodziny vice prezydenta Radomia K. Frysztaka???
  Jaką rolę w tej sprawie pełnił ówczesny wójt Gminy Kowala Sławomir Stanik???

  Odpowiedz
  1. Karamba

   Bo to zaufany wykonawca brudnych interesów PO, umocowany przez Kopaczkę. Na początku myślałem, że chciał tylko śmierdzący problem od siebie odsunąć, ale jak widać głównym celem (i może siłą sprawczą) były działki Frysztaka i nie wiadomo kogo jeszcze.

   Odpowiedz
  2. heh

   Tak, na pewno Frysztak będąc w 2009 roku niewiele ponad 20-letnim siatkarzem był w układzie z władzami Radomia i wójtami sąsiednich gmin, żeby dostać odszkodowanie za działki dzięki temu, że za 5 lat zostanie wiceprezydentem (był tego wtedy już pewien) i będzie wpływał w Warszawie na konkretny przebieg trasy akurat przez działki jego rodziny. Wspaniały plan 😀

   Odpowiedz
   1. Wenta na pezydenta

    Heh, jak widać Radom i okolice siatkówką stoją. Ciekawe bo Kosztowniak to też zapalony siatkarz. Może razem z Frysztakiem tak siatkowali.
    Uwili taką sieć, że złotówka w tym mieście i okolicy bez ich "wiedzy" nie przejdzie.
    Radom to ciekawe miasto, wyprzedza rzeczywistość polityczną w Polsce. Tak było w 1976, być może tak jest teraz, gdy to toksyczny układ POPIS właśnie w tym mieście wszedł w zupełnie nową fazę- grupki tych samych osób przy niekończącej się władzy, czerpiących profity ze swej "działalności politycznej" i po kolejnej wygranej "dobrej zmianie" zabezpieczającej tyłki spiętych poprzedników. Taki doktor Jekyll i Mr Hyde. A zarazem nigdy niekończące się korytko. Marzenie dla tych z układu i koszmar dla miasta i okolicy.

    Odpowiedz
   2. Ryży

    Jak widać jednym sprzyja tylko samo "szczęście" od lat,
    a drudzy mają tylko pecha też od lat 🙁
    heh - posłuchaj sobie jak Frysztak bardzo lobbuje za tym wariantem w UM Radom, jak ponagla GDDKiA w W-wie. Wszystko jest nagrane.
    Jeśli twierdzisz że wtedy był siatkarzem, to obecnie doskonale zna przebieg S12 w wariancie północnym (bo chyba wie za czym lobbuje) i doskonale wie przez jakie działki idzie.
    Ale spoko, Polacy nic się nie stało???

    Odpowiedz
 6. Azorrrrrr

  No, na pewno te nagrania powinni obejrzeć wszyscy co tak na "balony" za swoje chałupiny liczą. Skoro nawet posłowie wprost na Komisji Infrastruktury mówią, że nawet na odbudowanie domów w podobnym standardzie pieniędzy nie dostaną, a gdzie cała droga przez mękę z budową w tym kraju. Ludzie ogarnijcie się.

  Odpowiedz
  1. przejrzałem

   A ja po obejrzeniu tych nagrań
   muszę znacznie zweryfikować moje preferencje polityczne, bo te posłanki z tzw Prawa i tzw Sprawiedliwości totalnie po tym nagraniu (2 część) mnie rozczarowały !!!!
   Rozumiem,że ,,koledzy''partyjni naważyli piwa i mają kłopoty -to już by chociaż siedziały cicho, a tu rozwścieczają się, pokrzykują na tych co biorą w obronę pokrzywdzonych, niewinnych ludzi !!!
   No czuję się teraz tak jakby mi koś wzrok przywrócił !!! Lepiej późno niż wcale !!!

   Odpowiedz
 7. misia

  Stary kręt S.S. nim w pierwszej kolejności powinny się odpowiednie służby zająć, później byłym radnym mieciem , bo ludzi mamił.
  Następnie Osińskim bo pary z ,,buzi '' nie puścił.. no i jeszcze ten gwiazdor co świeci jedynie swoim czołem -bulski biedny -też nic nie wiedział, nic nie mógł . Zobaczymy na spotkaniu w sprawie nieszczęsnej trasy .

  Odpowiedz
 8. StopStanik

  Mam nadzieję, że doczekam czasu kiedy to ta cała klika, która za nic ma praworządność i prawa drugiego człowieka będzie na ławie oskarżonych!!!
  Ci co wiedzieli,
  Ci co świadomie nie informowali,
  Ci co mataczyli,
  Ci co dołączyli,
  Wszyscy są tak samo odpowiedzialni!!!

  Jak długo można to tolerować?

  Odpowiedz
 9. GutMir

  Nadchodzi czas na prawdę uczciwość i sprawiedliwość w życiu społecznym gospodarczym ekonomicznym politycznym KOWALI i w całej Polsce DOŚĆ ZŁA

  Odpowiedz
 10. Nieeeeeeeeee

  Świat się kończy !!!
  Tyle ludzkiej krzwdy !!!
  Te drogi to dla kogo ku.....mać budujecie ??????????
  Współczesne robójnictwo uprawiacie ?????????????????????
  Spec ustawa - grabież w świetle prawa !!!!!!!!!

  Odpowiedz
 11. Pijany Mistrz

  No w końcu jakieś dobre wiadomości- konkrety w naszej sprawie. A jak wiemy nie tylko w naszej sprawie, bo o podobnych sytuacja słychać w całym kraju, ludzie z różnych regionów także na tym blogu o tym piszą.
  Nie bójmy się tego i przejdźmy......
  Do Hymnu!
  ... Nie traćmy zaufania i mocno wierzmy w to,
  że kara ich nie minie poskromić trzeba zło.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  żeby w kraju więcej nie było go.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  aby w kraju nie było go...

  Link do oryginału: https://youtu.be/Ba2jKId9vrk?t=669

  Odpowiedz
 12. Syn tej ziemi

  Jak to jest, że na pstryknięcie palca kilku "ważniaków" może zmienić korytarz tak ważnej drogi krajowej expresowej S12???
  A protestami mieszkańców całych miejscowości, gmin nikt się nie przejmuje???
  Przykładem jest np. Sulejów, Gmina Kowala, Skaryszew.

  W gminie Kowala doszło do cichego przesunięcia korytarza trasy S12 wariantu północnego "B" trochę na południe gminy już w roku 2009 wpychając trasę prawie do centrum gminy w imię czego???
  Przecież o tej zmianie wiedziała GDDKiA, bo opiniowała tę zmianę w tamtym okresie !!!
  Przecież o tej zmianie wiedział ówczesny wójt gminy Kowala p. Sławomir Stanik, który korespondował także z GDDKiA, ale żadna informacja dla mieszkańców ze strony urzędu nie spłynęła!!
  Obecnie telewizje TVN I TVP podają niepokojące informację o działkach leżących na korytarzu trasy S12 lub przy jej sąsiedztwie różnych prominentnych polityków lub ich rodzin.
  To co my mieszkańcy mamy o tym wszystkim myśleć??
  Że wszystko jest w porządku jak twierdzi GDDKiA???
  Kim my ludzie tu żyjący jesteśmy dla polskiego państwa?, dla polskiego prawa?

  Odpowiedz
  1. miejscowa

   Pojedynczy zwykły obywatel jest nikim. Siła jest w jedności. Jeśli będziemy trzymać się razem możemy coś zmienić.
   Jeśli " sprawiedliwość" będzie okazywała się tylko zwykłym sloganem to może ludziom otworzą się oczy. Patrzmy, słuchajmy, działajmy. Bądźmy solidarni.

   Odpowiedz
 13. Uczestnik spotkania

  GDDKiA wielokrotnie na spotkaniu sugerowała, że parametry tej drogi nie zostały obniżone, jednak inaczej mówili na pierwszym spotkaniu informacyjnym w grudniu 2017r. Powiedziano nam, że nie można poprowadzić drogi inaczej, bo związani są parametrami narzuconymi przez nowe przepisy- minimalnym promieniem łuków 4,5 km. Później jednak na wniosek (interpelację?) posła Leszka Ruszczyka z Radomia parametry te zostały obniżone do łuków o promieniu 2,5km., dzięki czemu mogli wyrysować te słynne „serpentyny”.
  Na złodzieju czapka gore- takie to my mamy elity,dyrektory, jak dzieci w przedszkolu złapane za rękę w żywe oczy kłamią i zmyślają.

  Odpowiedz
 14. ???

  Mateusz Morawiecki (konwencja PIS w Radomiu)
  (...) To życie w samorządach, to przecież, popatrzmy sobie tak szczerze jak ono wygląda w wielu miejscach, charakteryzuje się ono właśnie też różnymi rodzaju układami, krewni znajomi królika, kamaryle różnego rodzaju mniejszych i większych dworów, i my te wszystkie układy chcemy przewietrzyć, nie mścić się na nikim (...).

  Odpowiedz
  1. Anonim

   "Krewni znajomi królika" - zaraz zaraz, gdzie ja to słyszałem?
   Już wiem! Superwizjer "Układ Radomski" - dyskusja.
   Czyli Premier oglądał. To co z tymi kamarylami? społeczeństwo się niepokoi.

   Odpowiedz
 15. Doktor bez osierdzia

  Co proponujecie zrobić w niedzielę w tak zwanej dogrywce. Którą zarazę wybrać. Cholerę, charakteryzującą się objawami wysoce nieprzyjemnymi, którym towarzyszą dwustronne wydzieliny barwy zielonkawej, ale skuteczność leczenia jej jest wysoka, generalnie nie stanowi śmiertelnego zagrożenia, czy Dżumę, chorobę wciąż często śmiertelną roznoszoną przez szczury i inne zwłaszcza ryże gryzonie, objawiającą się martwicą dużych obszarów żywego organizmu społecznego, niebezpieczna szczególnie w środowisku układu zamkniętego, nie wietrzonego, jednak po zapowiedzianym przewietrzeniu układu radomskiego także do opanowania.
  No kuźwa trudny wybór.

  Odpowiedz
  1. BB z wiarą

   Jest jak jest...dla tych co chcą wybrać ,, mniejsze,,zło polecam odsłuchanie wywiadu z mężem stanu (Bulskim). Pan debeściak..ma wizję. Bardziej wygląda to na odlot i omamy. Oceńcie sami . ps. Pomysł z ,,trójką" przynajmniej ciekawy..

   Odpowiedz
 16. Anonim

  łysy jest do ogarnięcia , a szczury nie .
  Podobno szybko się rozmnażają.
  Znowu zacznie się upychanie w szkołach , urzędach itd.
  Szczury zdecydowanie nieeee.

  Odpowiedz
 17. Anonim

  ,,Łysy'' lepszy ma ładniejszą i mądrzejszą żonę , delikatną a nie,,,,,,/ i najważniejsze P.Kasia nie chce być wójtem/

  Odpowiedz
 18. Jankiel

  I jeszcze raz przed ciszą wyborczą:
  Do Hymnu!
  ... Nie traćmy zaufania i mocno wierzmy w to,
  że kara ich nie minie poskromić trzeba zło.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  żeby w kraju więcej nie było go.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  aby w kraju nie było go...

  Link do oryginału: https://youtu.be/Ba2jKId9vrk?t=669

  Odpowiedz
 19. Kowalok

  Aaaaaaleeee ulga!!!
  Wiecie co?
  Nie cieszę się z tego że wygrał Bulski,
  ale najbardziej cieszę się z tego że przegrał Stanik!!!

  Kowala-Kolonia pogoniła Miecia,
  a cała gmina Kowala pogoniła Sławomira i zdecydowana większość podziękowała za jego integrację i rozwój. Raczej raz na zawsze.

  Rachunek sumienia i w sierpniu na pielgrzymkę zalecam panom w białych rękawiczkach.
  Suuuuupeeer.

  Odpowiedz
 20. zmęczony

  Radość ta umiarkowana... Wybór był wiadomo jaki. Myślę, że teraz dużo pracy przed społeczeństwem, aby egzekwować pracę na rzecz gminy przez włodarza, co by to nie było 5 lat stagnacji...
  Czekam na przedstawienie "mitycznej" wizji gminy przez nowowybranego wójta.

  Odpowiedz
 21. Z Komitetu

  Może "ktoś zorientowany" by powiedział, którego pieska mam najlepiej nagrodzić, bo nie chcę wyjść na niesprawiedliwego pana.
  Swoją drogą, starszą kobietę samotną straszyć, przecież ona mogła i na zawał serca umrzeć. Wstyd.

  Odpowiedz
  1. Gminny chłopek

   Chodzą wieści o próbie włamania do kolejnego mieszkania członka komitetu społecznego Kowala S12 na Kowali-Kolonii.
   Czy to prawda??
   Jeżeli tak, to zastanawiam się o co chodzi?

   Odpowiedz
   1. z Kowali-Kolonii

    Łatek, Ciapek,Pankracek i Klapoucha opanowali sytuację, część odzieży została na płocie - do odebrania u Łatka w budzie.
    Nie wiem tylko czy odda w końcu to trofeum.
    Cel wizyty......pewnie standardowy.
    Zadziwienie wieśniaków....rosnące.

    Odpowiedz
 22. Baczność

  Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.
  Najważniejsze! Ośmiornica kowalska wycięta!!!
  Do Hymnu!

  ... Nie traćmy zaufania i mocno wierzmy w to,
  że kara ich nie minie poskromić trzeba zło.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  żeby w Kowali więcej nie było go.
  Trzeba pędzić zło, trzeba tępić zło,
  aby w Kowali nie było go...

  Link do oryginału: https://youtu.be/Ba2jKId9vrk?t=669

  Odpowiedz
 23. Anonim

  ha ha 04 listopada modelka ,,Gucci-ego, ...'',kruszynka ....
  zatańczyła ze Sławomirem
  Ale nieudacznik od taki ,,niedo-Rozwój''
  Wypad od Naszej Gminy.

  Odpowiedz
 24. BB z wiarą

  Kochani...łatwo odtrąbiliście sukces Debeściak jako wspólnik tego bajzlu to już aliant....cytat "czego jeszcze nie rozumiecie"?

  Odpowiedz
  1. Alonzo

   Uwierz, nikt niczego nie odtrąbił, ale pozwól ludziom poświętować "wyrżnięcie" Stanika i jego KAMARYLI to epokowe wydarzenie w Kowali.
   Nam się to naprawdę należy!!!
   A z Bulskim......trzeba będzie po prostu żyć, ale wydaje się że on pozwoli też żyć innym, w przeciwieństwie do Stanika.

   Odpowiedz
   1. Tu i teraz

    A jednak dożynki gminne z udziałem Sławomira odbyły się!
    Trochę później niż normalnie, bo 4 listopada ale jednak.
    Integracja obcięła kasę na festyn w tym roku, tak bardzo chcieli zrobić wszystkim na złość.
    No cóż - to zapewne kolejna lekcja pokory dla Integralsów, ale tych lekcji było więcej a oni nic, a nic się nie uczą. A tępych "uczni" skreśla się z listy.
    -----życie-----

    Odpowiedz
  2. Chili

   Aliant?, ale czyj? Może troszkę jaśniej.
   To że musimy zaakceptować wolę ludu (taka jest niestety demokracja), to nie znaczy że się nam ta wola podoba. Mój kandydat odpadł w pierwszej turze, może jakby troszkę więcej do tegoż ludu wyszedł wynik byłby lepszy, bo niewiele zabrakło. Teraz trzeba się odnaleźć w sytuacji jaka jest, i na pewno nie zaczynać od nowej jadki, bo ludzie mają inne oczekiwania.
   W sprawie S12 na obecnym etapie "rozwoju" sprawy, wójta zdanie już na szczęście nic nie znaczy i przede wszystkim nikogo nie obchodzi.

   Odpowiedz
   1. Mieszkaniec tych ziem

    Dokładnie tak Chili,
    sprawa S12 jest w tej chwili już na zupełnie innym poziomie. Wójt w tym momencie powinien zadbać o jak najlepsze z komunikowanie S12 z gminą, o drogi lokalne równoległe do S12, o przepusty w odpowiednich miejscach, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe itp. Niech nowy wójt razem z p. Markiewiczem przyjrzą się wariantowi A, C na terenie naszej gminy - bo tam jest kilka spraw które trzeba jak najszybciej poprawić i nanieść zmiany na mapy w GDDKiA.
    Wariantu B w ogóle nie bierzemy pod uwagę. Nie ma takiej opcji żeby powstał ten niszczący nas wariant, no że chyba chcą jeszcze cyrku na całą Europę jeżeli cyrk krajowy im nie wystarcza.

    Teraz trzeba się skupić na tym co jest bardzo ważne dla gminy i mieszkańców, bo za chwilę coś będzie bardzo ważnego przegapione przez głupie wojenki "polsko - polskie" na których jak wiemy korzystają tylko jednostki (uprzywilejowane). Dość tego.

    Odpowiedz
  3. Gminny chłopek

   BB, kandydat na prezydenta p. W. Skurkiewicz po ogłoszeniu wyników gdy już wiedział, że nie będzie prezydentem powiedział :
   "na demokrację nie można się obrażać" - i ma rację!.

   Odpowiedz
   1. Z Parznic

    W dobrym stylu jest przyjęte również to, że pomimo różnicy zdań i ostrej walki kampanijnej po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborczych kontrkandydaci gratulują zwycięstwa wójtowi elektowi, a nie chodzą nabzdyczeni i nie wiedzą jak się elegancko zachować.
    To mieszkańcy również obserwują i oceniają.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *