Przeskocz do treści

Porozumienie gmin

Poinformuj innych

Przedstawiona na posiedzeniu ZOPI decyzja projektantów o zarekomendowaniu do dalszego procedowania wariantu "B", spotkała się ze sprzeciwem gmin: Przyłęk, Zwoleń, Tczów, Gózd, Skaryszew oraz Kowala.
Z inicjatywy starosty radomskiego Pana Waldemara Trelki samorządy tych gmin zawarły porozumienie dotyczące wspólnego stanowiska i zintegrowanych działań na rzecz wariantu "A".
Spotkanie w tej sprawie odbyło się w dniu 30 października 2019 w Starostwie Powiatowym w Radomiu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele zainteresowanych samorządów, m. in. radna i zarazem członek naszego Komitetu Jolanta Pszczoła.
Ustalenia z zebrania przedstawia poniższe pismo.

Pismo przedstawiające wspólne stanowisko gmin w sprawie przebiegu drogi S12

Wypracowane stanowisko gmin zostało przedstawione przez Pana Starostę w dniu 12 listopada 2019 na posiedzeniu "Stowarzyszenia S12", któremu przewodniczył prezydent Radomia Pan Radosław Witkowski. Gminę Kowalę reprezentowali przedstawiciele samorządu oraz Jolanta Pszczoła - członek Komitetu Społecznego "Kowala-S12"
Czekamy na efekty podjętych działań.

93 myśli na “Porozumienie gmin

 1. miejscowa

  Wariant B wcale nie jest o tyle lepszy dla Radomia, żeby aż tak się przy nim upierać. Gminy przez które ma przebiegać trasa S12 też mają coś do powiedzenia.
  Głosowałam na pana Starostę i nie żałuję.

  Odpowiedz
 2. Real

  Na moje oko to całe porozumienie jest kontrolowane i zmierza w kierunku tzw. KOMPROMISU - czyli skoro projektanci chcą B, a ludzie chcą A, no to dadzą BA - oczywiście B przez Kowalę, a dalej A. Czyli dokładnie to, czego chcą słynni decydenci z Radomia. To nie czas na peany.

  Odpowiedz
  1. Syn tej ziemi

   Jeżeli Generalna oleje tyle ankiet społecznych bo ponad 4000 jak podają pismaki i w przeważającej większości są to ankiety przeciw korupcyjnemu, szkodliwemu, degradującego gminy wariantu północnego B - to robimy mega najazd na Warszawę. Najpierw pod gabinet Premiera, potem gabinet Ministra Infrastruktury i gabinet GDDKiA ul.Mińska 25. Pojedziemy z hasłami, transparentami i powiemy całej Polsce o tej patologii projektowania, bo nie pozwolimy zniszczyć naszej małej ojczyzny Gminy Kowala tym bardziej że gmina oddaje pod budowę S12 swoje południowe tereny.
   Już teraz zapraszamy na to wydarzenie media radomskie i ogólnokrajowe w Wa-wie. Ludziska się już rozgrzewają i cytując klasyka "nie wszyscy będą zadowoleni".

   Odpowiedz
 3. ABBA

  Obawiam się, że decydenci z prawa i lewa każą nam czekać na KOPI do maja (już to przerobiliśmy z ZOPI). Chcielibyśmy poznać wariant preferowany, zanim poznamy nowego prezydenta RP. Czas GŁOŚNO zapytać, co wykazało śledztwo w sprawie układu radomskiego? Trzeba się szykować, bo znów nas wyrolują.

  Odpowiedz
 4. Genek

  Dobrze Starosta Radomski to wykombinował - trzeba powiedzieć że się zaangażował, ale to jest już ostatni moment żeby uratować gminę Kowala.
  Musi być 100% solidarności i porozumienie między gminami, powiatami żeby wypracować wariant zadowalający wszystkich.
  Boję się tylko żeby nie wyrolowali na sam koniec Kowali jak ktoś już o tym wspominał.
  Czy wójt Kowali i przewodniczący Rady to jesteście pewni że to RYCERZE ?.
  Umieją dobywać miecza i używać tarczy ?.

  Odpowiedz
  1. Pero

   W tym urzyndzie jest tylko jeden rycerz - w spódnicy - ma na imię Jola. Tylko ona walczy na tym froncie i to z otwartą przyłbicą. To już chyba każdy wie.

   Odpowiedz
 5. Leon

  To kolejna zagrywka. Im chodzi tylko o ciszę przedwyborczą. Przed parlamentarnymi wykpili nas "KŁAMSTWEM FRYSZTAKA" i dali ZOPI po wyborach. Teraz przed prezydenckimi chcą zrocić to samo 'POROZUMIENIEM TRELKI" - byle przewlec KOPI do maja. Wspomniany kompromis to najbardziej realny scenariusz. Organizujmy się i to szybko!

  Odpowiedz
  1. Leon

   A za bohaterów "układu radomskiego" (z prawa i z lewa) to się nie wstydzisz?
   Chodzić u nich w zaprzęgu - za miskę soczewicy - to jest WSTYD!!!!

   Odpowiedz
 6. Mietek i Darek

  A ty mi udowodnij, że nie jestem wielbladem. Cieszę się jednak, że źle się z tym wpisem czyjeś, dlatego jest nadzieja że nastąpi u Ciebie oczekiwana refleksja. Jest czymś złym przypisywać komuś wyłącznie źle intencje i sama u zasiadac wyłącznie w loży szydercow. Ale to prawda skutecznie zniechecasz do pozytywnej aktywności pozostałych. Ale może o to właśnie Ci chodź?

  Odpowiedz
  1. Leon

   Masz rację - nie udowodnię, że nie jesteś wielbłądem i również nie dam rady wykazać, że nie jesteś osłem. Ok, przekonałeś mnie.

   Odpowiedz
 7. Tutejszy

  Trzeba docenić jednak pracę starosty radomskiego W.Trelki na rzecz wypracowania porozumienia między gminami. Jest to na pewno mocny sygnał dla Generalnej jaki wariant jest akceptowalny przez wszystkie strony - jeżeli chcą budować w spokoju S12 to powinni wziąć to pod uwagę.
  Żeby dało to tylko wyczekiwane pozytywne rozwiązanie dla gminy Kowala.

  Odpowiedz
 8. Głos

  To co, gminę Kowala wycenili światli politycy na marne ok. 60.000.000 zł? Bo taka jest różnica m/w w kosztach między wariantem B i A.
  Co tylko tyle są warte ziemie tej gminy gdzie mieszka ponad 12.000 mieszkańców i wciąż przybywa (co jest zjawiskiem rzadkim), średnia obywatela to poniżej 40 lat (co jest bardzo dobrym wynikiem).
  Kto i dlaczego chce zniszczyć taką gminę z dobrymi perspektywami???
  Tylko węzeł na wariancie południowym A da tej gminie impuls do jeszcze lepszego prosperowania, bo to gmina będzie korzystać z tego rozwiązania i czerpać środki finansowe do swojego budżetu z przyszłych inwestycji firm które powstaną na naszym terenie. (a nie Radom)
  Wariant północny B to swoiste samobójstwo dla tej gminy. S12 w tym wariancie biegnie prawie przez centrum kowali i tylko o 350m od szkoły podstawowej gdzie uczą się nasze dzieci. Podobnie będzie w Mazowszanach.
  Kto w ogóle bierze pod uwagę taki wariant???
  Kto będzie chciał się tu osiedlić, dzieci nie będą chciały budować nowych domów przy S12!!!
  Co oni wyprawiają!!!

  Odpowiedz
  1. Mia

   Wyjaśnię tylko, że kwota 60 mln różnicy między "A" i "B" dotyczy całego odcinka przebiegu wariantu od węzła w Młodocinie - do węzła w Puławach, nie tylko przebiegu w gminie Kowala. Takiego wyliczenia dla poszczególnych wariantów w poszczególnych gminach niestety nie znamy. Ale obiektywnie patrząc to w gminie Kowala, raczej tańszy będzie wariant "A/C" ponieważ nie ma na nim żadnych wyburzeń. Główny koszt wydłużenia wariantu "A" w całości odcinka generuję ta spirala podjazdowa pod Radom w Makowie Nowym.
   Próbują co niektórzy politycy zamydlać oczy tymi 60 mln, ale nie dotyczą one samej Kowali

   Odpowiedz
 9. Radomianin

  Najlepszy byłby mix wariantów B na zachodzie i A na wschodzie. Dzięki temu S12 byłaby zlokalizowana jak najbliżej Radomia, co przełożyło by się na rozwój naszego miasta. Już wystarczająco nas pokarali z tym, że S7 jest tak bardzo oddalone od miasta.

  Na rozwoju suburbiów mi nie zależy. Chcecie korzystać z miasta (basen, sklepy, drogi, szkoły), ale podatków już tu nie płacicie.

  Odpowiedz
  1. w&w

   Tępaku, kupując bilet na basen (np. mieszkaniec kowali) to właśnie odprowadza podatek do waszej zakichanej kasy miasta!!!
   Lepiej sobie odpowiedz na pytanie co by było gdyby mieszkańcy ościennych gmin zrezygnowali z miejskich basenów, bo za chwilę pobudują swoje (jak wam nie pasuje to napiszcie kartkę na dzwiach "tylko dla radomian za okazaniem dowodu osobistego".

   Odpowiedz
 10. Radomianin

  Najlepszy byłby mix wariantów B na zachodzie i A na wschodzie. Dzięki temu S12 byłaby zlokalizowana jak najbliżej Radomia, co przełożyło by się na rozwój naszego miasta. Już wystarczająco nas pokarali z tym, że S7 jest tak bardzo oddalone od miasta.

  Odpowiedz
  1. Drogowiec emeryt

   Akurat S7 idzie w odpowiedniej odległości od Radomia. Kto ma ochotę zajechać do Radomia do wybiera odpowiedni węzeł do zjazdu na Radom (a jest ich kilka) i załatwia swoje potrzeby, czy biznesowe, czy służbowe, czy turystyczne).
   Komu zależy udusić miasto Radom trasami expresowymi typu S po samych granicach miasta???. Teraz chcą zrobić to z S12 po południowej stronie Radomia projektując tę trasę po samych granicach miasta!
   Absurd!.

   Odpowiedz
 11. Freee

  Szkoda, że Witkowski nie zrzucił Frysztakowego chomąta, miał niepowtarzalną szansę, a tak to pozostaje stwierdzić, że może i Quń wyjdzie z Radomia, ale Radom z Qunia nigdy 🙁

  Odpowiedz
 12. Chili

  Radom, poza tym, że "chcę" wciąż nie podaje żadnych argumentów dla wariantu "B", a przykład Zakrzewa jaki podał Witkowski w dzisiejszej rozmowie na Cozadzen po prostu zwala z nóg.................chyba już mi się nie chce dalej tego komentować, idę spać.

  Odpowiedz
   1. Chili

    ooo, obudziłeś mnie. To ci chyba odpisze.

    Idealny przykład?, ale czego?
    Pomęczyć się dwa, trzy lata a nawet dłużej w oczekiwaniu na obiecaną drogę to groteska w porównaniu ze wsadzeniem takiej trasy w środek 12 tyś. gminy, tuż przy szkole gdzie uczą się nasze dzieci, już na zawsze przecież.
    Jest różnica, jest.
    Brawo dla ówczesnego wójt Zakrzewa! Szkoda że jego kolega Stanik tak nie potrafił.

    Odpowiedz
    1. Anonim

     Ależ Stanik to akurat bardzo dużo zrobił w tej sprawie 🙂
     Zmienił plan zagospodarowania W ukryciu, bez konsultacji społecznych, przesunął z lokalizacji wszystkim znanej korytarz S12.
     Dwa w jednym, odsunął od swojej posesji, przesunął na działki Frysztaka.
     Przecież to geniusz polityczny. Niech zbiera papiery, spotkamy się w sądzie.

     Odpowiedz
     1. KONSTYTUCJA

      Pragnę przypomnieć ,że zgodnie z art. 77 KONSTYTUCJI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ art. 1 Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody ,jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej.

      Uważam ,że po tym wszystkim co spotyka te gminę i jej mieszkańców (zostało to już niejednokrotnie opisane na tym blogu) należy pociągnąć do odpowiedzialności osoby rządzące , którym zawdzięczamy tę całą sytuację .Nie powinno być w tym kraju przyzwolenia na tak nikczemne działania.

 13. Pijany Mistrz

  A ja tu widzę duże niezrozumienie Witkowskiego naszych intencji. "Straszne ogry z Kowali skoczą na miasto i wyssą szpik z kości biednych urzędników magistratu". To nie tak panie prezydencie. Bardzo lubimy nasze miasto i bardzo ubolewamy nad jego postępującą degrengoladą. I tu nie chodzi o to, że drogę chcemy żeby poszła tam gdzie powinna. Źródłem upadku i fatalnej renomy tego tak dobrze usytuowanego i z potężnym potencjałem ludzkim miasta jest UKŁAD RADOMSKI, czyli mafia polityczno-biznesowa wysysająca siły życiowe tego organizmu społecznego. My nie walczymy z Radomiem, my walczymy z UKŁADEM RADOMSKIM!

  Odpowiedz
 14. Biznesment

  Czy ktoś wie z szanownych blogowiczów do kogo można złożyć wniosek o przyjęcie do tegoż już sławnego "układu radomskiego"?
  Wniosek swój motywuję tym, iż posiadam niezłą działkę w pobliżu przebiegu S12 w wariancie północnym w gminie Kowala, którą można będzie użytkować pod działalność gospodarczą.
  A może i Generalna zgodziła by się też nagiąć trochę ten przebieg w stronę mojej działki, to bym tak długiego wjazdku nie musiał robić.
  Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

  Odpowiedz
  1. Hans

   Jak rozumiem, żeś zwykły człowieczyna bez szczególnej przeszłości i kontaktów, czyli potrzebujesz mediatora. Dla takich swego czasu bardzo pomocny był niejaki Osiński, ale teraz ZSL trochę pikuję, to nie wiem czy jeszcze coś może, popytam.

   Odpowiedz
  1. Anonim

   Ja wiem, ja wiem, w maju zaraz po wyborach prezydenckich.
   Ale żeby się nie zdziwili, bo coraz więcej osób otwiera szeroko oczy na to co się dzieje.

   Odpowiedz
    1. Anonim

     Ja za bardzo nie widziałem publicznych protestów, poza Skaryszewem, widziałem natomiast dwa programy o korupcji przy S12, których dotychczas nikt nie wyjaśnij.

     Odpowiedz
     1. madridista011

      “Dalej trasa zostanie poprowadzona blisko lasu na północ od Skaryszewa, potem przez okolice Bogusławic w kierunku Podzagajnika. S12 ominie Zwoleń od południa.“

      To jest cytat z artykułu powyżej. Jasno w nim jest napisane którędy będzie ta droga poprowadzona, lecz nie mam zielonego pojęcia, skąd oni mają takie info

 15. Mieszkaniec

  Ale gdzie te protesty mieszkańców gminy Kowala pytam??Bo jakoś tego nie widzę i nie widziałem. Co się dzieje. Wariant BG to wariant najkorzystniejszy dla każdej gminy. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Dranie na stanowiskach

   A to mapa z 2001 roku, która jest w urzędzie Gminy Kowala przed zmianami jakie dokonano za wójta Stanika. Po co i dla kogo to zrobiono!!!, a mieszkańców zainteresowanych wyburzeniem domów i dorobku całego życia nie poinformowano!!!
   http://kowala-s12.pl/wp-content/uploads/2018/09/IMG_20180629_094405.jpg

   Szanowni mieszkańcy zwróccie uwagę jaki miała przebieg S12 oznaczona jako W3 w pierwotnej wersji - a jak wygląda dzisiejszy wariant północny "B" po niewielkich zmianach ukrytych przed mieszkańcami.
   Wariant W2 dzisiaj oznaczony jako "A,C" południowy bez zmian od bardzo dawna (nawet Stanikowi wtedy nie śniło się być wójtem).
   Wariant W1 zniesiony - a to on szedł najbliżej granic miasta, jak to dzisiaj chce prezydent miasta Radom Witkowski- proszę bardzo niech zreaktywuje ten wariant!!!
   Bardzo dużo szkód uczyniła zmiana zagospodarowania przestrzennego gminy Kowala za wójta Stanika z dnia 31.08.2009r, która wszystko zmieniła. Szczególnie zniesienie wariantu W1 (najbliższego miastu Radom) o który tak dzisiaj włodarze Radomia posłowie ziemi radomskiej zabiegają.
   Tak więc decydenci skreślają i zmieniają warianty przebiegu S12 a dzisiaj żądają i żądają tylko jednego - korupcyjnego "B".
   Halo, Halo puk, puk - czy organa ścigania śpią?, czy udają że nic się nie stało?.
   Miejscowi mówią, że za wójta Stanika Gmina sprzedawała swoje grunty za przysłowiową złotówkę osobom które dzisiaj są właścicielami gruntów pod S12.
   To co to jest? Prywatny folwark? - czy niezły przekręt którym powinny się zająć organa ścigania jak w każdym szanującym się państwie prawa!.

   Odpowiedz
   1. Kuba

    Jeżeli gmina pozbywała się działek po zaniżonej cenie - to jest to przestępstwo!
    ......a z drugiej strony bardzo łatwo sprawdzić kto i za ile nabył gminne działki za panowania wójta Stanika, a leżą teraz w pasie S12 w wariancie północnym B.........

    Odpowiedz
  1. Pik

   Brawo dla p.Bertolda - a tak na niego pluli!
   Dobrze by było żeby Sekielski z Kittlem wzieli się za to upadłe miasto Radom i pokazali "Układ Radomski" w pełnej krasie, które już wysysa ostatnie czerwone krwinki z układu odpornościowego społeczeństwa. Ludzie już dawno sracili orientację jak bardzo są oszukiwani i manipulowani!!!

   Odpowiedz
  1. ran

   No "wiarygodny" ranking (krytykowany przez wielu), w którym wygrywa Sopot (jedno z najdroższych i najszybciej wyludniających się miast w Polsce z powodu oparcia budownictwa na wynajmie mieszkań dla turystów) 🙂 Jak na ironię kapitule rankingu przewodniczy Buzek, który jest głównym powodem degradacji Radomia i całego byłego województwa radomskiego przez swoją reformę administracyjną z 1998 roku.

   Odpowiedz
   1. Anonim

    I po co zaklinasz rzeczywistość? Nie wiem może w prezydium miejskim zasiadasz 🙂
    Z faktami naprawdę się nie dyskutuje.....zresztą, wystarczy pojechać do Sopotu i wnioski nasuwają się same, że ten ranking jest niestety jak najbardziej wiarygodny.

    Odpowiedz
   2. Pijany Mistrz

    A no bardzo wiarygodny. Bo jest jak najbardziej potwierdzający regułę, że miasta i państwa mafijne zawsze są brzydkie, brudne i zaniedbane. Ludzie są biedni i rzucają się sobie do gardeł. Bo wszystko co wypracują pożera UKŁAD, tu RADOMSKI. Czy to Polska, Włochy, Wyspy Bananowe, czy raj Bananasiowy. Na wszystkich kontynentach skutki obecności mafii są właśnie takie.

    Odpowiedz
  1. Anonim

   No widać, że radomskie hieny ciągle walczą o swoje grunty wcześniej skupione pod s12 żeby się stać takimi "Pancernymi Marianami"!!!
   A my ludzie normalni k......wa na to im pozwalamy!!!!

   Odpowiedz
 16. mieszkaniec

  A na naszym lokalnym podwórku wójt ze swoją 9. wspaniałych podnieśli podatki!!!
  Jak to leciało w kampanii - "wójt dla ludzi" ???

  Odpowiedz
  1. Sowa uczy

   No i gitara. Czyli wszystko się zgadza!
   Podatki też są dla ludzi.
   ........... i na tym polega wyjątkowa intuicja i mądrość wójta Kowali.............
   ......jak sam On o sobie mówił na ostatniej radzie gminy......................
   ..................a tak w ogóle to niech się martwią Ci mieszkańcy którzy żyją na północ od S12 w naszej gminie (wariant B) bo Oni będą płacić duuuuuuuużo większe podatki miejskie po wchłąnięciu ich przez Radom............ chi, chi, chi .................................

   Odpowiedz
 17. miejscowa

  Nadchodzi Nowy Rok. Życzę nam wszystkim żeby był szczęśliwy i radosny.
  O dobrych wydarzeniach mówi się mniej niż o tych złych - bo są nudne?
  Więc dużo, dużo takiej nudy w 2020 roku.

  Odpowiedz
 18. Michał

  Witam wszystkich, mieszkam w Radomiu na Południu i niby nie powinien mnie przebieg trasy obchodzić...a jednak!!! Wariant A i zwłaszcza B to jakaś porażka!!!!! W takim przebiegu trasy najwięszy las w najbliższej okolicy Radomia jest przecinany na pół!!! Często odwiedzam ten las i naprawdę jest spoko, można połazić i odpocząć. Dziwi mnie że jakoś "ekolodzy" tego nie widzą?. Ciekawy jestem też stanowiska Lasów Państwowych??? Jak dla mnie to naj byłby wariant C bo biegnie skrajem lasu. Dla mnie takie"cięcie" lasu na pół jest niedopuszczalne, poza tym pewnie utrudni dostęp ludziom do lasu za drogą.

  Odpowiedz
 19. Bardzo Dobra wiadomość

  Dziś w końcu dobra "jaskółka" w sprawie S12. Komitet Społeczny Hale Krychnowice http://halekrychnowice.pl założony z mieszkańców ul. Fundowicza i Kosowa poinformował, że inwestor wycofał się z budowy wielkopowierzchniowego kompleksu hal w ich bezpośrednim sąsiedztwie http://halekrychnowice.pl/index1.html
  Dla nas jest to o tyle istotne, że bezsensowny wariant "B" drogi S12 miał być podstawą do doprowadzenia nowym śladem drogi 733 pod te hale. Więc bez nich nie ma żadnych podstaw wariant "B" w Kowali http://kowala-s12.pl/wp-content/uploads/2020/01/mapa_2016.png

  Odpowiedz
  1. Alter

   Masz nieaktualne informacje, bo województwo już kilka miesięcy temu porzuciło ponad 23 km drogi wojewódzkiej nr 733 od Zakrzewa do Parznic, więc przy torach nie ma już nawet drogi nr 733 (stala się drogą powiatową), a w gminie Kowala zostało już tylko kilka km tej trasy (od Maliszowa do Józefowa). Tu więcej: https://radioplus.com.pl/region/40345-powiat-radomski-ma-nowe-drogi

   Poza tym nie wiem czy kiedykolwiek były konkretne plany, że powstanie jakiś nowy ślad drogi 733 (jak jest gdzieś oficjalna informacja to pokaż) i wątpię, że to miało jakiś związek z halami, w sprawie których prwatny inwestor dopiero w poprzednim roku zaczął wstępne procedury. Grafika którą pokazujesz to plany gminy i widać, że na S12 nie planowali nawet węzła z tym nowym śladem drogi 733, wiec nie mialby on żadnego powiązania z S12, a tym bardziej z ewentualnymi halami, bo dojazd do nich jak już to byłby radomską obwodnicą południową (od S7), a nie drogą 733 biegnącą przez miasteczka gmin Kowala i Skaryszew.

   Województwo chętnie pozbyło się tego problemu, bo pewnie nie chciało dopłacać do drogiego wiaduktu nad torami i teraz to już nigdy nie doczekamy się wygodnej przeprawy przez tory, bo powiatu nie stac na taką inwestycję.

   Odpowiedz
   1. Pijany Mistrz

    Oj planowali, planowali, niejaki Frysztak baaardzoo zabiegał o ten węzeł na 733 i wcale się z tym nie krył 🙂 🙂 🙂 (Poszukaj sobie na sesjach rady miasta i w prasie lokalnej)
    A co do nazewnictwa- jak będzie wola polityczna to i na szlaku karawan na pustyni gobi zrąbią węzełek, żeby swoje działeczki uzbroić.

    Odpowiedz
    1. Alter

     No zabiegał o węzeł ale się nie udało bo GDDKiA od razu wyraźnie się temu sprzeciwila, więc dalej nie widzę związku między halami, o których usłyszeliśmy już kilka miesięcy po nieudanych naciskach w sprawie nowego węzła. Z tego co widzę to Frysztak chciał węzeł na starym śladzie trasy nr 733 i nie mówił nic o nowym przebiegu.

     Poza tym, ja pytałem o jakieś oficjalne plany co do nowego śladu drogi nr 733, a nie węzła na S12. Nawet na mapkach wojewodztwa z planowanymi inwestycjami jest zaznaczony tylko nowy ślad drogi 740 i 744 (teraz to i tak nie ma znaczenia skoro województwo porzuciło fragment drogi nr 733 przy torach ): https://i.imgur.com/5zJ14OT.png

     Co do nowych węzłów to jak już pisałem - nie ma szans, że jakiś powstanie znienacka, bo wg GDDKiA nie będzie już żadnych tak dużych zmian i jest tam już wystarczająco dużo węzłów (zaraz obok jest przecież węzeł na S7 i na drodze nr 744) - nikt nie uzasadni 3 węzłów, każdy w odległości 2,5 km od siebie. Z tym pisaniem o drodze powiatowej/wojewódzkiej nie chodziło mi o samo nazewnictwo tylko o to kto zarządza daną drogą i jakie ma środki na nowe inwestycje, a powiatu z pewnoscią nie stać na taką budowę.

     Odpowiedz
   2. Murgrabia

    Uporządkujmy. W 2013 roku miało tam powstać małe osiedle domków jednorodzinnych z Biedronką. Wiadomość pewna i sprawdzona. Każdy kto wtedy tamtędy jeździł musiał widzieć, że już nawet zaczęli krzaki karczować. I Nagle przestali. A przerwa w tych pracach zbiegła się z zatwierdzeniem przesunięcia korytarza drogi S12 przez GDDKiA, na ten zaproponowany przez Stanika i przegłosowany przez radę gminy Kowala w 2009r. https://youtu.be/7WYYoa6RT1U?t=9 . I w tedy się zaczęło całe Eldorado S12, planowanie węzełków i wykupowanie działek pod nimi, wyprzedaż gminnych gruntów pod drogą za grosze dla bliskich władzy znajomych i informowanie wszystkich dalszych przy...sów gdzie mają sobie kupować działki, żeby na pewno trafiła na nie S-ka.
    No i wtedy nasza gwiazda z Kowalówki- Qńrad F. ogłosił nowy węzełek na 733 w Kowali Kolonii, a usłużny planista Władysław Król zaplanował przesunięcie drogi 733 na nowy szlak wprost w planowane hale.

    Odpowiedz
    1. Alter

     Na początek uściślijmy - piszesz o domach na terenie gminy Kowala gdzie obecnie naprzeciwko planowanych do niedawna hal zaczęto budować domy czy o terenie Radomia, gdzie miały powstać hale albo o jeszcze innym terenie? No i kiedy niby było to "zatwierdzenie przesunięcia korytarza drogi S12 przez GDDKiA"?

     Widzę tu brak logiki - patrząc na komentarze wyżej, przesunięcie północnego wariantu w 2009 roku było niewielkie i nie wiem w jaki sposób miałoby to wpłynąć na jakąś inwestycję po drugiej stronie torów. Co do działek to jak już w 2009 roku był nowy plan oficjalnie przyjęty przez gminę to każdy mógł sobie kupować te działki, choć wg wypowiedzi polityków mieli oni je już przed 2009 rokiem (jakby co to można to łatwo sprawdzić). Nawet jakby było inaczej to patrząc na doniesienia mediów lokalni politycy słabo się orientowali skoro S12 ma iść kilkaset metrów od ich działek.

     Odpowiedz
     1. Pytuś

      No tu Alter ma rację, Murgrabia pisze o tym przesunięciu korytarza przez S.S. i ówczesną radę jak o zwykłej standardowej procedurze administracyjnej, pomijając, że to była zwykła hucpa za plecami niczego niespodziewających się mieszkańców Kowali Kolonii. O ile nie dziwi, że Miecio, prawa ręka Stanika a jednocześnie radny z Kowali Kolonii słowa nie powiedział to nie dziwi, ale przecież byli inni radni, którzy przecież wszystko wiedzieli. Pominięto jakiekolwiek konsultacje społeczne, o niczym nie poinformowali najbardziej zainteresowanych. A w GDDKiA to dzieci pracują, skoro był wielodziesięcioletnin korytarz, gdzie nie wydawano pozwoleń budowlanych, to na jakiej podstawie nagle przesunęli ten korytarz w już gęsto zabudowaną część wsi, w ludzi niczego się nie spodziewających?

     2. Może już dość tych KRĘTACTW!

      Alter nie brnij lepiej już dalej. Działke pod drogę sprzedaje się raz, ale lokalizacja biznesów w odległości bliskiej takiej drogi w szczególności węzłów i pod lotniskiem daje zysk z takich działek już na dziesięciolecia i ustawia rodzinkę praktycznie na zawsze. Przypomnij sobie co Wójcik bełkotał w reportażu... i daj już sobie spokój. Wszyscy wszystko wiedzą. Próba skomunikowania planowych hal w Krychnowicach przez 733 węzłem w Kowali Koloni i wiaduktami nad torami, prosto w S12 a potem na lotnisko jest faktem, Nie pitol, że obwodnica południowa tak zwana "furmankowa", przejmie taką ilość tirów jak zakładał projekt obciążenia tych hal i to w ruchu 24 dobowym. Lepiej nie ciągnij tych swoich "zmiękczaczy" tematu, bo wywalę tu jeszcze kilka nieznanych szeroko opinii publicznej faktów...i miło nie będzie.

     3. Mieszkaniec kowali-kolonii

      Alter - chyba jesteś "adwokatem diabła"
      Czytam sobie teraz i jestem wstrząśnięty tymi kitami "że nic się nie stało".
      Na jakiej podstawie były wójt Stanik i rada gminy zmieniła w 2009r zagospodarowanie przestrzenne gminy przesuwając przebieg trasy S12 w stronę bliżej centrum Kowali (obecnie wariant B) na tereny zabudowane bez żadnej informacji dla tych mieszkańców z Kowali-Kolonii narażając ludzi na ogromne straty.
      Widać Alter że jesteś zorientowany w temacie - to podaj do opinii publicznej uzasadnienie tej uchwały z tamtego okresu.
      Droga ekspr. S12 została wyrwana z zaplanowanego od wielu, wielu lat swojego korytarza gdzie nie były wydawane pozwolenia na budowę na ten obecny. Dlaczego ?????????????????????

 20. Mieszkaniec kowali-kolonii

  P.s
  a te działki "dalekiej rodziny" jak twierdził w reportażu TVP obecnie poseł Frysztak - to tak zupełnie przypadkiem znalazły się w obecnym północnym korytarzu S12 (wariant B po przesunięciu za rządów wójta Stanika) ?????????????????????????????????????????????????? ale cyrk i bezprawie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *