Przeskocz do treści

Apel

Poinformuj innych

 

Wobec faktu nieuzasadnionych i bezkompromisowych nacisków ze strony Radomia na pozostawienie niszczącego gminę Kowala „wariantu północnego” zwróciliśmy się z apelem o pomoc w rozwiązaniu naszego problemu.

Poniżej zamieszczamy pismo, które otrzymali:

Minister Infrastruktury
Posłowie na Sejm RP Ziemi Radomskiej
Senatorowie RP Ziemi Radomskiej
Prezydent Radomia
Radni Województwa Mazowieckiego                                                                                Radny Powiatu Radomskiego

 

Komitet Społeczny „Kowala-S12”                                             Kowala, dnia 10.04.2018 r. komitet@kowala-s12.pl

Sz.P.                                                                                                              ……………………………….                                                                      ………………………………..

                                                                    Apel

My, jako Komitet Społeczny „Kowala-S12” reprezentujący społeczność podradomskiej gminy Kowala, apelujemy o interwencję w sprawie związanej             z planowaniem przebiegu drogi ekspresowej S12 przez teren naszej gminy.

Popieramy budowę trasy S12 i rozumiemy jej strategiczne znaczenie dla Radomia     i ogólnego dobra regionu.

Jednak, sprawa projektu trasy S12 na odcinku gminy Kowala od samego początku uwikłana jest w okoliczności, które wskazują na celowe działania zmierzające do realizacji niejasnych interesów, a które zagrażają rozwojowi naszej gminy.

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec łamania zasad prawa oraz ignorancji okazywanej mieszkańcom gminy Kowala:

 • Doszło do rażącego niedopełnienia podstawowych procedur związanych           z budową drogi ekspresowej:

- nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych w związku z planowaniem przebiegu drogi ekspresowej przez teren naszej gminy ( na przestrzeni 10 lat ),

- nie upubliczniono informacji dotyczących planu zagospodarowania                       przestrzennego związanego z projektem przebiegu trasy,

- mieszkańcy zostali zaskoczeni gotowym już projektem przebiegu trasy przedstawionym na I spotkaniu informacyjnym z GDDKiA.

 • Dla terenu gminy Kowala, wbrew powszechnie stosowanym standardom, zaprojektowano tylko jeden przebieg drogi S12 - tzw. „wariant północny”.
 • Ten zaproponowany wariant przeczy zasadom ogólnie pojętego dobra społecznego i zdrowego rozsądku:

- arteria przecina centralnie gminę niszcząc jej strukturę i integralność,

- przebiega przez zurbanizowane okolice centrum Kowali wymuszając wyburzenia domów,

- nie przedstawiono żadnych racjonalnych i merytorycznych argumentów uzasadniających celowość i sensowność zaproponowanego przebiegu trasy,

- nie uwzględniono innych, znacznie korzystniejszych, a pozostających w bliskiej odległości, rozwiązań dla przeprowadzenia tej trasy.

 • Doszło do naruszenia ładu społecznego w gminie na skutek budzących kontrowersje działań urzędniczych:

- niejasne stanowisko Urzędu Gminy wobec interesu tutejszej społeczności          oraz ignorancja wobec opinii publicznej spowodowała powstanie lokalnego konfliktu społecznego pomiędzy władzami gminy a mieszkańcami,

- bierność Urzędu Gminy wymusiła powstanie inicjatywy społecznej pod nazwą Komitet Społeczny „Kowala-S12” ukierunkowanej na podejmowanie oddolnych działań w obronie gminy.

 • W wyniku presji i działań Komitetu Społecznego opracowano alternatywny - korzystny dla gminy - tzw. „wariant południowy” S12:

Dziękujemy zespołowi z GDDKiA za naniesienie na mapę projektową tego satysfakcjonującego nas przebiegu, który:

- jest oddalony od wcześniejszego zaledwie o ok. 1, 2 km,

- nie narusza integralności gminy,

- przebiega przez niezurbanizowane tereny,

- zabiera gleby o bardzo niskiej wartości użytkowej.

W GDDKiA zapewniono nas, że „wariant południowy” będzie poddany dalszym analizom.

Niestety, z powodu niewyjaśnionych przyczyn, istnieją ogromne naciski          ze strony struktur urzędniczych oraz prominentnych polityków Radomia       na pozostawienie „wariantu północnego” niszczącego Kowalę. Bezkompromisowość Radomia w tej sprawie nie znajduje poparcia w żadnych racjonalnych uzasadnieniach, sugeruje natomiast wykorzystywanie stanowisk i funkcji publicznych do celów innych, niż dobro społeczne.

Stanowisko Radomia jest zupełnie niezrozumiałe wobec faktu, że potrzeby miasta związane m.in. z planowaną rozbudową lotniska zostały zabezpieczone porozumieniem w sprawie S12 na odcinku Radom – Skaryszew – Gózd.

W związku z powyższym, oświadczamy:

 • Nie zgadzamy się na przeprowadzenie trasy S12 tzw. „wariantem północnym”, czyli środkiem gminy przez zurbanizowane okolice centrum Kowali.
 • Akceptujemy wyłącznie tzw. „wariant południowy”.

W sytuacji, która naszym zdaniem, narusza demokratyczną zasadę sprawiedliwości społecznej, my, jako Komitet Społeczny „Kowala-S12”, reprezentujący mieszkańców gminy Kowala, prosimy Pana ………......             oraz wszystkie osoby zaufania społecznego, które mogą mieć wpływ                na decyzje w tej sprawie o zainteresowanie się naszym problemem.

Jesteśmy grupą lokalnych patriotów, którzy czują się odpowiedzialni za swoją (sięgającą średniowiecza) Małą Ojczyznę, jej dotychczasowy dorobek oraz rozwój.

Mamy nadzieję, że nie zostaniemy pozbawieni przekonania, że żyjemy                       w praworządnym państwie, które zabezpiecza dobro każdej społeczności                    i każdego człowieka.

Komitet Społeczny „Kowala-S12"                                                                                     www.kowala-s12.pl

35 myśli na “Apel

 1. obywatelka

  Ano - teraz będziemy mieli okazję przekonać się,
  czy żyjemy w państwie prawa, w państwie uczciwości i sprawiedliwości,
  czy ci, którym powierzamy mandaty społecznego zaufania rzeczywiście kierują się dobrem publicznym.
  Ciekawe, kto zainteresuje się naszym problemem? Kto odpowie na nasze wołanie
  o pomoc? Komu naprawdę zależy na wspólnej sprawie, a kto wykorzystuje ją jedynie do celów własnych?
  Ta wiedza będzie dla nas bardzo cenna w tym roku wyborczym.

  Odpowiedz
  1. Syn tej ziemi

   Nic dodać, nic ująć.
   Polska to nie Białoruś czy Ukraina czy Korea Północna.
   Żaden oligarcha nie będzie mówił co jest dla nas to lepsze lub gorsze.
   Jeśli żyjemy w państwie Prawa i Sprawiedliwości to my jako mała "ojczyzna" mamy również wpływ na nas los.
   Bardzo prosimy o uszanowanie woli mieszkańców odnośnie przebiegu trasy S 12 w wariancie tzw. "południowym" przez naszą Gminę Kowala.

   Odpowiedz
 2. Alonzo

  Oj, za grzeczny ten Apel, za grzeczny.
  Ja to bym wprost zapytał, czy przypadkiem nie słyszeli KTO "ciągnie" drogę pod swoje działeczki, kto przesunął węzeł w Młodocinie? 10 lat to kawał czasu na usadowienie się tu i tam.

  Odpowiedz
  1. lama

   Ja myślę, że apel musi być grzeczny. W dyplomacji mówi się między wierszami. Ważni Panowie pewnie dobrze rozumieją, w czym rzecz. Pytanie, co teraz?

   Odpowiedz
 3. Bezstronny

  Pewnie że brawo. Teraz to nie tylko mieszkańcy mają problem. Teraz to wszyscy poinformowani przez Komitet mają problem. No nie powiedzą - Kowalacy! Nic się nie stało!

  Odpowiedz
 4. Chili

  Autostrady, drogi ekspresowe to jak tętnice - rozprowadzające, a reszta dróg to żyły, małe żyły i naczynia włosowate!!!!
  Weźcie ich ludzie na przeszkolenie medyczne albo co? żeby coś zrozumieli!!!
  Tętnice z przebiegiem 50 000 samochodów/dobę chcą wsadzić ludziom pod szkoły, domy. To jakby tętnica była w małym palcu? Kto to wytrzyma?
  Czy GDDKiA nie stać na inżynierów, którzy by umieli wyznaczyć przebieg tętnicy???

  Odpowiedz
 5. GutMir

  Państwo Prawa Uczciwości Sprawiedliwości to my wszyscy OBYWATELE mieszkańcy Gminy Kowala Prawo upoważnia NAS nakazuje nam obronę Naszej Małej Ojczyzny przed zniszczeniem i rozbiorem Uczciwość zobowiązuje NAS do przekazywania prawdziwych informacji o działaniach jakie są podejmowane przez władze wszystkich instancji w całym kraju Sprawiedliwość to nasza powinność do podejmowania tych wszystkich działań obronnych które robimy pod sztandarem komitetu Kowala S-12

  Odpowiedz
  1. tutejsza

   Gutmir masz racje! Ta oddolna inicjatywa Komitetu kowala s-12 powinna zawstydzać tych,którzy na różnych szczeblach władzy zapomnieli po co zostali powołani--przecież nie po to by w czasie tzw kadencji i w wyniku dostępu do strategicznych informacji NAPYCHAĆ sobie KIESZENIE ,podejmować szkodliwe decyzje rzutujące na przyszłość pokoleń!

   Odpowiedz
 6. wyborca

  PRAWDA I UCZCIWOŚĆ -- ostatecznie zawsze zwycięża.
  Czas powiedzieć głośno NIE!!!! - cwaniakom, sprzedawczykom, kombinatorom -
  - ludziom małym zajmującym wysokie stanowiska --- a szczególnie tym, którzy tylko przebierają się w szaty sprawiedliwości ( to chyba o takich powiedziano: "pobielane groby").

  Odpowiedz
  1. zawsze prawicowa

   Jest też w tej chwili okazja aby zaobserwować działania tych,do których
   zwrócono się z tym APELEM .Jak dalece PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ jest dla Nich nadal wyznacznikiem działania-MISJĄ?????

   Odpowiedz
 7. Radomianin

  GLORY, GLORY, GLORY - dla Komitetu Społecznego "Kowala S-12".
  Jestem z Radomia i wstydzę się za naszego prezydenta Witkowskiego i Wice Frysztaka. Oni niczego się nie uczą - tępe łby.
  Mało, że Radom cienko przędzie to i sąsiednią gmine Kowala chcą udupić!!!.
  Po co, dlaczego???. Bo ktoś każe???
  Czy naprawdę nie mamy już dość takich prymitywnych, bogatych z długami "Adamowiczów" ziemi radomskiej???.
  Nie bądżcie obojętni, walczcie o swoje!!!. Prawda i argumenty są po waszej stronie.
  Pozdrawiam i Kibicuje.
  Radomianin.

  Odpowiedz
  1. Mieszkanka Kowali

   Radomianin, zapomniałeś o wybitnym pośle Ruszczyku, bardzo chętnie niegdyś nas odwiedzającym. Jemu zniszczenie Kowali widać też bardzo na "ręke"

   Odpowiedz
 8. Mieszkaniec gminy

  Z tego co wiemy politycy PiS owi związani z naszym terenem są za wariantem południowym, bliżej Radomia. Ciekawy jestem czy pójdą we własnym interesie czy pokażą że dobro drugiego człowieka jest najważniejsze

  Odpowiedz
 9. Toya

  Na dzisiejszej Konwencji PiS Prezes Jarosław Kaczyński powiedział:
  "PiS ma być partią czystych rąk, nie będzie żadnej tolerancji, żadnego zmiłowania dla tych, którzy te ręce będą sobie brudzić" -------
  No -- Ważni Panowie z Radomia --- pokazać łapki !!!!

  Odpowiedz
   1. opinia

    Kocie prezesa przybywaj w nasze strony radomskie-przejdziesz się wzdłuż planowanej s-12 w wariancie północnym---upolujesz tu duuużo interesujących twego Pana ciekawostek z dziedziny ,,brudnych rąk,,

    Odpowiedz
 10. Zoolog

  Z tego co wiem, to nie tylko Kot Prezesa miałby co robić, trzeba wezwać koty, psy, świnki morskie....i co tam mają -"Prezesów" wszystkich maści.
  Osiągnięto porozumienie ponad podziałami, by żyło się lepiej.......niektórym.

  Odpowiedz
 11. Eureka

  To teraz wiem, dlaczego 733 przez Kowalę-Kolonię puszczają nowym śladem - bo dla wszystkich nie starczyło działek wzdłuż S12 !!!!

  Odpowiedz
 12. GutMir

  DZIAŁKI Pieniądze wszystko to działania sił nieczystych zniewalają człowieka Człowiek człowiekowi czyni krzywdę robi bardzo złe rzeczy raniąc siebie i bliźniego ZATRACA ŚWIADOMOŚĆ NIE POTRAFI ROZRÓŻNIĆ DOBRA OD ZŁA

  Odpowiedz
  1. Jacek

   Dobrze mówisz GutMir, zatem wszyscy razem pomóżmy im odróżnić dobro od zła, a ponadto są też specjaliści od zaglądania w sumienia - nie tylko kościelni...

   Odpowiedz
 13. miejscowa

  Komitet Społeczny " Kowala S - 12" myśli, mówi i działa dyplomatycznie - choć to trudne, bo emocje są silne. Niektórzy urzędnicy dyplomatycznie to tylko mówią, ale myślą i działają zupełnie inaczej. Ale ludzie są mądrzejsi niż niektórym urzędnikom i politykom się wydaje. I mamy dobrą pamięć.

  Odpowiedz
  1. opinia

   Cały czas myślę na ile GDDKiA pozwoli sobą manipulować tym radomskim ,,spryciarzom'' z tzw.GÓRY od robienia intratnych interesów o stałym schemacie działania:: --zaplanować,wykupić,doprowadzić za publiczne pieniądze np.droge pod interes?

   Odpowiedz
   1. z polski

    No jeśli zrobią tą drogę jak na tym chorym wariancie ,,B""i pofalowanym śmiesznie wariancie ,,A""to znaczy że decydenci są wysoko postawieni i wydadzą polecenie GDDKiA.Wszak jeden jest tylko logiczny i do przyjęcia --biorąc pod uwagę natężenie ruchu wschód--zachód wariant,,C""

    Odpowiedz
    1. Chili

     Tylko wariant C jest do przyjęcia, na całym przebiegu. Z trasą S7 też głupocili, aż w końcu się ktoś ogarnął. Wariant C - przebiega w najkrótszym odcinku między węzłami, nie wjeżdża w osiedla zamieszkałe - jest zgodny ze sztuką budowania dróg ekspresowych i autostrad.

     Odpowiedz
     1. Chili

      Krajowa 9 z S12 - świetnie skomunikuje miasto, przyszłe (być może) lotnisko. A pod lokalne interesiki - podciągać lokalne dróżki, a nie smoka ryczącego.

 14. Realistka

  Czym tak naprawdę decydenci nasi lokalni czy w Radomiu różnią się od nas mieszkańców -ot niczym!. Dostali mandat zaufania który niestety perfidnie wykorzystują.

  Odpowiedz
  1. Lama

   Oj! -- Różnią się -- i to bardzo! W tym chorym świecie ludzie prawi trzymają się od urzędów i polityki z daleka.
   Dlatego nie ma co liczyć na logiczne i uczciwe decyzje.

   Odpowiedz
 15. GutMir

  18 kwietnia 2018 r. o godz. 16.00 spotykamy się w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali Razem stoimy murem popieramy budowę drogi S 12 na terenach nie zamieszkałych Bronimy naszej ziemi i nas samych przed podziałem i zniszczeniem

  Odpowiedz
 16. Chili

  Ludzie, Frysztak oszalał!!!
  Przesunięta o 1 km drogi to według niego problem komunikacyjny!!!
  Krychnowice naszczęście blisko, dobrze skomunikowane z Kowalą to przynajmniej rodzina będzie miała blisko.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *