Przeskocz do treści

Światło nadziei

Poinformuj innych
Światło nadziei
Światło nadziei

Po spotkaniu w GDDKiA - światło nadziei

 

Jest !!!!!!

Otworzyła się wielka szansa dla gminy Kowala - na mapę z projektem przebiegu S12  naniesiono wywalczony przez nas                                         "wariant południowy" i oznaczono go jako wariant  A !!!

 

28.03.2018 r. odbyło się spotkanie w GDDKiA w Warszawie, na które zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów: Kowali, Skaryszewa, Gozdu i Radomia.

Naszą gminę reprezentowali: v-ce wójt Dariusz Bulski, Piotr Markiewicz                 oraz Władysław Król (autor projektów gminnych).

Wójt Tadeusz Osiński, mimo złożonego przed nami zobowiązania, nie uczestniczył  w tym spotkaniu.

Nam, jako Komitetowi Społecznemu, nasi włodarze odmówili zaproszenia               do udziału w gminnej delegacji. Mimo to, udało się nam dostać do urzędu GDDKiA, gdzie spotkaliśmy się z bardzo dobrym przyjęciem.

Stronę GDDKiA reprezentowali: wicedyrektor Tomasz Kwieciński, naczelnik wydziału Paweł Jaskowski oraz projektant z biura Schuessler-Plan Pan Zbigniew Wichański.

Podczas spotkania przedstawiono nową mapę z projektem przebiegu trasy S12 przez tereny gmin: Kowala – Skaryszew – Gózd.

Na odcinku gminy Kowala, mapa ta, oprócz poprzedniego „wariantu północnego”    (z oznaczeniem B), zawiera naniesiony „wariant południowy” (z oznaczeniem A).

Zaprojektowano go w sposób zbliżony do znanej już nam oficjalnej propozycji przekazanej przez nasz urząd.

Następnie, został on połączony z wariantem wypracowanym przez Skaryszew.

To wielka sprawa, zważywszy na to, że trzy miesiące temu do naszego urzędu gminy wpłynęło pismo z GDDKiA informujące o tym, że "wariant południowy" nie będzie poddawany żadnym analizom.

Ta mapa zostanie publicznie przedstawiona na zaplanowanym w połowie kwietnia spotkaniu w Kowali. Dopilnujemy, aby tym razem urząd gminy zorganizował            to spotkanie zgodnie z obowiązującą procedurą.

Nowy projekt S12 wzbudza wielką radość (to kolejne zwycięstwo w wojnie                 o Kowalę), ale trzeba mieć świadomość, że daje on szansę, a nie pewność dopuszczenia wariantu południowego.

Najpierw musi on przejść wszelkie ekspertyzy geologiczne, przyrodnicze itp.

Oprócz tego, w toku spotkania, zorientowaliśmy się, że wywalczony przez nas „wariant południowy”, ma zagorzałych przeciwników w osobach reprezentujących Radom oraz Gózd.

Po spotkaniu ustaliliśmy, że istnieje „Stowarzyszenie S12”, którego prezesem jest prezydent Radomia Radosław Witkowski, a wójt Gozdu jest członkiem zarządu. Oprócz tego okazało się, że należą do niego przedstawiciele wszystkich samorządów zainteresowanych przebiegiem S12 naszego regionu (z wyjątkiem gminy Kowala).

Z przyczyn dla nas niejasnych wywierany jest ogromny nacisk                             ze strony Radomia  na pozostawienie niszczącego Kowalę „wariantu północnego”.

Trudno to zrozumieć. Przecież my walczymy o przesunięcie korytarza S12 zaledwie o ok. 1,2 km na tereny niezurbanizowane. Ponadto, dostęp S12 do lotniska został zabezpieczony na odcinku Skaryszewa i Gozgu. Nikt też nie podał nam żadnego argumentu, który wskazywałby, że nasz"wariant południowy"jest złym pomysłem.

Wygląda na to, że czekają nas kolejne wielkie trudności.

Teraz musimy zrobić wszystko, aby obronić naniesiony już na mapę             nasz „wariant południowy” !!!

52 myśli na “Światło nadziei

 1. patriotka

  To wspaniała wiadomość dla nas wszystkich (mam nadzieje ,że wszystkich) na święta Wielkanocne!!! KOMITET KOWALA S-12 wykonał niesamowitą pracę na rzecz tutejszego społeczeństwa! Nie ustawajcie w działaniach !!! Niech dalej Was BÓG prowadzi i strzegą ŚWIĘCI ANIOŁOWIE !!!

  Odpowiedz
  1. pat

   CAR, HITLER, STALIN nie zniszczyli nam KOWALI to WITKOWSKI, FRYSZTAK,
   DZIEWIT (i inni kolesie ) też jej nie ROZWALI !!!!

   Odpowiedz
  2. Pan Kracy

   Radom niech się zajmie remontem dróg, wiaduktów u siebie,
   bo takiego dziadostwa nie ma już nigdzie.
   Na wiadukcie ul. Wojska Polskiego znowu zapadła się nawierzchnia. Poprzednio całkiem niedawno była tam dziura przez którą było widać tory kolejowe. Ciekawe na kogo trafi i z samochodu zrobi się szynobus?.
   Takich przykładów jest niestety wiele.
   Radom - do roboty.
   Kowala i jej mieszkańcy to nie ROBACTWO, które można rozjechać!!!.

   Odpowiedz
 2. Alonzo

  Pierwszy milowy krok za nami.
  Mamy drugi wariant dla Kowali. Teraz bardzo trudną rzeczą będzie obronić ten wariant. Jeszcze bardzo długa droga przed nami wszystkimi.

  Odpowiedz
  1. Drzazga

   W jedności siła! Wszystkich mataczących ,zdrajców Kowali oraz cwaniaków większych i mniejszych podawać do publicznej wiadomości mieszkańcom! To bardzo potrzebne dla oczyszczenia GMINY ze ZGNILIZNY MORALNEJ !!!

   Odpowiedz
 3. Loyer

  Dobrze Wam radzę, nie odpuszczajcie!!!!
  Tak zepscuci ludzie jak oni, ta zgnilizna NIE MA PRAWA PEŁNIĆ FUNKCJI PUBLICZNYCH!!!
  Jak najszybciej POZEW ZBIOROWY DO SĄDU!!!! - tam jest ich miejsce!!!!
  Powodzenia dla Komitetu.

  Odpowiedz
 4. Kochany Waldek

  To zrozumiałe że Radom walczy o swoje. Wariant, który uznają oni za bardziej korzystny dla Radomia, niektóre osoby uznają za mniej korzystny dla Kowali.
  Powodów może być kilka:
  1. Prowadzony bliżej Radomia zapewnia lepszą obsługę komunikacyjną miasta.
  2. Zniechęca do osadnictwa w Kowali mieszkańców Radomia, a co za tym idzie, minimalizuje negatywne zjawisko suburbanizacji.
  3. Jest tańszy a zatem wzrastają szanse na jego wybudowanie (a budowa sama w sobie jest dla Radomia niezwykle korzystna).

  Normalny konflikt interesów sąsiednich gmin. Nie dorabiałbym do tego ideologii, Stalina, Hitlera czy innej bogoojczyźnianej narracji.
  Każdy przedstawia swoje racje, argumenty, a potem na bazie decyzji środowiskowej wybierany jest wariant optymalny z punktu widzenia inwestora po zasięgnięciu opinii zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego.

  Osobiście uważam, że pomimo protestów, zostanie wybrany wariant północny (ze względu na koszty) lecz sama budowa nie zacznie się najpewniej przed 2025r., bo kasa poszła na pincet plus i inne pisowskie misie. Na drogi zabrakło i jeszcze długo nie będzie.

  Pozdro.

  Odpowiedz
  1. Realistka

   Kochany Waldku. Swego czasu żył sobie taki jegomość z charakterystycznym wąsikiem, który kosztem Polski chciał otworzyć Niemcom przestrzeń życiową na wschód. Pańskie rozumowanie, że gmina Kowala powinna cicho siedzieć, bo Radom ma swoje potrzeby i rozwój, widzi dla siebie korzyści z trasy S12, biegnie tym samym tropem. Trasa S12 przez środek Kowali jest takim samym absurdem jak przeprowadzenie jej np. przez Żeromskiego w Radomiu. Chciałby Pan mieszkać przy takiej dymiącej spalinami drodze? bo ja nie

   Odpowiedz
  2. Alonzo

   Hej Waldek. Był kiedyś tu na blogu taki Henryk, co wmawiał nam że droga S12 przez środek Kowali to - "Dobro Narodowe". Czyli wariant północny - To Dobro Narodowe, a oddalony o kilometr wariant południowy - to co? -chyba Zło Narodowe.
   Ty i Heniek - OGARNIJCIE SIĘ!

   Odpowiedz
  3. Osadnik z Radomia

   Wydaje mi się że Waldek jesteś bardzo "zatroskanym" o Radom. Twoja sugestia, że jak rozjedziecie Kowale to ludzie z Radomia przestaną uciekać, żeby się w niej osiedlać jest co najmniej zabawna (ale tak naprawdę tragiczna). Proponuję wybudujcie cztery takie "S-ki" naokoło Radomia (odizolujcie jeszcze od Zakrzewa, Jedlińska i Jedlni Letnisko) albo najlepiej od razu mur, to może zatrzymacie "negatywne zjawisko suburbanizacji". A może po prostu Wy Rządzący (zakładam że kimś takim właśnie jesteś) zacznijcie rządzić Radomiem, a nie go tylko wysysać. Nikt z Warszawy czy innych rozwijających się miast nie ucieka. A Radom wiecznym ogólnopolskim pośmiewiskiem. Ale z takim myśleniem......

   Odpowiedz
 5. Misia

  Ale czemu Waldek przedstawiasz tylko racje Radomia? Piszesz S12 skomunikuje Radom, Kowala walczy zaledwie o przesunięcie o jakieś 1 km. to na taką trasę nie ma żadnego znaczenia. A dla społeczności by, albo nie być

  Odpowiedz
  1. Kochany Waldek

   Po co mam strzępić ozór i przedstawiać rację mieszkańców Kowali poszkodowanych przez potencjalny wariant północny skoro zostały one już tutaj wypisane setki razy i odmienione przez wszystkie przypadki?

   Ten 1 km przesunięcia wydłuża POR (Południową Obwodnicę Radomia) o ileś kilometrów więcej (pewnie ktoś policzy) i podnosi koszty jej budowy. I jak pisałem, z punktu widzenia Radomia jest to mniej korzystne.

   Dla społeczności jako całości nie ma wielkiego znaczenia czy droga pójdzie wariantem północnym czy południowym. Natomiast dla właścicieli działek, po których droga ma biec, którzy mają na nich swoje domy to faktycznie przekichane.

   Odpowiedz
   1. Kowal

    O jakiej społeczności mówisz?.
    Dla obywatela z innego rejonu Polski oczywiście, że nie ma.
    Ale dla miejscowej społeczności ma znaczenie strategiczne!!!
    Tu już nie chodzi tylko o kilku pechowców tzw. "wyburzeńców", tylko o strukturę, integralność całej gminy. Trzeba się postarać to zrozumieć.
    Radom jeśli chce mieć s-12 blisko Radomia niech stworzą 3-ci wariant, który będzie leciał przez Krychnowice, lub przez Jeżową Wolę (tam są pewnie stabilne grunty i będzie jeszcze taniej) . Póki co Radom chce adoptować s-12 jako obwodnicę, ale kosztem gmin!!!!, kosztem mieszkańców gmin i kosztem gminnych terenów. Naprawdę nie trzeba być wielce szkolonym żeby zauważyć że tereny wokół takiej trasy robią się martwe. Nikt nie postawi domu itd,itd., oraz następuje odpływ mieszkańców.
    Wariant tzw. "południowy" Kowali łączy się z wariantem Skaryszewskim wydłużając tylko nieco więcej niż 1 km do 1,5 km długość trasy, ale unikamy rozbioru Gminy i kosztów na odszkodowania za utracone nieruchomości, budynki itp,itp.
    Myślenie nie boli.

    Odpowiedz
   2. Misia

    Wariant południowy wydłuża obwodnice o 1,5 km - zostało to już policzone. Czy to duży koszt? wobec kosztów społecznych. Tobie jęzora strzępić się nawet nie chce, a lokalna społeczność ma zostać z takim syfem na zawsze, a ci wyburzani to w gruncie rzeczy zostaną w najlepszej sytuacji bo będą mieli wybór gdzie chcą dalej żyć. A reszta nie. Pooglądaj sobie jak wygląda życie wokół dróg ekspresowych, autostrad.

    Odpowiedz
   3. 007 - zgłoś się.

    Kochany Waldku,
    Bądż mężczyzną i powiedz ludziom wprost, że pewien "ważniak" zarządał doprowadzenia trasy ekspresowej S-12 do swoich wcześniej skupionych działeczek i jego kolesi. Ta narracja z Radomiem i jego potrzebami jest po prostu żałosna - sprytne, nie jeden się na to nabierze.
    Teraz cała Polska musi się zrzucić na S-12 dla "ważniaka", bo on tego chce i już.
    Ja myślę, że jednak zostanie wybrany wariant tzw."południowy", bo żaden inżynier zdrowy na umyśle nie poprowadzi ekspresówki o tak wysokich parametrach wprost w ludzkie siedliska, bo tak sobie to "ważniak" sprytnie wymyślił.
    Panie "ważniak" - Polska to nie Ukraina i Białoruś. Tu są rządy prawe i sprawiedliwe, a nie oligarchiczne.
    Demokracja w wydaniu "ważniaka" nie ma sensu. O ile kupowanie sobie działeczek nie jest zabronione, to projektowanie i budowanie trasy S-12 pod działki kilku cwaniaków niszcząc przy okazji całą strukturę gminy i wysiedlając ludzi jest po prostu przestępstwem.
    Jeśli Radom tak bardzo boi się tych kilkuset metrów dalej s-12 od siebie, to niech ją weżmie całkiem bliżej siebie. Rejony Krychnowic , Kosowa po granicach administracyjnych miasta i gminy - tam są piękne puste niezamieszkałe tereny. Dawny PGR w Kosowie - piękne miejsce na węzeł lub trasę. Łatwy geologicznie tereny. Co ty na to "ważniak"???
    No NIE, NIE - bo przecież te wasze działki na Kowali to są kury znoszące złote jajka dalej zwane bardzo wzniośle "Dobro Narodowe".

    Odpowiedz
 6. GutMir

  Cały świat buduje autostrady i drogi szybkiego ruchu poza miastem gminą i trenerami zabudowanymi tylko warchoły z Radomia chcą obwodnicę miasta w mieście Jednego bubla już zrobili obwodnicę na dwie bryczki

  Odpowiedz
 7. GutMir

  Radom chce realizacji deklaracji i zobowiązań poprzedniej i obecnej władzy gminy Kowali to oni przeorali gminę na zlecenie i to jest pytanie czyje i dla kogo To pytanie powinna zadać właściwa instytucja

  Odpowiedz
  1. Kowal

   Słuszne spostrzeżenia,
   Na tym etapie nie ma już żadnych wątpliwości, że właśnie tak było.
   Nasi włodarze kłamią w zaparte nawet przed kamerami żeby się wybielić, żeby prawda nie wyszła na jaw.
   Dali zgodę i przyzwolenie na fatalny i nie do zaakceptowania wariant "północny" z którym GDDKiA przyjechała na 1-wsze spotkanie z mieszkańcami myśląc że taka jest wola ludu.
   Nasi zrobili to albo z głupoty? , albo z chciwości. Nie ma innego wytłumaczenia.
   Może sami będą mieli odwagę to wytłumaczyć?.

   Odpowiedz
 8. Pijany Mistrz

  Ostatnio patrzyłem coś o Radomiu. nawet nie wiedziałem, to 14 miasto w Polsce co do wielkości. A jak to wygląda? żenująco, to wielkie miasto zostało zdegradowane do rangi mieściny, nie obrażając nikogo, jak Białobrzegi. Nawet już poczty nie ma całodobowej, jak ktoś chce wysłać dokumenty przed 24 to musi jechać do Kielc albo Warszawy. To nie wina Kowali, obwodnicę choćby przez Żeromskiego puścili też tego nie zmieni. Macie po prostu ....jowe władze, które zamiast budować tylko rozkradają to miasto, to że ludzie uciekają stamtąd też mnie nie dziwi, ani pracy, ani nic ciekawego w architekturze(może poza kościołem na Borkach, perełka), ani jakichkolwiek sensownych centrów akademickich czy kulturalnych. Po prostu Zombieland. A zombie mają to do siebie że wszystkich dokoła chcą zamieniać w zombie, tak też chcą zrobić z naszą gminą. Ale my się nie damy. Wykończymy zombiaków

  Odpowiedz
  1. Patriotka

   Kochanieńki Waldku! -- Właśnie narracja STALINA I HITLERA w tejże sytuacji sama się nasuwa bo oni jak cyklon niszczyli Polskę i Polaków dla zaspokojenia swoich chorych wizji i żądz. Wiemy ,że są jednak jeszcze RADOMIANIE prawi,szlachetni i wysoko postawieni,którzy w Kowali ,w Kosciele św Wojciecha bywali z okazji uroczystości patriotycznych i staną za nami!!! --Bo Ojczyznę trzeba budować, a nie niszczyć historyczne ,zasłużone miejsca-----KOWALA ze średniowieczną historią na to zasługuje!!!!!!

   Odpowiedz
   1. Opinia

    Kochany Waldi ! Od razu widać jak przyziemnym człowiekiem jesteś! Po tym poznaje się wielkość ludzi jak traktują innych, jak potrafią się pochylić, podać rękę w potrzebie .---- Oby nigdy od ciebie nie zależały czyjeś losy,bo do tego trzeba być patriotą!!!!!

    Odpowiedz
 9. miejscowa

  W czym lepszy jest wariant północny ? Że będzie mniej kosztował ? Ile mniej ? I czy na pewno ? Nie Radom jest tu stroną tylko jacyś konkretni ludzie, którzy mają swój interes. Ale nie można się dorabiać krzywdząc innych. Miasto nie upadnie jeśli droga s12 będzie kilkaset metrów dalej.

  Odpowiedz
 10. GutMir

  Tak wójt Osiński dba o gminę że nawet nie znalazł czasu na wyjazd do GDDiA w Warszawie aby godnie reprezentować naszą gminę i zadbać o jej interesy jak to robił wójt Gozdu

  Odpowiedz
  1. bleh

   No to trzeba wujta pogonić. Z taczkami pod urzond. i jajami obrzucić.
   tylko patrzec az sobie wujt nakupuje rzeczy za łapówki od radomia.

   Odpowiedz
 11. Róża

  Pragnę bardzo serdecznie podziękować Panu Radnemu Mietkowi za kartkę ze Świątecznymi Życzeniami. Zapewniam Go również o mojej nieustannej za niego modlitwie o opamiętanie i nawrócenie, życie na tym świecie ucieka szybko, a tych co naświnią w tym życiu czeka piekło na wieki.

  Odpowiedz
 12. osadnik z Radomia

  Na takie beznadziejne sprawy jak w Kowali, wielce pomocna bywa telewizja, TVN, Jaworowicz. Może oni rozwikłają tą zagadkę dlaczego to "wariant północny", niszczący całą gminę jest o tyle lepszy dla Radomia od "południowego", który jest praktycznie bezinwazyjny. Ciekawych rzeczy możemy się wszyscy dowiedzieć, również o zmowie milczenia w naszej gminie, mamy też znakomitych radnych powiatowych z tej ziemi, a i posłowie różnych maści tak chętnie niegdyś odwiedzający Kowale - wszyscy zapadli na zbiorową niemoc.

  Odpowiedz
  1. Drzazga

   To niech lepiej im ta moc powróci bo wybory tuż tuż,!!!! ----Ci co się ślinią już na myśl o stołeczkach w radzie powiatu, starostwie ,prezydenturze, wójtostwie niech robią wszystko by nas udobruchać bo DUUUZY SMRÓD zacznie sie ulatniać przed wyborami ,nie jeden go nie przetrzyma! Niech lepiej nas bardziej nie drażnią!!!! My potrzebujemy,, tylko,, by nam KOWALI nie rozjechali na pół !!!

   Odpowiedz
 13. Z Polski

  Czytam,czytam nie rozumiem w czym rzecz? Mieszkańcy Kowali chcą wariant południowy biegnący poza zabudowaniami oddalony od tego północnego zaledwie ok.kilometr----to gdzie tu ta strata dla Radomia przecież to wciąż blisko, . O co w tym faktycznie chodzi----dobry dziennikarz śledczy by się rzeczywiście przydał.

  Odpowiedz
 14. GutMir

  Zdrowych I Radosnych Świąt Wielkanocnych, Wiary, Nadziei i Miłości, wielu Łask od Zmartwychwstałego Chrystusa

  Odpowiedz
  1. optymistka

   CHRYSTUS KRÓLEM ! CHRYSTUS WODZEM! ZMARTWYCHWSTAŁY nasz PAN jest z nami więc nic złego nam nie grozi ! To ON pokonał szatana --więc szatańskie pomysły tutejszych Judaszów zostaną poskromione!!! Alleluja!!!

   Odpowiedz
 15. Waldemar.

  Szukajcie prawdy, tylko prawda jest ciekawa i ważna. Wszystko inne przegra !
  Wesołego Alleluja ! CHRUSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ !
  Z poważaniem
  Prawdziwy Waldek.

  Odpowiedz
 16. Kot Prezesa

  W Święta Zmartwychwstania Pana Czasów wszelkiego błogosławieństwa życzy z Żoliborza
  Prawdziwy Kot Prezesa

  Odpowiedz
  1. Mieszkaniec i obserwator

   Po świętach GDDKiA zacznie rozsyłać do poszczególnych gmin materiały (mapy) odnośnie aktualnych przebiegów (wariantów) trasy S-12. Materiały te powinny być udostępnione opinii publicznej na 7 dni przed przyjazdem GDDKiA na kolejne spotkanie informacyjne ok. 18 kwietnia.

   Odpowiedz
 17. Zbychu

  Niestety nigdzie nie został upubliczniony tzw. wariant błękitny wytyczony przez gminy Skaryszew I Gózd. Pozostaje liczyć na fachowe podejście specjalistów z Schuessler-Plan, że wyznaczą tę trasę z minimalnymi szkodami dla ludzi.
  Ale jak się puszcza drogę po przedmieściach, to nie można mówić, że się szuka optymalnego rozwiązania, optymalne rozwiązanie było by gdyby droga poszła zgodnie z logiką poza tymi gęsto zamieszkałymi przedmieściami.

  Odpowiedz
 18. Sancho Pansa

  Żydzi i Rzymianie chcieli Prawdę pochować w grobie, ale ta od Boga Pochodzi i ZAWSZE ZMARTWYCHWSTANIE.
  Wesołego Alleluja i mokrego (siłą rzeczy) śmigusa-dyngusa z gorącej Hiszpanii życzy
  Sancho Pansa

  Odpowiedz
 19. GutMir

  Właśnie o to zabiega komitet żeby droga poszła zgodnie z logiką poza tymi gęsto zamieszkałymi terenami a wbrew logice wszystkie władze (poprzednie i obecne) ich krytykują za co jak robią dobrze dla wszystkich

  Odpowiedz
 20. miejscowa

  Niektórzy chcą dobrze ale tylko dla siebie. Co ich odchodzą inni ? Praca dla wspólnego dobra dla wielu urzędników i biznesmenów to frazesy. Czy są wśród nich jeszcze uczciwi ludzie ?

  Odpowiedz
 21. GutMir

  My wszyscy jesteśmy najważniejsi dla urzędników polityków jeden dzień co cztery lata Później nie istniejemy dla nich tak jak teraz w Kowali Robią wszystko a nas nie widzą Niebawem to się zmieni

  Odpowiedz
 22. miejscowa

  Pan wójt Tadeusz Osiński w marcowym numerze gazety Twój Radom wypowiedział min. te słowa : ."Jeśli zostanę radnym powiatowym, to dalej będę współpracował z samorządem i słuchał głosów mieszkańców". Kowali ?

  Odpowiedz
  1. pat

   Jeżeli p.Osiński po tym wszystkim co zgotował Kowali jeszcze ma odwage ubiegać się na jakieś urzędy to niech zmieni psychiatrę, bo ten go oszukuje! ??????

   Odpowiedz
 23. Realistka

  Nie wiem czym się denerwujecie. Przecież p wójt nie oszukuje. Dokładnie przeczytajcie jeszcze raz jego wypowiedź.,, będę słuchał mieszkańców, tego nie można mu zarzucić bo on słucha i słucha i z tego nic nie wynika jednym uchem wpuszcza a drugim wylatuje ale słucha.,,jeśli zostanę radnym powiatowym to dalej będę współpracował z samorządem czytaj odpowiednio samo-------rządem, przecież tę współpracę w Kowali mamy na najwyższym poziomie, nie reprezentuje nas w kluczowych sprawach. Psychiatrom i laryngologom dajcie spokój tam długie kolejki a tu rokowanie złe , na nic się zdadzą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *