Przeskocz do treści

Kowala – nasze dziedzictwo

Poinformuj innych

 

 

Kowala - nasze dziedzictwo

Kowala – zakątek świata, skrawek na mapie Polski - to nasze miejsce na ziemi.

Jesteśmy spadkobiercami dziedzictwa, w którym każdy z nas przeżywa niepowtarzalną historię swojego życia.

To dziedzictwo sięga czasów średniowiecza, o Kowali wspominał już Jan Długosz     w swoich „Kronikach”.

Historię tej Ziemi tworzyły kolejne rodziny dziedziców i właścicieli tutejszych wsi: Rogowskich, Walewskich, Jasieńskich, Deskurów, Bukowieckich oraz zwykli ludzie, których nazwisk nikt nie pamięta.

To ziemia uświęcona krwią Powstańców Styczniowych, ofiarą życia ks. Stanisława Fijałkowskiego, Grobami Nieznanych Żołnierzy z II wojny światowej i męczeństwem zamordowanego przez komunistów ks. Romana Kotlarza.

To nasi przodkowie zbudowali pierwszy kościół, pierwszą szkołę, kolejne domy, drogi, instytucje…

Teraz my tworzymy to Miejsce i jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Dziś, gmina Kowala znalazła się w sytuacji realnego zagrożenia podziałem                   i likwidacją, za sprawą S12, za którą stoi wielka aparatura urzędnicza oraz niejasna sfera korzyści i wpływów.

Nasze pokolenie nie może zapisać się w historii jako to, które nie potrafiło ocalić swojej Małej Ojczyzny.

Mamy moralne prawo i obowiązek zawalczyć o nasze interesy, naszą przyszłość.

W TEJ WALCE NIKT NIE POWINIEN POZOSTAĆ OBOJĘTNY.

34 myśli na “Kowala – nasze dziedzictwo

 1. Kometa Halleya

  Wierzymy, że Ci Powstańcy którzy tam spoczywają ich heroizm i ofiara z życia uratują Kowalę przed katastrofą.

  Odpowiedz
 2. tutejsza

  Co roku Urzędasy z powiatu,Radomia i gminy ,,strasznie" obchodzą rocznice BITWY pod KOWALĄ , łażą pod pomnik Powstańców Styczniowych no i teraz pobudują swój pomnik : ekspresową s12 ? ? ? ? ? ? ?

  Odpowiedz
 3. patriotka

  Kroniki ich zapiszą ! potomni ocenią! tylko czasu nie da się cofnąć nawet gdy potem będą żałować. Autostrady nie da się zwinąć jak dywanika i rozłożyć w innym miejscu np.,, za górką jak normalnie myślący ludzie chcą !

  Odpowiedz
  1. oburzona

   A co zrobić z tymi, z tymi prostakami co sie cieszą ze drogówka kawałek łąki czy bajora od nich odkupi przy okazjii ,kase przechlają- to współcześni patrioci!? na samą myśl mam odruch wymiotny!

   Odpowiedz
   1. tutejsza

    Kiedyś to właśnie chłopi bronili ziemi,często nie swojej -z poczucia odpowiedzialności za ojczyznę a teraz same judasze-srebrniki im brzęczą!

    Odpowiedz
    1. Gutmir

     Wójtowie zapomnieliście o przedwyborczych deklaracjach o trosce i dobrym zarządzanie gospodarowaniem NASZĄ MAŁĄ OJCZYZNĄ KOWALĄ po to was wybrali
     Bo wy jesteście z tej ziemi z tej NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY ???
     ALE CHYBA TO POMYŁKA

     Odpowiedz
 4. Gutmir

  jest wiele ludowych powiedzeń i jedno nasuwa się na tą okoliczność o ptaku który zanieczyszcza swoje gniazdo wszyscy go znamy i w oryginale jest obrazem NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY

  Odpowiedz
  1. tutejsza

   Gutmir pomyśl ! Żeby nie narobić w swoje gniazdo to trzeba się wznieść ,a nasze ptaszyska są już chyba porządnie nażarte więc paskudzą w gniazdo !

   Odpowiedz
 5. Gutmir

  ZAPRASZAM WSZYSTKICH którym los naszej gminy KOWALI jest sprawą honoru i patriotyzmu i wzorem POWSTAŃCÓW brońmy NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY przed podziałami i rozbiciem

  Odpowiedz
 6. Zmartwiona

  Jak to możliwe, że wójtowie, którzy w tej Gminie się urodzili, wychowali, urządzili, teraz sprzedają ją za 30 srebrników. Tylko przypomnijcie sobie panowie, co dalej było z Judaszem. Jak wy ludziom w oczy możecie patrzeć? Zapisujecie się w historii tej gminy jako zdrajcy!

  Odpowiedz
 7. Kmicic

  Pewnie w roku stulecia odzyskania niepodległości panowie wójtowie będą chętnie uczestniczyć w różnych uroczystościach, gładko wypowiadać słowa o patriotyzmie, o szacunku do swojej ziemi, będą wspominać ks. Fijałkowskiego, ks. Kotlarza....Co za obłuda!!!!! Wstyd!!!!

  Odpowiedz
 8. Anonim

  LUDZIE zobaczcie kogo mamy u władzy naszej gminy jakich wójtów i radnych ,towarzystwo wzajemnej adoracji i interesów LUDZIE obudzimy się bo nas sprzedadzą nie wiadomo kiedy i okaże się że wasz majątek idzie pod budowę inwestycji Biedronka i wypad ze swojego domu

  Odpowiedz
 9. wścieklizna

  Bajka
  Kraj był piękny, murowany i zadbany.
  Lód był dumny i zgodliwy co do losów swej krainy.
  Aż tu nagle bez ostrzeżeń, zaryczał Król "dalej tak nie będzie, będą zmiany bo tak przewidują plany".
  Wezwał Król przed swe oblicze zaufanych w swojej świcie.
  Ty Dyndasie mój nadworny słuchaj co ci rzeczę: pójdziesz w ludy oni tobie zaufali i do dworu cię wybrali.
  Dyndas napuszył się dumnie ja dam radę Panie ja załatwię ja pójdę..............cdn.

  Odpowiedz
 10. Gutmir

  NA polecenie włodarzy gminy KOWALI referat budowlany robi dziwne i szkodliwe plany dla rozwoju naszej gminy RADOM kowala a to po to żeby zastępca wójta miał łatwy i szybki dojazd do LOTNISKA i tanich linii lotniczych ( bilety stojące) i wyjazdu za pracą i chlebem bo dla takich wspaniałych pracowitych zaradnych inteligentnych wykształconych mądrych uczciwych PATRIOTÓW to pracy w naszym kraju nie na
  I NIC NIE MA

  Odpowiedz
  1. Kowalak

   Masz racje Gutmir, lepszego wsparcia i źródła informacji jak ta strona to niema. Do tej pory nawet nie widziałem że jakaś droga ma lecieć przez Kowale, a jestem z tąd

   Odpowiedz
 11. Henryk Apel

  Strasznie dziwne.
  Przez lata KTOŚ (wiadomo kto) skupuje łąki po południowej stronie gminy, a gdy okazuje się, że droga nie pójdzie tamtędy, zaczyna się raban i awantura "w imię mieszkańców". Mieszkańcy dotknięcy przez budowę drogi ekspresowej dostaną sowite odszkodowania, to samo osoby, których domy nie zostaną wykupione ale będa w bezpośredniej bliskości drogi. Gdyby ci mieszkańcy, których działki zostaną wykupione wiedzieli ile mogą dostać odszkodowania to inaczej by się sprawy potoczyły. Wiadomo, szkoda ziemi i domu, nostalgia itp, ale gdzieś ta droga biec musi bo to jest interes NARODOWY żeby powstała. A bardziej odpowiedzialne budżetowo jest by poszła tam, gdzie budowa będzie najtańsza, mimo odszkodowań. W moim odczuciu mieszkańcy powinni skupić się na wywalczeniu jak największych odszkodowań a nie na wypychaniu drogi na bagna, by KTOŚ mógł się wzbogacić - ich i nas wszystkich kosztem. Bo droga biegnąca przez bagna, skrajem wzniesienia, tuż przy cmentarzu, będzie kilkadziesiąt a może i kilkaset MILIONÓW złotych droższa ze względów technologicznych. Zapłacą za to wszyscy, ja, Pan, Pani i mieszkańcy Kowali Kolonii też. A KTOŚ bedzie tylko liczył dodatkowe pieniążki. Może starczy na dodatkowe ciężarówki, kolejne paskudne betonowe płoty i wycinkę drzew.

  Pozdrawiam zwolenników i przeciwników S12 w Kowali.
  Myślmy i nie dajmy się rozgrywać siłom, którym zależy wyłącznie na pieniądzach, naszym kosztem.

  Henryk A.

  Odpowiedz
  1. Mela

   Chyba ci henryk bardzo zależy na tym wariancie północnym. Dawno większych głupot nie cztytałam. "Sąsiedzi też dostaną odszkodowania" - no paradny jesteś. Znam rolnika któremu drogówka kupiła pół stodoły, bo tyle im było trzeba. Zobacz sobie dom w Jedlińsku, gdzie jak wychodzą na balkon to są prawie w pasie drogi - walczą żeby ich wykupili, chyba nawet już przez sąd - z tego co wiem bezskutecznie.

   Odpowiedz
  2. Prokurator

   A skąd by Pan Chełmiński wiedział jak te warianty mają lecieć, skoro informację o ich przebiegu Pan Stanik, Pan Gębski, Pan Osiński i Pan Bulski zachowali wyłącznie dla siebie. Czyżby jakiś handel informacjami ? Przecież to karalne

   Odpowiedz
 12. Pijany Mistrz

  To do k.....y nędzy czego pan Stanik nie skorzystał, z panem Gębskim gdy pierwotnie ta droga szła przy ich działkach, tylko zepchnęli tę SZANSĘ na wielkie odszkodowania na swych sąsiadów. Takie dobre serca mają?. Panie Heniu apel: zgłaszać szybko chęć by droga poszła przez pański dom w imię NARODOWEGO INTERESU oraz dla DOBRA CAŁEJ LUDZKOŚCI!!! - o kosmosie już nawet nie wspomnę...

  Odpowiedz
  1. Co za brednie

   No i TAAAAKIE odszkodowania dostanie cała wieś, a jak się uda to i cała gmina, powiat, ijak się uponą to Warszawa też.
   Henryk za frajerów ludzi masz, myślisz że nie rozmawiają, niedowiadajują się jak TERAZ wyglądają sprawy wykupów?. Dom powyżej dziesięciu lat - 2000 zł/m2. Czyli za średni domek 100 m2 dostaniesz 200000 - wybuduj sobie sam nowy dom za takie pieniądze.

   Odpowiedz
 13. Harry Angel

  O w końcu pan Ruszczyk się odezwał w naszej sprawie
  Dziękujemy nasz ty złoty pośle za twój wkład w rozwój naszej małej ojczyzny (to był sarkazm jak by ktoś nie zrozumiał)
  A może to pan Frysztak?, on też się w tą sprawę tak zaangażował.

  Odpowiedz
 14. Armagedon

  Panie Henryku,
  Pański wpis to jakaś schizofremia i paranoja. Trudno to logicznie wytłumaczyć. Według Pana lepiej zniszczyć strukturę całej gminy nie mówiąc już o pechowych mieszkańcach w imię tzw. oszczędności i interesu Narodowego?. No że chyba to właśnie Pan nabył działki w wariancie "północnym" i tu jest ten problem Narodowy.

  Odpowiedz
  1. tutejsza

   To proste! jeśli się ma wykupione w warianciku północnym SWOJE DIAŁECZKI
   a do tego jeszcze różnym kolesiom po cichu dało sie ,,cynk,, (przecież nie za dziękuję) gdzie i oni mają wykupić to jak tu teraz sie z rozumem połapać .
   Przecież mało,że nie będzie odszkodowania to jeszcze kolesiom trza oddać--pewnie z procentem! Naprawdę można dostać schizy jakiejś!

   Odpowiedz
 15. Osoba spostrzegawcza

  Generalnie zauważam tendencje wśród przeciwników "wariantu południowego", że nie mają żadnych argumentów obrony swego "wariantu północnego". Do tej pory z ich strony nie padły żadne merytoryczne argumenty, w przeciwieństwie do argumentów jakie nam przedstawił Komitet S-12. Próbują tylko mącić ludziom oczy - a to miejscowy bogacz ma jakieś interesy, a to dobro narodowe, a to szkoda bagien. Ciekawe?

  Odpowiedz
 16. patriotka

  Henryku Apel! NARODOWY interes to jest by chronić,rozwijać,upiększać osiedla ludzkie a nie je rozjeżdżać autostradami przez sam środek----to chore!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *