Przeskocz do treści

S12 – rozwój czy degradacja naszej gminy?

Poinformuj innych

 

Mapa Kowali
Linia rozbioru gminy Kowala

S12 - rozwój czy degradacja naszej gminy ?

Kowala, dzięki podmiejskiemu położeniu, to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się gmin w regionie. Świadczy o tym przede wszystkim stale wzrastająca liczba mieszańców ( w ostatnich latach o 18,1% ), wysoki przyrost naturalny                    oraz niski średni wiek ludności ( wynoszący 36,6 lat ).                                               Mówi się, że Kowala, to bogata gmina z dużym potencjałem.

Czy taki progres będzie trwał nadal?

To pytanie domaga się odpowiedzi w obliczu historycznej dla naszej gminy inwestycji, jaką jest budowa trasy ekspresowej S12.

Nikt nie ma wątpliwości, że ta trasa jest potrzebna dla ogólnego rozwoju.

Czy naszej gminie też przysporzy korzyści?

Ta potężna arteria, w przebiegu przedstawionym przez GDDKiA przetnie centralnie naszą gminę na dwie części: północną ( od Radomia ) i południową ( od Wierzbicy ). Trzeba mieć świadomość, że jest to trasa o całkowicie ograniczonej dostępności, posiadająca tylko dwa węzłowe zjazdy w brzegowych punktach gminy oraz nieliczne przepusty w formie wiaduktów.

Nie trzeba dużej wyobraźni, aby zrozumieć, że tak przeprowadzona trasa, zmieni strukturę naszej gminy i wymusi inny sposób funkcjonowania jej mieszkańców.

Z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że najbardziej zurbanizowana i najprężniej rozwijająca się północna część gminy zostanie stopniowo wchłonięta przez Radom.                                                                                                                           W sytuacji, kiedy obecnie miasto Radom notuje odpływ mieszkańców,                        to z pewnością przydadzą się nowi podatnicy, którzy wspomogą utrzymanie całej infrastruktury wraz z ogromną kadrą urzędniczą miasta. Należy pamiętać,               że podatki od nieruchomości w strefie miejskiej są znacznie wyższe.

Część południowa gminy, o charakterze rolniczym, może się okazać niewydolna      w utrzymaniu lokalnych instytucji, wskutek czego, być może, zostanie przyłączona do gminy Wierzbica.

Problemy wynikające z likwidacji Urzędu Gminy są oczywiste.

Wraz z odpływem uczniów, środki na utrzymanie bardzo dużego obiektu, jakim jest szkoła z halą sportową w Kowali, mogą się okazać niewystarczające.

Gmina Kowala posiada również swoje walory turystyczne, dzięki istniejącej, oznakowanej sieci szlaków rowerowych, z których w ostatnich latach coraz chętniej korzystają nie tylko nasi mieszkańcy. Po wybudowaniu trasy, z przyczyn oczywistych, ta tendencja zostanie zahamowana.

Czy w pobliżu drogi, która nie posiada żadnych zjazdów, mogą powstać nowe inwestycje w postaci różnych punktów obsługi ( lokale gastronomiczne, stacje benzynowe itp.) ? To pytanie raczej nie wymaga odpowiedzi.

Istnieją ogromne naciski, aby trasa S12 na odcinku gminy Kowala pozostała              w wariancie "północnym" przedstawionym przez GDDKiA.                                          Wtedy, z całą pewnością, przyniesie ona spodziewane korzyści i rozwój,          pozostaje tylko pytanie – dla kogo?

Kierunki Rozwoju
Coś tu się rozjeżdża

59 myśli na “S12 – rozwój czy degradacja naszej gminy?

 1. realistka

  Uważam, że tylko w chorych głowach mogą się rodzić takie projekty jak skierowanie drogi ekspresowej prosto w ludzkie osiedla niszcząc dorobek życia ich mieszkańców.
  Apeluję do Sejmu RP o uchwalenie "specustawy" o przymusowym leczeniu psychiatrycznym takich ludzi.

  Odpowiedz
 2. ?LAWA

  CAR ,HITLER i STALIN nie zniszczyli KOWALI a trasa S-12 nam ja rozwali ???? KOWALO !!!! do boju!!! WOJTOW i RADNYCH ostatnich 3 kadencji na taczki i na smietnik historii , za ich biernosc, opieszalosc, zmarnowanie czasu i samozadowolenie w sprawie drogi ekspresowej, o ktorej wiedzieli od 10lat i tylko kreski sobie stawiali i przesuwali na mapie jak chcieli.!!

  Odpowiedz
  1. patriotka

   Wójtowie poprzedni i obecni tak celebrowali kolejne rocznice zwycięskiej Bitwy pod Kowalą z 1863r ,w której bohaterscy powstańcy przelewali krew za Kowale a sami dopuszczą, żeby trasa S-12 rozpłatała gminę Kowalę
   na pół ! co za nieudacznicy ! wstyd dla potomnych!

   Odpowiedz
 3. tutejsza

  Radom! Precz łapska od naszej Kowali! w-ce Prezydencie Frysztak! Pochodzisz z naszej gminy a domagasz się jej zniszczenia???? Mamusia twoja spalinki będzie wdychać z s-12 -nie żal ci ????

  Odpowiedz
 4. Zainteresowany

  Wygląda na to, że tzw. "rozwój" został przez kogoś precyzyjnie zaplanowany. Chyba ciężko będzie go zatrzymać...

  Odpowiedz
 5. Donek

  Nietrudno się domyśleć, kto jest architektem tego rozwoju. Pewnie ma to związek z portem lotniczym, który ma powstać w Radomiu. Przecież to "Eldorado" dla różnych interesów i interesików.

  Odpowiedz
 6. Swój

  Wójty traktują ludzi jak śmieci! Do kogo to gadanie że nie wiedzieli jak ma lecieć s12? Mają nas za frajerów z którymi mogą zrobić co chcą!

  Odpowiedz
 7. patriotka

  To wstrętne, że jedni ze wszystkich sil walczą o gminę dla wszystkich i następnych pokoleń, a inni mają w głowie swoje tzw.interesy!

  Odpowiedz
 8. Sancho Pansa

  Czyli co? Proponowany przez firmę od GDDKiA jest najlepszy, bo jest najlepszy i jest proponowany przez firmę GDDKiA? a jakie inne argumenty?

  Odpowiedz
  1. Miejscowy_Bonzo

   Bo będzie uwzględniał wiele czynników, a nie chciejstwo jednego bogacza. Straci kilu mieszkańców poszkodowanych przez dawne, sprzed kilku lat, głupie decyzje urzędników Kowali i opiniujących je urzędasów ze STOLECy.

   Odpowiedz
   1. Komitet Społeczny "Kowala-s12"

    To, że baner wisi na przyczepie p. K. Chełmińskiego, która stoi na placu S. Chełmińskiego to tylko dlatego, że jest to najlepsze miejsce w centrum Kowali na informację publiczną. Komitet społeczny "Kowala-s12" dziękuje za udostępnienie miejsca w/w panom. Cieszymy się także, że panowie Chełmińscy jako mieszkańcy tej gminy są żywo zainteresowani rozwiązaniem problemu nas wszystkich.

    Odpowiedz
 9. wkurzona

  No właśnie ,dlaczego nasi włodarze tj poprzedni wójt Stanik i obecny Osiński nie prowadzili żadnych konsultacji z mieszkańcami w sprawie S 12 , nie upubliczniono żadnych informacji ???????? Moje pytanie kieruję też do radnego
  Kowali -Kolonia MG- Dlaczego nie kontaktował się z mieszkańcami w tej sprawie od 2009 roku ( od kiedy istniał problem).Wszyscy wiemy ,że jak mu na czymś zależy potrafi być wszechobecny, nie mówiąc namolny. A w tej sprawie cisza!!!!!!!

  Odpowiedz
 10. Sancho Pansa

  Projekt przedstawiony przez GDDKiA, jak sami projektanci na spotkaniu informacyjnym 14-gr-2017r powiedzieli, nie jest przygotowany przez GDDKiA, a został przesłany przez Gminę jako wariant wypracowany w 2009r. Droga miała pierwotnie iść, ok 200 m dalej w kierunku Radomia, przy ogrodzeniu posiadłości ówczesnego wójta Sławomira Stanika, a ten bez jakichkolwiek konsultacji przesuną tę drogę na obecny szlak. Nie chodzi o to, że w tamtym miejscu ta droga miała sens, bo nie miała, ale jakim ........... trzeba być, by zamiast wtedy podjąć odpowiednie kroki by przebieg drogi był praktycznie bezinwazyjnym szlakiem za górką, to wykorzystując swoją funkcję, za którą my mu płaciliśmy, przesunęli ten syf na sąsiadów. Odrażające.

  Odpowiedz
 11. Armagedon

  Nasi włodarze, a w szczególności w-ce wójt powinni zamieścić nad wejściem do UG Kowala duuuży napis:
  "Gmina już wszystko zrobiła, więcej już nic nie da się zrobić."
  - ŻENADA!!!

  Odpowiedz
 12. Pat

  p.radny radomski Ruszczyk ! chcesz s12 blisko Radomia to wal te trase przez Maratońską,1905r,Grzecznarowskiego,AlejeWP i blizej lotniska sie nie da a od KOWALI wara !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 13. Pijany mistrz

  Chyba niestety "naszym" parlamentarzystom ziemi radomskiej chodzi o przejęcie tej willowej części Kowali pod Radomiem, zresztą są tacy wariaci, którzy twierdzą że nie jeden poseł ma tego pecha, że planowany od 10 lat wariant drogi S12 trafił prosto w ich nowo nabyte działki. Zresztą ponoć nie tylko perlamentarzystów...

  Odpowiedz
 14. Pat

  Nie radnego ale pooosła Ruszczyka plakaty wyborcze wisiały na przystanku w Kowali a teraz z wdzięczności funduje nam s12 przez sam środek - no to niech przyjedzie przed następną kadencją jak ma odwagę!

  Odpowiedz
 15. optymistka

  Warszawską REPRYWATYZACJĘ późno ale rozpracowują ,to i za BUDOWĘ s12 zwłaszcza na odcinku Młodocin--RADOM się się wezmą ! AFERĄ tu śmierdzi na odleglość !!!!!

  Odpowiedz
  1. obserwator z sąsiedztwa

   Ooooo ! to CBA może miałoby co tu robić -tylko czy duże kolejki do nich po ostatnich rządach samorzadowych?

   Odpowiedz
   1. tutejsza

    No właśnie! żeby nie było musztardy po obiedzie, bo zegar tyka, projekta sie we Warszawie robią- autostrada nas przetnie na pół - i co nam z tego.że kogoś wsadzą do kicia jak my już na zawsze zostaniemy z tą smroldliwą i hałaśliwą barykadą!?

    Odpowiedz
 16. Gutmir

  Mamy 100 rocznicę odzyskania niepodległości a tu chcą nas podzielić i rozebrać ? ? ? zaplanowanie S-12 w tym miejscu to nic innego jak podzielenie i rozbiór KOWALI NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY

  Odpowiedz
 17. Gutmir

  CZAS na powstanie z kolan i obronę KOWALI przed zniszczeniem i rozbiorem POWSTAŃCY mieli jawnego i znanego przeciwnika a tu ... jak słowach piosenki brat na brata i taki przykład daje ten co powinien jednoczyć a nie dzielić

  Odpowiedz
  1. obserwator z sąsiedztwa

   To teraz dopiero się połapaliście, że władzy trzeba patrzeć na łapy??? Bujają was od przynajmniej 3 kadencji na całego - stołki rozdają, ludzi zwalniają, swoich wsadzają,reszte zastraszają. I tak długo mieliście cierpliwość!

   Odpowiedz
   1. pat

    Masz racje,po tamtych i obecnych władzach w gminie trzeba zrobić porządne wietrzenie-tylko sprzątaczki niech zostaną,żeby miał kto resztki powymiatać! Potraktujmy najbliższe wybory jak wiatr historii !

    Odpowiedz
 18. Wściekły Szarik

  Jeszcze Kowala nie zrujnowana, póki tu mieszkamy.
  S-12 precz z Kowali - najlepiej do samego Radomia. Niech prezydent Witkowski przekonuje swoich mieszkańców że trzeba ich wyburzyć i zrujnować im życie. Skoro ma to być adoptowana obwodnica Radomia?
  ...... Radom - Siła w Precyzji...... Jak zwykle chcą dupe szkłem podetrzeć.

  Odpowiedz
 19. Mieszkaniec gminy

  Na końcu informacji o przebiegu trasy była wzmianka że nie jest to portal polityczny a jak widzę polityka przewija się w każdym komentarzu. To nam w niczym nie pomoże a wręcz jak widzę rodzi jeszcze większe negatywne emocje. Mieszkaniecy może wasze sugestie przenieście aby nie dopuścić do przebiegu trasy przez środek gminny. W dzisiejszym Echu Dnia jest wzmianka że trzy gminy wypracował wspólny wariant nie ma wśród nich Kowali. Dlaczego??? To do obecnych Włodawie miejmy pytania dalszego od 2014 roku nie informowali o planach w sprawie s 12. W 2017 roku ogłoszono przetarg na wykonanie przebiegu trasy. Wtedy Wójtem gminy jest Osiński a zastępcą Bulski.!!!

  Odpowiedz
 20. Mieszkanka Gminy

  Nikt tu nie pisze z jakiej opcji politycznej są wójt obecny - Osiński, czy ten wcześniejszy Stanik. Więc polityki tu nie widzę. Jest natomiast odpowiedzialność IMIENNA osób z racji piastowania publicznych stanowisk, proszę tego nie mylić z polityką. Również władz Radomia, posłów, którzy optują za tym niszczącym Kowale wariantem. Nikogo nie obchodzi do jakiej partii należą! A sprawa S-12 - jak wynika z informacji z Warszawy toczy się od 2009 roku - nie 2014, proszę byłego wójta Stanika nie wybielać w tej sprawie. To nie przejdzie. Powszechną jest też informacja że właśnie on użył politycznych wpływów, żeby przesunąć drogę OD SIEBIE(dosłownie) . To są proszę pana fakty, nie bajki.

  Odpowiedz
  1. Perła

   Nikt nie pisze, z jakiej partii był poprzedni wójt, bo co tu można napisać? Przecież był już chyba w każdej! Tak.... trzeba się bliżej przyjrzeć, komu tak naprawdę trzeba podziękować za sytuację, w której dziś znalazła się Kowala, kto powinien ponieść odpowiedzialność za to wszystko. Jak na razie, to ponoszą ją zwykli mieszkańcy.

   Odpowiedz
 21. Wściekła

  Zgadzam się z Perłą powinna być odpowiedzialność urzędnicza (majątkowa)za tak niecne decyzje lub zaniechanie decyzji w kluczowych sprawach. Wówczas zastanowili by się 3 a może 10 razy.Póki co taka bezkarność sprawia, że funkcjonują co niektórzy,,hulaj duszo piekła nie ma,,. A to mieszkańcy płacą!!!! Niektórzy własnym majątkiem. Tak dłużej być nie może.

  Odpowiedz
  1. pat

   Mieszkaniec gminy zapomniał,że jest tzw BIP,gdzie można doszukać sie fajnych informacji---kto i kiedy jakie uchwały podejmował,kto sie pod nimi podpisał i bierze za nie odpowiedzialność, kto zmieniał studium uwarunkowań(2009)---są do tego załączniki,mapki itd .

   Odpowiedz
   1. tutejsza

    Mieszkaniec gminy chyba chciałby żeby ludziska amnezji dostali,a tu taki BIP jest i można sobie pamięć zregenerować?

    Odpowiedz
 22. ślepa

  Przypominam sobie ,że w gminie w 10 u kierownika widzialam na scianie mape z 3 wariantami tej s12, potem znikła i zostały sie 2 . To pewnie jeden wariant wywietrzał ?

  Odpowiedz
 23. Papuga

  Zdaje się, że najbardziej zaciętym zwolennikiem S-12 w wariancie niekorzystnym dla Kowali jest niejaki Ruszczyk, poseł. Kto nie wierzy, niech poczyta "Echo Dnia" (np. dzisiejsze). Ruszczyk kierował kiedyś radomskim PKS-em. Z jakimi efektami - wiadomo. Może więc czas podziękować mu za publiczną "służbę"? I pokazać, do czego jego pomysły prowadzą?

  Generalnie - pilnujmy nie tylko urzędników i samorządowców, ale i naszych słynnych posłów. Bo coś mi się wydaje to, że to oni fundują całą tę awanturę z S-12-tką.
  A tak generalnie, to chwała członkom Społecznego Komitetu, który wziął na siebie cały trud reprezentowania życiowych interesów mieszkańców

  Odpowiedz
 24. Misiek

  Działeczki na łąkach wykupione za ciężkie pieniądze. Nic dziwnego, że na tirach pewnej dużej firmy z naszej gminy będzie teraz hasło "NIE DLA S12 PRZEZ ŚRODEK WSI".
  Kto ma zarobić ten zarobi a głupi mieszkańcy sa rozgrywani.

  Odpowiedz
 25. Sancho Pansa

  Wybacz "Miśku", ale idiotą to jest komentator, który sugeruje, że mieszkańcy walczący o swoje przetrwanie w miejscu które wybrali na tej ziemi i w które włożyli serce i wysiłki całego swego życia, "są rozgrywani" przez jakichś bogaczy miejscowych. Ci "głupi mieszkańcy" są na tyle świadomi, że wiedzą iż ci bogacze wynajmą kancelarie prawne dla bogaczy i tak czy inaczej na tym wszystkim zarobią. Administrator powinien zbanować twój wpis Miśku za obrażanie tych bohaterskich ludzi, ale w sumie to myślę że oni sami, mimo twojej o nich opini, dadzą sobie z tobą Radę

  Odpowiedz
 26. Pan Pikuś!!

  Jak wszystkim wiadomo, o budowie S12 wiedzieli już dawno, skoro biznesmeni mięli czas wykupić ziemię. Pytanie do poprzedniego Wójta i Pana M.G czemu przesunęli drogę w tą , a nie w tamtą stronę . Wychodzi na to ż e kasa czyni lepszym. Pan Stanik miałby wtedy S12 za plecami a Pan M.G przy działce Syna. Pan BEZRADNY razem z byłym Wójtem zrobili swoje, a nowy Wójt i jego Zastępca mają nas gdzieś, emerytura już blizko!!!

  Odpowiedz
 27. bonzo

  Hahahaha, rozbiorą Kowalę. Ale debilizm. Murem zabudują, żadnych wiaduktów i mostów. To nie Radom chce przejąć, to Putin chce anektować mlekiem i miodem płynącą północ!

  Odpowiedz
 28. Alonzo

  Uuuu, witaj Bonzo, ostatnim razem jak się pojawiłeś nie odpowiedziałeś mi "jakie to czynniki" decydują że wariant tzw"północny" jest lepszy?. Czyżby argumentów jednak nie było?. A odnośnie tego obśmianego "muru". To poproszę włącz swoją wyobraźnie albo udaj się fizycznie do Młodocina, wjedź na węźle na nową S7 i choćbyś miał narobić w przysłowiowe majty to wywali cię dopiero w Szydłowcu. W artykule (czytaj ze zrozumieniem) jest napisane że nie będzie dostępu do trasy - czyli gadki o "Rozwoju" dzięki S12 są ściemą, a nie że wiaduktów nie będzie (choć pewnie tylko dwa na 733 i 744). No i jeszcze jak będziesz na tej S7 - to rozejrzyj się na około i popatrz na ten rozwój.......

  Odpowiedz
 29. Pijany Mistrz

  Bonzo jeśli wiesz coś o planach Putina to powinieneś jak najszybciej poinformować nasze służby wywiadowcze, albo oddziały obrony terytorialnej. Bo w to że widziałeś kiedyś drogę o takich parametrach, z siatkami dla zwierząt, gdzie sąsiedzi zwykle muszą pokonać kilka kilometrów żeby dotrzeć do swoich sąsiadów czy często najbliższej rodziny fizycznie oddalonych o 100 m, wątpię, wątpię żebyś widział kiedykolwiek kawałek dalszego świata niż wiejską remizę, bo wiedział byś, że nigdzie na świecie takich dróg nie prowadzi się przez środek miejscowości, mając możliwość ich ominięcie.

  Odpowiedz
  1. Sylwester

   I strzału w 10-tkę nie ma,
   to strona tylko i wyłącznie Komitetu Społecznego "Kowala S-12".
   Na stronie głównej bloga jest o "Komitecie" - proszę uważnie przeczytać w jakim celu powstał ten Komitet - ludzi dobrej woli.
   A panom Sławkowi i Krzyśkowi Chełmińskim jeszcze raz woli przypomnienia dziękujemy za udostępnienia placu i miejsca na baner Komitetu Społecznego "Kowala S-12".

   Odpowiedz
  1. Brudny Hary

   Dzony,
   jeśli uważasz, że jest to śmieszna stronka to dlaczego podejmujesz próbę dialogu z ludźmi którzy ją tworzą? - w twoim mniemaniu śmiesznymi ludzikami.
   Dla ciebie tak poważna sytuacja w jakiej znalazła się nasza Gmina, oraz jej mieszkańców jest po prostu śmieszna?
   Kim trzeba być, by tak twierdzić!!!

   Odpowiedz
 30. Komitet Społeczny Kowala S12

  Jak widzisz "dzony" nie usuwamy wpisów nie łamiących regulaminu. Pisząc: "stek kłamstw na tej śmiesznej stronce chełminskich" - i nie pokazując tychże kłamstw, sam kłamiesz. Już sam fakt, że tak opisujesz stronę "Komitetu Społecznego Kowala S-12", do którego nie należy żaden członek rodu Chełmińskich dyskredytuje cię całkowicie.

  Odpowiedz
 31. Komitet Społeczny Kowala S12

  Prosimy o merytoryczne wpisy w zakresie tematu, któremu ten blog jest poświęcony.

  Odpowiedz
  1. obserwator

   Bonzo? napisz z której strony przyszłej s12 wKowali mieszkasz to ci powróże co cie czeka bo sam masz jakoś płyyyyytką wyobraźnie !

   Odpowiedz
 32. tutejsza

  Oj ,dzony,dzony! Jak widzisz Chełmińscy trzymają z tutejszymi ludzmi, i swoje najlesze miejsce reklamowe dali,żeby nam wszystkim pomóc obronić Kowale !

  Odpowiedz
  1. rzepa

   no jasne ze trzymają przeciez chcą zeby panstwo odkupiło od nich działki pod droge. jedyne co obronia to swoje portfele, a wam drodzy mieszkancy pokaza fige.

   Odpowiedz
   1. Alonzo

    Oj rzepa rzepa, ty, i ten henryk chcecie środek ciężkości dyskusji skierować w kierunku Chełmińskim. Dajcie se spokój, każdy w Kowali wie że to w "wariancie północnym" właśnie przez Chełmińskiego leci trasa. To po co mu ją przesuwać?. Zresztą mają działki wszędzie w każdym wariancie można w nich trafić.

    Odpowiedz
    1. tutejsza

     Rzepo! Chełminski to przy północnym wariancie straci STADNINE KONI -budowa zaawansowana jest w trakcie -- zniszczona będzie atrakcja dla KOWALI ,kolejne miejsca pracy! NIE WOLNO NISZCZYĆ żadnej inicjatywy co da prace miejscowym!

     Odpowiedz
     1. obserwator

      Faktycznie te bajora za górką to trasa s12 by zagospodarowała, za takie badziewie nikt wiele kasy nie wyrwie, więc niech RZepa sie tak nie wysila !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *