Przeskocz do treści

Gmina Kowala demograficznie

Poinformuj innych

 

Według statystyk podanych na portalu
"http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Kowala"
Gmina Kowala jest popularnym kierunkiem migracji mieszkańców Radomia. Ludzie ci są cennym nabytkiem dla naszej społeczności, ale na pewno zmieni się to wraz z realizacją drogi ekspresowej na parametrach autostrady przez środek naszej gminy.

Mapa Kowali z Wikipedii

 • Gmina Kowala ma 12 035 mieszkańców, z czego 49,8% stanowią kobiety, a 50,2% mężczyźni. W latach 2002-2016 liczba mieszkańców wzrosła o 18,1%. Średni wiek mieszkańców wynosi 36,6 lat i jest znacznie mniejszy od średniego wieku mieszkańców województwa mazowieckiego oraz znacznie mniejszy od średniego wieku mieszkańców całej Polski.

  Mieszkańcy gminy Kowala zawarli w 2016 roku 46 małżeństw, co odpowiada 3,8 małżeństwom na 1000 mieszkańców. Jest to znacznie mniej od wartości dla województwa mazowieckiego oraz znacznie mniej od wartości dla Polski. W tym samym okresie odnotowano 1,1 rozwodów przypadających na 1000 mieszkańców.
  29,5% mieszkańców gminy Kowala jest stanu wolnego, 58,6% żyje w małżeństwie, 2,5% mieszkańców jest po rozwodzie, a 9,1% to wdowy/wdowcy.

  Gmina Kowala ma dodatni przyrost naturalny wynoszący 48. Odpowiada to przyrostowi naturalnemu 4,0 na 1000 mieszkańców gminy Kowala. W 2016 roku urodziło się 121 dzieci, w tym 47,1% dziewczynek i 52,9% chłopców. Średnia waga noworodków to 3 421 gramów. Współczynnik dynamiki demograficznej, czyli stosunek liczby urodzeń żywych do liczby zgonów wynosi 1,05 i jest nieznacznie mniejszy od średniej dla województwa oraz większy od współczynnika dynamiki demograficznej dla całego kraju.

  W 2013 roku 55,9% zgonów w gminie Kowala spowodowanych było chorobami układu krążenia, przyczyną 21,7% zgonów w gminie Kowala były nowotwory, a 6,3% zgonów spowodowanych było chorobami układu oddechowego. Na 1000 ludności gminy Kowala przypada 6.1 zgonów. Jest to znacznie mniej od wartości średniej dla województwa mazowieckiego oraz znacznie mniej od wartości średniej dla kraju.

  W 2016 roku zarejestrowano 112 zameldowań w ruchu wewnętrznym oraz 87 wymeldowań, w wyniku czego saldo migracji wewnętrznych wynosi dla gminy Kowala 25. W tym samym roku 3 osób zameldowało się z zagranicy oraz zarejestrowano 0 wymeldowań za granicę - daje to saldo migracji zagranicznych wynoszące 3.

  63,2% mieszkańców gminy Kowala jest w wieku produkcyjnym, 22,5% w wieku przedprodukcyjnym, a 14,3% mieszkańców jest w wieku poprodukcyjnym.

3 myśli na “Gmina Kowala demograficznie

 1. Nownobogacki

  I ponoć to dla Radomia jest problem, każdy kto sie w tym mieście odbije od dna, od razu chce z niego uciec, a działki na terenie naszej gminy należą do atrakcyjniejszych. Tylko czy tak zostanie jak puszczą tę trasę?

  Odpowiedz
 2. lawa

  na północ od trasy będziesz mieć miejskie (olbrzymie) podatki; na południe będziesz w dupie (za barykadą)

  Odpowiedz
 3. patriotka

  niektóre ,,wieśniaki"
  wolą być w dupie ,żeby tylko kawałek jakiegoś ugoru się pozbyć za parę groszy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *